USA

Powstał pierwszy w historii USA związek zawodowy w Amazon

Wczoraj zakończyło się głosowanie w jednym z nowojorskim magazynów Amazon odnośnie założenia związku zawodowego. Na „tak” zagłosowało większość jego pracowników. Oznacza to, że powstał pierwszy w USA związek zawodowy w Amazon! Co warto zaznaczyć, najpewniej nie doszłoby do tego, gdyby nie działania aktywisty Christiana Smallsa. 

Christian Smalls został zwolniony, więc postanowił walczyć o założenie związku zawodowego

Smalls był w sporze z Amazon od 2020 roku. Wtedy to pracował w magazynie firmy JFK8 w Staten Island w Nowym Jorku. Zorganizował tam strajk, gdyż jego współpracownicy przychodzili do pracy z objawami Covid-19. Robili oni tak, gdyż obawiali się, że ich nieobecność w zakładzie pracy z powodu choroby doprowadzi do ich zwolnienia. Niedługo potem firma nakazała Smallsowi zostać w domu, ponieważ miał mieć kontakt z zarażonym kolegą. Jednakże ten, mimo tego nakazu przyszedł na wiec, który odbywał się w ramach strajku, za co został zwolniony. Odebrał on to, jako atak na niego, jako organizatora strajku i osobę czarnoskórą. Co więcej, złożył on pozew przeciwko firmie, który sędzia oddalił. 

Zobacz także: Kolejna afera w Amazonie. Pracownicy byli zwalniani przez błąd systemu

To właśnie on najbardziej zaangażował się w założenie pierwszego w USA związku zawodowego w Amazon. Otóż 25 października pracownicy z zakładu, w którym ten niegdyś pracował, postanowili złożyć wniosek do National Labor Relations Board o przeprowadzeniu w ich zakładzie wyborów związkowych. Smalls postanowił zacząć zachęcać pracowników, aby ci dołączyli do związku zawodowego oraz przestrzegać ich przed spotkaniami z antyzwiązkowymi konsultantami. Do tego rozdawał on pracownikom odpowiednią literaturę oraz często stał na parkingu przed firmą, gdzie zachęcał do głosowania na „tak”.

Powstał pierwszy w historii USA związek zawodowy w Amazon

Jego działania przyniosły oczekiwany efekt. W wyborach 2 654 pracowników zagłosowało za powstaniem związku zawodowego. Z kolei przeciwko temu zagłosowało 2 131 osób. Oznacza to, że powstał pierwszy w historii USA związek zawodowy w Amazon, który nazywa się Amazon Labor Union. Działanie to najpewniej doprowadzi do tego, że amerykański gigant będzie musiał przeprowadzać z pracownikami konsultacje odnośnie wdrażania zmian w firmie. Spowoduje to, że między innymi firma nie będzie mogła już zmieniać wymagań i harmonogramów pracy na bieżąco. 

Zobacz także: 93% sprzedawców na Amazon straciło przez problemy z łańcuchem dostaw

Jak zaznaczyła Kate Bronfenbrenner, dyrektorka ds. badań nad edukacją pracowniczą na Uniwersytecie Cornella, działanie to wspomoże cały ruch pracownicy w Stanach Zjednoczonych. Stwierdziła ona, iż:

W oczach ludzi Amazon i Walmart są największymi pracodawcami sektora prywatnego, którzy są nie do pokonania. Ten projekt wziął na cel Amazon i pokazał, że da się pokonać każdego.

Amazon wydaje na badania i rozwój 5 razy więcej niż cała Polska

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker