Gospodarka

Najwięksi pracodawcy na świecie to wbrew pozorom nie amerykańskie korporacje

Walmart i Amazon musieli ustąpić miejsca organizacjom i instytucjom rządowym

Największy pracodawca na świecie to wbrew pozorom nie korporacja, ale sektory obrony Indii, Stanów Zjednoczonych oraz Chin. 

Największy pracodawca na świecie – wbrew pozorom to nie żadna firma

Amerykański Walmart jest firmą, która zatrudnia najwięcej pracowników na świecie. Liczba ta wynosi 2,3 mln. Będący następny w kolejności Amazon, postrzegany jako jeden z liderów tamtejszego rynku, nawet nie zbliżył się do tego wyniku, zatrudniając „zaledwie” 1,6 mln osób.

Zobacz także: Masowe zwolnienia w Walmart. Firma stawia na robotykę i automatykę

Jak pokazuje analiza Statista, największym pracodawcą na świecie nie jest jednak żadne przedsiębiorstwo, a sektor obrony. Na pierwszym miejscu największych pracodawców na świecie znajduje się zatem Ministerstwo Obrony Indii (Więcej: Modi chce, aby Indie osiągnęły status „państwa rozwiniętego” w ciągu 25 lat oraz Indie mogą uniknąć recesji i zyskać na trudnej sytuacji państw Zachodu). Biorąc pod uwagę liczbę personelu służby czynnej, rezerwistów i personelu cywilnego, całkowita liczba pracowników wynosi w 2022 roku 2,92 mln, krok przed odpowiednikiem w Stanach Zjednoczonych, Departamentem Obrony USA (zatrudniającego 2,91 mln). Następnie trzecie miejsce należy do Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Chin (która nie obejmuje stanowisk cywilnych) i która zatrudnia szacunkowo 2,5 miliona ludzi. Chiński odpowiednik Departamentu Obrony USA, Centralna Komisja Wojskowa, może zatrudniać nawet 6,8 mln osób, chociaż liczba ta nie została uznana za wystarczająco wiarygodną, ​​aby znaleźć się na poniższej liście (Więcej: Chiny zaczynają się militaryzować! Wydatki na wojsko zwiększą się o 7,1%).

Według najnowszych statystyk to Chiny mają największe wojsko na świecie pod względem personelu wojskowego, liczące w swoich szeregach około dwóch milionów ludzi. Liczebność armii Stanów Zjednoczonych wynosi ponad 1,3 mln osób, ale ma największą liczbę personelu czynnego. Badania pokazują, że wojsko jest jedną z najbardziej zaufanych instytucji w USA. Według prowadzonych analiz ufa mu ok. 69% dorosłych obywateli. W 2020 roku 58% Amerykanów uważało, że Stany Zjednoczone są potęgą militarną numer jeden na świecie.

Zobacz także: Co trzeci Amerykanin twierdzi, że USA tracą pozycję lidera w dziedzinach nauki

Walmart firmą, która zatrudnia najwięcej pracowników na świecie

Walmart, wcześniej znany jako Wal-Mart Stores został założony w 1962 roku przez Sama Waltona w Rogers w stanie Arkansas. Obecnie cieszy się mianem jednego z największych detalistów na świecie. To również potężna marka, która funkcjonuje w 24 krajach za pośrednictwem 10 593 sklepów dyskontowych, supercentrów, rynków sąsiedzkich i klubów magazynowych (Więcej: Walmart i Target oferują świąteczny asortyment we wrześniu, by złagodzić wpływ inflacji oraz Walmart inwestuje w bezzałogowe statki powietrzne. Dostawa dronem to koszt zaledwie 3,99 USD).

Dla milionów mieszkańców USA to właśnie Walmart jest podstawowym źródłem artykułów spożywczych, odzieży czy innych produktów. W tym roku sklepy sieci zarejestrowały średnio ok. 230 mln wizyt klientów indywidualnych tygodniowo. To pokazuje skalę działalności oraz potęgę marki Walmart. Według ankiety przeprowadzonej przez Statista w 2022 roku 96% konsumentów znało markę Walmart, a 71% korzystało z jej sklepów do robienia codziennych zakupów spożywczych. Ponadto sieć rozwija działalność e-commerce w Ameryce Północnej. Walmart postrzegany jest jako symbol amerykańskiej gospodarki. Od początku działalności sieć zdobywała przewagę konkurencyjną dzięki niższym cenom. Według wstępnych szacunków w 2022 roku wygenerowano globalną sprzedaż netto w wysokości prawie 568 mld USD. Marża zysku brutto Walmart stale utrzymuje się na poziomie 24-25%. Poza Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią Walmart zatrudnia najwięcej osób w Meksyku i Chinach. W 2012 roku stosunek wynagrodzeń dyrektorów do liczby pracowników wynosił 611, co oznacza, że ​​na każdego dolara amerykańskiego, jaki otrzymał „normalny” pracownik, dyrektor generalny zarobił 611 dolarów (Więcej: Sprzedaż online Walmart znów w górę. Wzrosty dzięki… inflacji oraz Walmart walczy ze wzrostem kosztów. Detalista wprowadza nowe opłaty i automatyzuje dostawy).

Za Walmart i Amazon uplasował się reprezentant chińskiego przemysłu petrologicznego, China National Petroleum Corporation, gdzie zatrudnienie znalazło 1,45 mln pracowników. Na siódmym miejscu znalazła się brytyjska National Health Service. Agencja rządowa zatrudniała w 2022 roku ok. 1,38 mln osób. Tajwański Foxconn został wyróżniony jako ostatni w rankingu. Międzynarodowy producent podzespołów i komponentów elektronicznych zatrudnia 1,29 mln osób.

PKB w USA rośnie powyżej oczekiwań. Amerykańska gospodarka uniknie recesji?

Polecane artykuły

Back to top button