Europa

Turystyka w Polsce – ile wydają i jak długo przebywają w Polsce turyści z UE?

Mimo, że nasz kraj ma wiele pięknych i wartych odwiedzenia miejsc, turystyka w Polsce nadal należy do najsłabiej rozwiniętych. Jak jednak wygląda przeciętny pobyt w naszym kraju?

Turystyka w Polsce odbija się cały czas po trudnym okresie pandemii COVID-19. Dzięki nowym danym Eurostatu możemy dowiedzieć się nieco więcej na temat turystów odwiedzających nasz kraj. Jak wiele wydaje przeciętny turysta z UE w Polsce? Ile dni spędza w naszym kraju?

  • Z dostępnych danych wynika, że mieszkańcy UE najwięcej czasu spędzają w Rumunii. To średnio aż 11,3 dnia.
  • Najkrócej bywamy w Luksemburgu i Czechach. Pobyt w tych krajach zajmuje przeciętnie 4,3 nocy.
  • Najdroższe są wycieczki do Grecji. Ich koszt to ponad 1300 euro na wycieczkę. Około 1100 euro mieszkańcy UE wydają na wycieczkach na Cypr.
  • Najmniej wydaje się na wycieczki w Słowacji. Niskie ceny oraz krótki pobyt sprawiają, że to jedynie niecałe 300 euro na wycieczkę.

Turystyka w Polsce należy do najsłabiej rozwiniętych

Międzynarodowe dane jasno pokazują, że udział turystyki w tworzeniu PKB należy w Polsce do najniższych w Europie. Według danych OECD (ostatnie dostępne statystyki dla Polski do 2015 roku) udział turystyki w PKB był najniższy spośród wszystkich państw rozwiniętych świata. W 2015 roku było to jedynie 1,18% PKB. Pod tym względem wyprzedziła nas Japonia czy Luksemburg. Nawet tak niewielki kraj z potężnym sektorem bankowym, jakim jest Luksemburg, większą część gospodarki opierał na turystyce.

Choć z pewnością od tamtego czasu turystyka w Polsce zdecydowanie się rozwinęła, to nadal sektor ten w Polsce należy do najmniejszych w całej Unii Europejskiej. Nowe statystyki Eurostatu pozwalają lepiej przyjrzeć się temu, jak wygląda turystyka w Polsce.

Turystyka w Polsce — ile czasu spędza się w Polsce?

Mieszkańcy UE spędzają na wycieczkach przeciętnie 7,9 nocy. Ich długość znacznie różniła się w zależności od kraju. Najkrócej bywamy w Luksemburgu i Czechach. Pobyt w tych krajach zajmuje przeciętnie 4,3 nocy. W przypadku Luksemburga niski wynik nie jest zdziwieniem. Powierzchnia tego kraju odpowiada mniej więcej pięciu powierzchniom Warszawy lub 1/7 powierzchni województwa kujawsko-pomorskiego. Niewielkie państwo da się zwiedzić znacznie szybciej, więc krótki pobyt jest w tym przypadku logiczny.

Większym zdziwieniem mogą być jednak Czechy. Jak jednak tłumaczą statystycy Eurostatu, również to ma swoją przyczynę. Po pierwsze, same Czechy nie należą do największych państw UE. Po drugie, kraj ten (podobnie jak Luksemburg) traktowany jest jako miejsce szybkich wypadów za granicę. Główną rolę gra tutaj dużo bliskość do większych europejskich krajów, takich jak Niemcy czy Polska. Duża dostępność transportowa oraz mała odległość sprawiają, że opłacalny jest krótki pobyt w tym kraju.

Mniej niż 5 nocy spędzamy także w Belgii (4,7 nocy) oraz Estonii (4,8 nocy). Dwa następne miejsca w zestawieniu przypadły Holandii (5,2 nocy) oraz Słowacji (5,6 nocy). Belgia, Holandia i Słowacja spełniają definicję krajów wypadowych. Z kolei krótki pobyt w Estonii może wynikać ze względnie niskich walorów turystycznych tego państwa. Wiele podróży ogranicza się zapewne do samej stolicy tego kraju — Tallina. Kolejne pozycje przypadły kolejno: Austrii (5,9), Niemcom (6,3), Malcie (6,4) oraz Polsce (6,5). Choć nasz kraj nie znajduje się w samym unijnym ogonie, to z pewnością nie można stwierdzić, że pobyty w nim są długie.

Gdzie Europejczycy spędzają najdłuższe wakacje?

Gdzie spędzamy najdłuższe wakacje? Z dostępnych danych wynika, że mieszkańcy UE najwięcej czasu spędzają w Rumunii. To średnio aż 11,3 dnia. Tutaj z pewnością dużą rolę może odgrywać niski poziom cen oraz wysokie walory turystyczne tego państwa. Jak zauważają statystycy, sytuacja jest tutaj odwrotna niż w przypadku Czech. Kraj ten nie graniczy z żadnym dużym państwem UE, a w dodatku połączenia drogowe i kolejowe do tego kraju nie należą do najlepszych. Dlatego dłuższy pobyt w tym kraju wydaje się być uzasadniony.

Podróże zagraniczne mieszkańców UE — ile nocy spędzamy przeciętnie w danym państwie? (2021)

Turystyka w Polsce — ile trwają wycieczki do krajów UE
Eurostat

Warto także pamiętać, że na omawiane dane dotyczą 2021 roku. Duże znacznie miały tutaj także ograniczenia COVIDowe. Stąd względnie niski czas pobytu w Niemczech. Długo trwają także podróże na Cypr (11,1), do Grecji (9,9), Hiszpanii (9,9), Chorwacji (9,3), Bułgarii (9,1) oraz Francji (9,1). Na liście znajdziemy więc kraje bardzo atrakcyjnie turystycznie (jak Francja czy Hiszpania) oraz te z gorszymi połączeniami i znajdujące się w większej odległości od najludniejszych państw UE.

Gdzie Europejczycy wydają najwięcej?

Gdzie Europejczycy wydają najwięcej? Najdroższe są wycieczki do Grecji. Ich koszt to ponad 1300 euro na wycieczkę. Około 1100 euro mieszkańcy UE wydają na wycieczkach na Cypr. Są to kraje, w których spędzamy najdłuższe wakacje, więc wysoka pozycja nie jest zaskoczeniem.

Więcej niż 800 euro mieszkańcy UE wydają także w Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech oraz w Irlandii. W Polsce wydatki to mniej niż 500 euro. Najmniej wydaje się na wycieczki w Słowacji. Niskie ceny oraz krótki pobyt sprawiają, że to jedynie niecałe 300 euro na wycieczkę. Ponad 300 euro wydają w Czechach i blisko 400 euro w Luksemburgu.

Przeciętne wydatki podczas podróży mieszkańców UE do innych państw (per noc)

Eurostat

Ciekawsze wydają się jednak wydatki w przeliczeniu na jedną noc. Pod tym względem, w przypadku większości państwa to wydatek ok. 75-105 euro. Najdrożej jest w Grecji. Jedna noc wiąże się tam z wydatkami ponad 130 euro. Na Malcie to ok. 120 euro. Najtaniej jest w Rumunii – 40 euro za noc. Mniej niż 60 euro wydajemy także na Łotwie i w Słowacji. W Polsce wydatki są czwartymi najniższymi i wynoszą niecałe 70 euro na jedną noc. Wynika to z niskich cen w naszym kraju.

Turystyka w UE – w 2021 roku jedynie 13% Polaków wyjechało za granicę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker