Finanse

Ile zarabia stewardessa? Zarobki stewardessy nie są małe

Lotnictwo to branża, która charakteryzuje się wysokimi wymaganiami, ale oferuje również bardzo atrakcyjne miejsca pracy.

Ile zarabia stewardessa? Z pewnością każdy z nas słyszał o tym, że piloci samolotów na swoje wynagrodzenia narzekać nie mogą. Jak jednak wyglądają zarobki stewardess? Czy cała obsługa samolotu również może liczyć na dobre wynagrodzenie? Jakie są wymagania, które muszą spełnić kandydatki i kandydaci do pracy stewardessa?

  • Ile zarabia stewardessa? Wynagrodzenie stewardessy dzieli się na podstawę, dodatek za wylatane godziny, prowizję od sprzedaży na pokładzie oraz inne dodatki i diety.
  • Tzw. sale bonus, czyli prowizja od sprzedaży, wynosi zwykle od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset złotych za lot. Zwykle do stewardess trafia od 2,5% do 10% prowizji.
  • Do zarobków wliczyć możemy także dodatki (np. za utrzymaniu munduru czy parking firmowy, czy naukę języków obcych) oraz dietę.
  • Oprócz przewoźnika oraz liczby wylatanych godzin istotne jest także zajmowane stanowisko, oraz obowiązki danej stewardessy. Zarobki stewardess na początku kariery są znacznie niższe. Z czasem może liczyć ona na awans i wzrost zarobków.
  • Zarobki stewardessy wynoszą przeważnie od 5000 zł do 15 000 zł netto, choć doświadczone osoby pracujące w najlepszych liniach lotniczych na świecie mogą liczyć na wielokrotnie wyższe pensje.
  • Wśród wymagań można wymienić dobrą znajomość języka angielskiego, posiadanie matury, przynajmniej 18 (lub 21) lat, dobrego zdrowia i wysokiej kultury osobistej.

Ile zarabia stewardessa?

Odpowiedź na pytanie „ile zarabia stewardessa?” nie jest takie proste, ponieważ zarobki stewardess zależą od wielu czynników. Na wysokość wynagrodzenia wpływa m.in. przewoźnik, który je zatrudnia. Najbardziej prestiżowe zagraniczne linie lotnicze będą oferować najwyższe zarobki. Stewardessy w najbardziej prestiżowych liniach lotniczych mogą często liczyć na zarobki ponad dwukrotnie wyższe niż w przypadku tych mniej renomowanych przewoźników.

Bardzo istotna jest także liczba wylatanych godzin. Wynagrodzenie stewardessy dzieli się na podstawę, dodatek za wylatane godziny, prowizję od sprzedaży na pokładzie oraz inne dodatki i diety. Zdarza się, że w podstawie zawarte jest tzw. pensum, czyli minimalna liczba wylatanych godzin, za którą nie otrzymamy dodatkowego wynagrodzenia.

Wysokie zarobki stewardessy wynikają z szeregu wymagań, jakie są im stawiane. Źródło zdjęcia Unsplash
Wysokie zarobki stewardessy wynikają z szeregu wymagań, jakie są im stawiane. Źródło: Unsplash

Mówiąc najprościej, jeśli w umowie zapisano, że pensum wynosi 30 godzin, to po wylataniu 35 godzin otrzymamy dodatek za dodatkowe 5 godzin. Stawka za godzinę lotu również jest zróżnicowana, ale wynosi ona przynajmniej kilkadziesiąt złotych, choć zdarza się dodatek przekraczający 100 złotych za godzinę lotu. Zwykle stewardessy pracują w powietrzu do 900 godzin rocznie.

Na zarobki stewardessy wpływa wiele zmiennych

Tzw. sale bonus, czyli prowizja od sprzedaży, wynosi zwykle od kilkudziesięciu, do kilkuset złotych za lot. Jej wysokość zależy oczywiście od wielkości sprzedaży na pokładzie. Zwykle do stewardess trafia od 2,5% do 10% prowizji. Do zarobków wliczyć możemy także dodatki (np. za utrzymaniu munduru czy parking firmowy, czy naukę języków obcych), a oraz dietę. Dieta obliczana może być na różne sposoby. Niektóre linie lotnicze obliczają ją od każdego pobytu, a inne umawiają się na stałą comiesięczną kwotę, której wysokość nie zależy od liczby pobytów.

Oprócz przewoźnika oraz liczby wylatanych godzin istotne jest także zajmowane stanowisko, oraz obowiązki danej stewardessy. Zarobki stewardess na początku kariery są znacznie niższe. Z czasem może liczyć ona na awans i wzrost zarobków. Wynagrodzenia szefa pokładu (Cabin Manager) mogą znacznie przewyższać zarobki innych członków personelu pokładowego. Istotna może być także forma zatrudnienia. Inne opodatkowanie osób pracujących na B2B oraz umowę o pracę, sprawia, że finalne zarobki będą się różnić. Jak widać, na to ile zarabia stewardessa, wpływa bardzo wiele czynników.

Ile zarabia stewardessa? Zarobki stewardess wynoszą zwykle od 5000 do nawet 15 000 złotych na rękę

Warto jednak podsumować te wszystkie składowe. Ile zarabia stewardessa? Zarobki stewardessy wynoszą przeważnie od 5000 zł do 15 000 zł netto. Oczywiście wpływa na nie bardzo wiele zmiennych, dlatego precyzyjne określenie wysokości zarobków jest niemożliwe. Zarobki stewardess na świecie mogą wynosić ponad 20 tysięcy złotych netto.

Warto pamiętać, że wyższe zarobki związane z rozwojem kariery, a ten zależy w dużej mierze od przewoźnika, u którego pracujemy. Dla przykładu długość ścieżki w Ryanair jest bardzo krótka. Jest tak, ponieważ przewoźnik posiada w swojej flocie dużo względnie małych maszyn, których obsługa jest możliwa przez 4-osobową załogę. Należy dodać do tego także dużą rotację wśród pracowników.

Ile zarabia stewardessa? Wnętrze samolotu Boeing 787 Dreamliner. Źródło: PPL LOT
Wnętrze samolotu Boeing 787 Dreamliner. Źródło: PPL LOT

Rozwój w PPL LOT zaczyna się od samolotów wąskokadłubowych, takich jak Embraer czy Boeing 737. Pracownicy z dłuższym stażem mogą liczyć na awans i pracę na samolotach takich jak Boeing 787 Dreamliner. Najdłuższa droga awansu jest w liniach takich jak Emirates. Rozpoczyna się ona od zmiany klasy serwisowej, a Emirates oferuje aż trzy (ekonomiczna, business i First Class). Kariera zaczyna się w klasie ekonomicznej, a po 3 latach stewardessa może starać się o awans do klasy business, a następnie do pracy w First Class.

Wysokie są nie tylko zarobki stewardess, ale także wymagania, jakie wymagania musi spełnić kandydat

Jak wygląda praca stewardessy? Choć na ogół kojarzy się ona z „podniebnym kelnerem”, to zakres obowiązków jest znacznie szerszy. Przede wszystkim musisz dbać o bezpieczeństwo i zdrowie (oraz życie!) pasażerów na pokładzie samolotu. Kandydat musi wykazywać się punktualnością. Samolot nie poczeka za spóźnioną stewardessą. Obsługa pokładowa musi się dobrze prezentować, więc istotna jest dbałość o wygląd zewnętrzny. Sprawdzana jest także znajomość wyposażenia samolotu.

Praca Stewardessy opiera się na pracy z pasażerami, dlatego bardzo istotna jest wysoka kultura osobista oraz umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Osoby pracujące w obsłudze pokładowej muszą umieć trzymać nerwy na wodzy i nie dać się ponieść emocjom. Niewyobrażalną jest przecież sytuacja, gdy stewardessa zaczyna przekrzykiwać się na pokładzie z jednym z pasażerów.

Zobacz też: Zarobki europosła – ile zarabiają nasi przedstawiciele w UE?

Bardzo ważna jest także znajomość języków obcych. Dziś standardem jest dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie. Bardzo często wymagany jest także jeden inny język. Zwykle dobrze wodziany jest inny europejski język, chociaż coraz częściej poszukiwane są osoby ze znajomością chińskiego, koreańskiego, japońskiego czy hindi. Podczas rozmów kwalifikacyjnych rekrutujący zwracają uwagę nie tylko na konkretne umiejętności, ale również na to, jakim człowiekiem jest kandydat do pracy w liniach lotniczych.

Znajomość języków, kultura czy odpowiedni charakter to nie jedyne wymagania, jakie musi spełnić kandydat. Minimalny wiek wynosi 18 lat, choć część przewoźników jako minimalny wiek podaje 21 lat. Z wymogów formalnych wymienić można także posiadanie świadectwa maturalnego.

Są także wymagania dotyczące wysokości stewardess. Te wymagania nie są jednak rygorystyczne i przeważnie 160-170 cm dla kobiet i 170-180 cm dla mężczyzn jest wystarczającym wzrostem. Część linii lotniczych podaje także minimalny zasięg ramienia. Dla przykładu w Emirates wynosi on 212 cm bez obuwia. Wymóg ten związany jest z wysokością schowków na bagaże, które znajdują się głowami pasażerów. Stewardess nie powinien być także zbyt wysoki, ponieważ utrudnia mu to poruszanie się po pokładzie samolotu.

Zobacz też: Ile zarabia Straż Graniczna? Zarobki na rękę mogą zaskoczyć

Ryzyko wodowania wymusza na liniach lotniczych wymaganie umiejętności pływania. To bardzo często wymóg, który muszą spełnić kandydaci do pracy w powietrzu. Uwagę zwraca się także na zdrowie. To, ile zarabia stewardessa, z pewnością może budzić zazdrość wielu osób, ale trzeba pamiętać, że praca niestety wiąże się z dużym obciążeniem organizmu. Chodzi nie tylko o częste zmiany wysokości czy długie podróże, ale przede wszystkim ciągłe zmiany stref czasowych. Zespół nagłej zmiany strefy czasowej (ang. jet lag) jest jednym z największych minusów tej pracy.

Do dużych minusów pracy stewardessy należy także z pewnością konieczność dużej dyspozycyjności. Jeśli jesteś domatorem, to należy także brać pod uwagę, że stewardessy bardzo często przebywają poza domem. Praca taka ma także liczne plusy — możliwość zwiedzania świata za darmo czy szansa na bezpłatne wakacje na ciepłych wyspach oraz wysoki prestiż zawodu.

Zarobki w WOT. Ile zarabia „terytorials”? Kwoty mogą zaskoczyć

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker