USA

Amazon wchodzi na nowy rynek. Pojawiają się obawy o bezpieczeństwo danych

W USA Amazon zwiększa skalę działalności. Gigant e-commerce chce przejąć One Medical, wchodząc tym samym na rynek medyczny w Stanach Zjednoczonych. Wywołało to falę wątpliwości i sprzeciwu ze strony pacjentów obawiających się o bezpieczeństwo danych osobowych. 

Amazon wchodzi na rynek medyczny w Stanach Zjednoczonych

Umowa Amazona na zakup One Medical za prawie 4 miliardy dolarów rodzi ważne pytania dotyczące danych medycznych i prywatności. Teoretycznie przepisy nie pozwalają na wykorzystywanie danych osobowych osób zarejestrowanych w One Medical do celów komercyjnych. Jednak do głosu dochodzą grupy, które ostrzegają przed dużym wpływem korporacji.

One Medical jest ważnym dostawcą opieki medycznej. Oprócz klasycznego rejestru medycznego prowadzonego w większości klinik na całym świecie dostawca udostępnia pacjentom również dedykowaną aplikację, która monitoruje pomiary m.in. ciśnienia krwi. Pozwala również na bezkontaktowe odbieranie wyników badań laboratoryjnych czy odnawianie recept. Za pakiet usług pacjenci płacą średnio 199 dolarów rocznie. One Medical został założony w 2007 roku, pod koniec ubiegłego roku z jego usług korzystało 736 tys. członków. System gromadzi bardzo szczegółowe informacje o stanie zdrowia. To właśnie dlatego, gdy pojawiły się pierwsze plotki o przejęciu One Medical przez Amazon, coraz więcej pacjentów zaczęło się obawiać o bezpieczeństwo danych osobowych.

Zobacz także: Amazon wydaje na badania i rozwój 5 razy więcej niż cała Polska

Czy obawy zdołają przekonać amerykańskie organy regulacyjne?

Pomimo że finalizacja transakcji będzie wymagała zgody odpowiednich organów regulacyjnych, część osób już teraz wycofuje swoje członkostwo, rezygnując z pakietu usług medycznych. Amazon coraz częściej zmaga się z zarzutami o braku transparentnej polityki dotyczącej przyszłości One Medical. Pacjenci nie zostali poinformowani o przyjętej strategii ochrony danych osobowych ani o zasadach cyberbezpieczeństwa.

W odpowiedzi na rosnące napięcia pośród klientów One Medical Amazon zapewnił o odpowiednim standardzie  usług. Zapewnił także, że będzie bezwzględnie przestrzegać obowiązujących przepisów rządowych, zgodnie z ustawą o odpowiedzialności w ubezpieczeniach zdrowotnych (HIPAA). Ustawa ta ogranicza sposób, jaki firma może korzystać z chronionych informacji zdrowotnych lub PHI. Mowa o danych pozwalających na zidentyfikowanie danej osoby czy poznanie jej szczegółowej historii medycznej. Według amerykańskiego prawa informacje zgromadzone w systemie medycznym nie mogą pod żadnym pozorem być udostępniane innym platformom, niezależnie od celu czy przeznaczenia.

Mieszanie reakcje wymusiły oświadczenie przedstawicieli giganta e-commerce. W oficjalnym stanowisku dot. przejęcia korporacja Amazon zapewniła, że:

Zgodnie z wymogami prawa, Amazon nigdy nie udostępni osobistych informacji zdrowotnych klientów One Medical poza One Medical w celach reklamowych lub marketingowych dotyczących innych produktów i usług Amazon bez wyraźnej zgody klienta. Jeśli transakcja zostanie zamknięta, chronione informacje zdrowotne HIPAA klientów One Medical będą traktowane oddzielnie od wszystkich innych firm Amazon, zgodnie z wymogami prawa.

Zobacz także: Amazon prezentuje nowego robota. Proteus ma zastąpić wózki widłowe

Żyjemy w świecie opartym o dane, a informacje osobiste mogą być niezwykle skutecznym narzędziem, nie tylko pod względem marketingu. Przejmując firmę zajmującą się dostarczaniem podstawowej opieki medycznej, Amazon teoretycznie wejdzie w posiadanie wielu wrażliwych danych, niejednokrotnie związanych z kondycją zdrowia lub zagrożeniami związanymi z dolegliwościami, na które cierpią pacjenci. Naturalna więc jest obawa o bezpieczeństwo tych informacji. Choć Amazon zapewnia, że dane z One Medical nie trafią do innych spółek, klienci nie wydają się przekonani zdawkowym oświadczeniem. W przypadku amerykańskich konsumentów Amazon zbiera i gromadzi szczegółowe informacje dotyczące preferencji zakupowych, podróżniczych, dotyczących zainteresowań czy ulubionych form spędzania wolnego czasu. Według Insider Intelligence Amazon kontroluje około 13% amerykańskiego rynku reklam online. To ogromny rynek wart miliardy dolarów.

Niewątpliwie przed korporacją Amazon długa droga do przekonania klientów o swojej transparentności na rynku medycznym. Najpierw jednak należy przekonać polityków i organy rządowe, które wyrażą zgodę na przejęcie. Ogłaszając transakcję, Amazon zaznaczył, że jego celem jest wyłącznie podniesienie jakości usług medycznych w Stanach Zjednoczonych i wszystkie podjęte działania właśnie to będą mieć na celu. Naturalnie nie wspomniano o transferze danych do platform e-commerce.

Powstał pierwszy w historii USA związek zawodowy w Amazon

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker