Uncategorized

Amazon wydaje na badania i rozwój 5 razy więcej niż cała Polska

Choć polskie wydatki na badania i rozwój dynamicznie rosną, to nadal daleko nam do największych tego świata. Wyprzedza nas nie tylko szereg państw, ale dystansują nas także największe liczne firmy. W przypadku globalnych liderów to nawet kilka razy więcej niż w Polsce. Ila na badania i rozwój wydaje Amazon czy Google?

Jak wynika z danych Eurostatu, liczba badaczy w Polsce uległa podwojeniu od 2010 roku. Zaraz za Grecją i Węgrami to właśnie nasz kraj odnotował najwyższy wzrost w całej UE. Obecnie w naszym kraju pracuje już ponad 120 tys. naukowców.

Ile na badania i rozwój wydaje Polska?

Rośnie nie tylko liczba naukowców, ale i Polskie wydatki na naukę. Eurostat udostępnił najnowsze dane dotyczące wydatków na badania i rozwój (B+R) państw członkowskich w 2020 roku. Polska na badania i rozwój wydała w 2020 roku 1,4% PKB. To wynik znacznie gorszy niż średnia unijna. Warty odnotowania jest jednak fakt, że nasz kraj należy do liderów wzrostu tych wydatków. Względem roku 2010 wydatki na badania i rozwój w UE wzrosły z 2,0% do 2,3%, czyli o 0,3 pp. W Polsce i Czechach wzrost ten wyniósł w ciągu ostatniej dekady aż 0,7 pp. Większy wzrost zanotowano jedynie w Grecji (+0,9 pp.) i Belgii (+1,5 pp.).

Według danych Banku Światowego, nasz nominalny PKB w 2020 roku osiągnął poziom 596 mld dol. Oznacza to, że Polska na badania i rozwój wydała w 2020 roku 8,3 mld dol (ok. 33 mld zł). To mniej niż budżet 500+. Dla porównania blisko 4-krotnie mniej zaludniona Szwecja wydała w 2020 roku 18,9 mld dol. Wynika to z wyższego PKB oraz ambitniejszych wydatków na badania i rozwój.

Wydatki na badania i rozwój w Europie

Amazon wydaje na badania i rozwój 5 razy więcej niż Polska

Dystansują nas nie tylko inne państwa, ale i wiele firm. W 2020 roku światowym liderem wydatków na badania i rozwój był Amazon. Firma Jeffa Bezosa wydała na ten cel 42,7 mld dol. To ponad 5 razy więcej niż cała Polska!

Drugie miejsce zajął Google. Gigant z doliny krzemowej wydał ponad 3 razy więcej niż nasz kraj. Wydatki na badania i rozwój wyniosły 27,6 mld dol. Trzecie miejsce zajął chiński Huawei. Chińczycy wydali na rozwój 22 mld dol. Microsoft może pochwalić się wydatkami na poziomie 19,3 mld dol. Piąte miejsce zajęły dwie spółki — Apple i Samsung. Obie wydały 18,8 mld dol.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker