Gospodarka

Jakie są największe firmy na świecie? Które warte są najwięcej? [RANKING]

Jakie są najbardziej wartościowe firmy na świecie? Które miejsce zajmują największe polskie przedsiębiorstwa?

Jakie są wasze pierwsze skojarzenia z kapitalizmem? Z pewnością wielu z was pomyśli o wysokich wieżowcach czy wielkich korporacjach. Jakie są jednak największe firmy na świecie? Które spółki zatrudniają najwięcej osób, a które mają najwyższy zysk? Czym się zajmują i jak na ich tle wypadają największe firmy w Polsce?

Największe firmy na świecie? Które przedsiębiorstwa są warte najwięcej?

Jakie są największe firmy na świecie? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka łatwa. Wiele zależy bowiem od tego, jakie miary zastosujemy. Możemy przecież oceniać firmę pod różnymi względami: zysk, kapitalizacja, liczba zatrudnianych osób czy przychody. W zależności od tego, co będziemy brać pod uwagę, zestawienie będzie się od siebie różnić.

Pierwszym czynnikiem, który weźmiemy pod uwagę, jest kapitalizacja. Mówiąc najprościej, jest to wartość wszystkich akcji firmy, więc iloczyn liczby i wartości akcji. Jej wartość zależy co prawda od zysków, przychodów i stabilności danej spółki, ale duży wpływ ma tutaj spekulacja. Jeśli inwestorzy uznają, że spółka może w niedalekiej perspektywie osiągnąć duży sukces, to mimo słabych wyników jej wartość rośnie. Dobrym przykładem może być tutaj Tesla. Firma przez wiele lat osiągała stratę, a mimo to jej wartość przewyższała innych, znacznie większych, producentów samochodów. Jej wartość wynika bowiem z oczekiwań co do przyszłości firmy, a nie jej obecnej kondycji.

Zobacz też: Microsoft dzięki pandemii stał się najbardziej wartościową firmą świata

Dane o wynikach i wartości firm możemy znaleźć na stronie companiesmarketcap.com. Firmą o najwyższej wycenie giełdowej jest obecnie Apple, ponieważ jest warty 2,67 bln USD.  Pod względem kapitalizacji firma od wielu lat plasuje się w ścisłej globalnej czołówce. Drugie miejsce zajął drugi amerykański gigant IT — Microsoft. Jego wartość jest szacowana na 2,27 bln USD. Firma znana jest nie tylko Windowsa czy Azure, ale jest również właścicielem Mojang (wydawca Minecraft) czy OpenAI — twórcy ChatGPT. Ostatnie miejsce na podium przypadło firmie z Arabii Saudyjskiej — Saudi Aramco. Ta, warta 2,07 bln USD firma zajmuje się wydobyciem ropy naftowej i jest najważniejszym przedsiębiorstwem na Bliskim Wschodzie. Koszty wydobycia ropy w Arabii Saudyjskiej są bardzo niskie, więc firma może notować duże zyski.

Następne sześć miejsc przypadło spółkom ze Stanów Zjednoczonych. Z dużą stratą do czołówki, na czwartej pozycji znalazł się Alphabet (Google). Następne miejsce zajął gigant e-commerce — Amazon. Szóste miejsce przypadło Berkshire Hathaway. Jej właścicielem jest chyba najsławniejszy inwestor świata — Warren Buffett. Siódma pozycja przypadła producentowi procesorów graficznych i innych układów scalonych. Chodzi oczywiście o NVIDIA. Pozostałe dwie amerykańskie spółki to Meta Platforms (Facebook) oraz Tesla. Ostatnie miejsce w pierwszej dziesiątce zajęła jedyna europejska firma w zestawieniu — francuskie LVMH. Prezesem producenta towarów luksusowych jest Bernard Arnault, czyli najbogatszy człowiek na Ziemi.

Zobacz też: Innowacyjność europejskich firm pozostawia bardzo wiele do życzenia

Jak na tle największych wypadają polskie firmy? W pierwszym 1000 największych firm na świecie znalazła się jedynie jedna spółka z Polski — PKN Orlen. Kapitalizacja na poziomie 16,8 mld USD pozwoliła na zajęcia 944. pozycji na globie. Polska firma blado wypada również na tle Europy. Zajmuje dopiero 156. pozycję w Europie.

10 firm o najwyższej kapitalizacji

 1. Apple 2,67 bln USD,
 2. Microsoft 2,27 bln USD,
 3. Saudi Aramco 2,07 USD,
 4. Alphabet (Google) 1,34 mld USD,
 5. Amazon 1,06 mld USD,
 6. Berkshire Hathaway 715 mld USD,
 7. NVIDIA 687 mld USD,
 8. Meta Platforms (Facebook) 613 mld USD,
 9. Tesla 509 mld USD,
 10. LVMH 484,5 mld USD

944. PKN ORLEN 17,5 mld USD

Jak wyglądają największe firmy według kategorii? Najbardziej wartościowym producentem samochodów jest Tesla (509 mld USD). Drugie miejsce przypadło japońskiej firmie Toyota (184 mld USD), a trzecie miejsce niemieckiemu koncernowi Porsche (110 mld USD). Najbardziej wartościowym bankiem świata jest JPMorgan Chase (397 mld USD). Drugie miejsce zajmuje chiński bank ICBC (242 mld USD). Trzecia pozycja przypadła Bank of America (222 mld USD). Co ciekawe, trzy następne pozycje okupują trzy chińskie banki: Agricultural Bank of China (178 mld USD), China Construction Bank (174 mld USD) oraz Bank of China (156 mld USD), więc w ścisłej czołówce to chińskich banków jest więcej.

Zobacz też: Nie wszystkie firmy opuszczają Rosję. Oto 50 marek kontynuujących działalność mimo sankcji

W kategorii „żywność” liderem jest szwajcarskie Nestlé, którego wartość to 346 mld USD. Daleko za Nestlé znalazł się amerykański McDonald (218 mld USD) i brytyjski Unilever (141 mld USD). A jak wypadają największe spółki zajmujące się produkcją ubrań? Za LVMH (483 mld USD) znalazły się kolejno: Nike (196 mld USD), Dior (167 mld USD), Inditex (106 mld USD) oraz TJX Comapnies (90 mld USD). Największą linią lotniczą jest Delta Air Lines (22,2 mld USD) z USA. Zaraz za nią znalazł się irlandzki Ryanair (21,8 mld USD) i chiński Air China (21,5 mld USD).

Największe firmy na świecie — które zarabiają najwięcej?

Wartość giełdowa to jedno, a zarobki firm to drugie. Które firmy mają najwyższy zysk (suma wyników z ostatnich czterech kwartałów)? Pierwsze miejsce (z ogromną przewagą) okupuje Saudi Aramco. Zysk firmy w 2022 roku wyniósł 307 mld USD. Czy to dużo? To jakieś 1,3 bln PLN, czyli jakieś dwa budżety polskiego rządu. W samej czołówce znajdziemy jeszcze sporo firm zajmujących się wydobyciem surowców. Wynika to w dużej mierze z wysokich cen surowców w 2022 roku, co z kolei jest skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Zobacz też: Inwestycje ExxonMobil w Gujanie wyniosą ponad 10 miliardów dolarów!

Drugim największym zyskiem w wysokości 114 mld USD, może pochwalić się Apple. Trzecie miejsce zajął drugi największy amerykański gigant IT — Microsoft. Jego zysk w ciągu ostatnich czterech kwartałów wyniósł 85 mld USD. Następne dwa miejsca przypadły dwóm dużym producentom ropy naftowej i gazu — norweskiemu Equinor (dawniej Statoil) oraz amerykańskiemu Exxon Mobil. Szósta pozycja przypadła grupie Alphabet. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze takie firmy jak Shell, ICBC, Petrobras raz China Contruction Bank.

10 firm o największych zyskach

 1. Saudi Aramco 307 mld USD,
 2. Apple 114 mld USD,
 3. Microsoft 85 mld USD,
 4. Equinor 79 mld USD,
 5. Exxon Mobil 78 mld USD,
 6. Alphabet 71 mld USD,
 7. Shell 65 mld USD,
 8. ICBC 63 mld USD,
 9. Petrobras 57 mld USD,
 10. China Construction Bank 57 mld USD

Dla porównania warto podać również firmy, które mają największe przychody. Zajmujący pozycję lidera Walmart zanotował przychody na poziomie 611 mld USD, czyli porównywalne do wysokości PKB Polski. Następne miejsca zajęły: Saudi Aramco (604 mld USD), Amazon (514 mld USD), Sinopec (490 mld USD) oraz PetroChina (479 mld USD).

Największe firmy na świecie — które zatrudniają najwięcej pracowników?

Jakie firmy zatrudniają najwięcej osób? Pierwsze miejsce zajmuje amerykański Walmart. Zatrudnia on aż 2,3 mln osób, więc więcej niż wynosi np. populacja województwa kujawsko-pomorskiego. Drugie miejsce zajął kolejny amerykański gigant związany z handlem — Amazon. W tej firmie pracuje 1,54 mln osób. Na trzecim miejscu znalazła się tajwańska firma Foxconn. Ten producent sprzętu elektronicznego zatrudnia aż 827 tys. osób.

Zajmująca się doradztwem finansowym firma Accenture zatrudnia 738 tys. osób. Piąte miejsce przypadło niemieckiemu gigantowi motoryzacyjnemu — Volkswagenowi. Daje on zatrudnieni 646 tys. osób. W pierwszej dziesiątce znajdziemy także takie firmy jak Tata Consultancy Services, Deutsche Post, UPS, Kroger oraz Home Depot.

10 firm z największą liczbą pracowników

 1. Walmart 2,30 mln osób,
 2. Amazon 1,54 mln osób,
 3. Foxconn 827 tys. osób,
 4. Accenture 738 tys. osób,
 5. Volkswagen 646 tys. osób,
 6. Tata Consultancy Services 616 tys. osób,
 7. Deutsche Post 584 tys. osób,
 8. UPS 500 tys. osób
 9. Kroger 500 tys. osób,
 10. Home Depot 500 tys. osób.

Dla porównania Poczta Polska zatrudnia obecnie blisko 70 tys. osób, więc wielokrotnie mniej niż liderzy. Warto jednak pamiętać, że zestawienie to dotyczy jedynie notowanych na giełdzie firm. Nie oznacza to, że to lista największych pracodawców na świecie. Z analizy Statista wynika, że największym pracodawcą na świecie nie jest żadne przedsiębiorstwo, a sektor obrony.  Na pierwszym miejscu największych pracodawców na świecie znajduje się zatem Ministerstwo Obrony Indii. Biorąc pod uwagę liczbę personelu służby czynnej, rezerwistów i personelu cywilnego, całkowita liczba pracowników wynosi w 2022 roku 2,92 mln osób, więc znacznie więcej niż w przypadku Walmartu.

Zobacz też: Wydatki na wojsko. Jakie kraje wydają najwięcej? [RANKING]

Drugie miejsce zajął Departamentem Obrony USA (zatrudniający 2,91 mln osób). Następnie trzecie miejsce należy do Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Chin (która nie obejmuje stanowisk cywilnych) i która zatrudnia szacunkowo 2,5 miliona ludzi. Chiński odpowiednik Departamentu Obrony USA, Centralna Komisja Wojskowa, może zatrudniać nawet 6,8 mln osób, chociaż liczba ta nie została uznana za wystarczająco wiarygodną, więc nie można umieścić jej na szczycie tej listy.

Big Tech bije rekordy. Wartość rynkowa Apple wynosi niemal 3 bln USD!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker