Polska

PIE: Polska turystyka radzi sobie gorzej niż przed pandemią

Ruch turystyczny w Polsce nadal nie powrócił do poziomów z 2019 r.

Polska turystyka wciąż nie powróciła do stanu sprzed pandemii COVID-19, wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). W okresie styczeń-październik 2022 r. ubyło 1,5 mln turystów w stosunku do przedpandemicznego 2019 r. Zmniejszył się także odsetek turystów zagranicznych. 

Polska turystyka radzi sobie gorzej niż przed pandemią

Polska, podobnie jak cała Unia Europejska, zmaga się z problemem odbudowania ruchu turystycznego do poziomu sprzed pandemii COVID-19. W poprzednim roku polska turystyka nadal miała się gorzej niż w roku przed pojawieniem się koronawirusa. 

Jak wskazuje PIE w swoim Tygodniku Gospodarczym nr 4/2022, w Polsce zanotowano średnio 5 proc. mniej turystów w każdym z miesięcy okresu od stycznia do października w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r. Przełożyło się to na 1,5 mln mniej turystów w całym okresie 10 miesięcy. Liczba turystów wyniosła w sumie 29,348 mln wobec 30,775 mln w 2019 r. Sierpień, który od dłuższego czasu okazywał się najlepszym miesiącem polskiej turystyki, również wypadł gorzej niż 3 lata wcześniej. Przed pandemią z noclegów korzystało 4,32 mln osób, a w poprzednim roku 4,16 mln. Pewnym optymizmem napawa fakt, że wrzesień oraz październik okazały się lepsze w 2022 r. niż w 2019 r.

Warto zaznaczyć, że do tej statystyki brano pod uwagę osoby korzystające z turystycznych obiektów noclegowych posiadających 10 lub więcej miejsc noclegowych. 

Najwięcej turystów zagranicznych stanowią Niemcy

W 2022 r. zmieniła się nieco także struktura turystyki według pochodzenia turystów. Zmniejszył się odsetek turystów zagranicznych, którzy stanowili 16 proc. To ponownie mniej niż przed pandemią, kiedy odsetek ten wyniósł 21 proc. (2019 r.), ale więcej niż średnia z ostatnich 4 lat, która wyniosła 15 proc. Duży wpływ na tę średnią miał jednak turystyczny „dołek covidowy”. Wskutek pandemii nasz kraj odwiedziło w 2020 r. o ponad 60% mniej turystów zagranicznych niż w 2019 r. Przed pojawieniem się koronawirusa, odsetek turystów zagranicznych w Polsce stale rósł.

Zobacz więcej: Turystyka w Polsce odbudowuje się po pandemii! Coraz więcej turystów odwiedza nasz kraj

Analitycy PIE zwracają uwagę, że Polskę najchętniej odwiedzają Niemcy, którzy w ciągu ostatnich 3 lat stanowili niemal 28 proc. wszystkich turystów z zagranicy. Kolejne miejsce zajęli Ukraińcy, stanowiący 10 proc., Brytyjczycy (7 proc.) oraz Amerykanie (5 proc.). 

Tak wysoki odsetek Ukraińców jest oczywiście związany z wybuchem wojny na Ukrainie. Analitycy PIE, powołując się na dane GUS, wskazują, że w styczniu 2022 r. 24 tys. Ukraińców skorzystało z turystycznych obiektów noclegowych w Polsce (tych powyżej 10 miejsc noclegowych). W marcu liczba ta wzrosła ponad 5-krotnie – do 122 tys. osób. Tak duży wzrost był spowodowany tym, że Ukraińcy, zanim znaleźli stałe miejsca zamieszkania, uciekając przed agresją rosyjską, korzystali z polskiej bazy noclegowej.

Małopolska najchętniej odwiedzanym województwem

Słabszy dla polskiej turystyki był także ubiegłoroczny sezon zimowy (grudzień 2021 r. – marzec 2022 r.). Liczba turystów spadła o 420 tys. w stosunku do 2019 r. Największym ruchem turystycznym cieszyła się Małopolska, którą w tym okresie odwiedziło 1,3 mln osób. Na drugim miejscu uplasowało się województwo dolnośląskie, do którego udało się 971 tys. turystów. Podium zamyka województwo śląskie z wynikiem 680 tys. osób. Łącznie z bazy noclegowej w tych trzech województwach skorzystało ok. 3 mln osób, co odpowiadało za 39 proc. całego ruchu w polskiej turystyce w tym sezonie.

Zobacz też: Największy niskokosztowy przewoźnik wraca na lotnisko Chopina!

Polska turystyka na drodze do odbudowy

Mimo że polska turystyka nadal radzi sobie gorzej niż przed pandemią COVID-19, to jednak znajduje się na drodze do odbudowy. W pierwszych sześciu miesiącach 2022 r. Polskę odwiedziło 2,3 mln zagranicznych turystów w porównaniu do 0,4 mln w  2021 r. i 1,1 mln w 2020 r. Wzrost liczby turystów do poziomów wyższych niż w 2019 r. we wrześniu i październiku 2022 r. też tworzy pewne nadzieje na poprawę sytuacji w 2023 r. Ograniczyć wyjazdy w pewnym zakresie może wysoka inflacja, przez co część Polaków może zrezygnować z wyjazdów turystycznych.

Również turystyka w innych krajach Unii Europejskiej nie odbudowała swojej pozycji sprzed pandemii. W każdym z miesięcy 2022 r. w okresie styczeń-listopad liczba turystów była średnio mniejsza o 8 proc. niż w 2019 r. Tu też widać jednak poprawę, ponieważ w II połowie roku odsetek ten wynosił już średnio tylko 2 proc. poza nieco gorszym listopadem.

Polska turystyka odnotowała fatalne wyniki w 2020 roku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker