Gospodarka

Najwięksi pracodawcy na świecie to wbrew pozorom nie amerykańskie korporacje

Walmart i Amazon musieli ustąpić miejsca organizacjom i instytucjom rządowym

Największy pracodawca na świecie to wbrew pozorom nie korporacja, ale sektory obrony Indii, Stanów Zjednoczonych oraz Chin. 

Największy pracodawca na świecie – wbrew pozorom to nie żadna firma

Amerykański Walmart jest firmą, która zatrudnia najwięcej pracowników na świecie. Liczba ta wynosi 2,3 mln. Będący następny w kolejności Amazon, postrzegany jako jeden z liderów tamtejszego rynku, nawet nie zbliżył się do tego wyniku, zatrudniając „zaledwie” 1,6 mln osób.

Zobacz także: Masowe zwolnienia w Walmart. Firma stawia na robotykę i automatykę

Jak pokazuje analiza Statista, największym pracodawcą na świecie nie jest jednak żadne przedsiębiorstwo, a sektor obrony. Na pierwszym miejscu największych pracodawców na świecie znajduje się zatem Ministerstwo Obrony Indii (Więcej: Modi chce, aby Indie osiągnęły status „państwa rozwiniętego” w ciągu 25 lat oraz Indie mogą uniknąć recesji i zyskać na trudnej sytuacji państw Zachodu). Biorąc pod uwagę liczbę personelu służby czynnej, rezerwistów i personelu cywilnego, całkowita liczba pracowników wynosi w 2022 roku 2,92 mln, krok przed odpowiednikiem w Stanach Zjednoczonych, Departamentem Obrony USA (zatrudniającego 2,91 mln). Następnie trzecie miejsce należy do Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Chin (która nie obejmuje stanowisk cywilnych) i która zatrudnia szacunkowo 2,5 miliona ludzi. Chiński odpowiednik Departamentu Obrony USA, Centralna Komisja Wojskowa, może zatrudniać nawet 6,8 mln osób, chociaż liczba ta nie została uznana za wystarczająco wiarygodną, ​​aby znaleźć się na poniższej liście (Więcej: Chiny zaczynają się militaryzować! Wydatki na wojsko zwiększą się o 7,1%).

Według najnowszych statystyk to Chiny mają największe wojsko na świecie pod względem personelu wojskowego, liczące w swoich szeregach około dwóch milionów ludzi. Liczebność armii Stanów Zjednoczonych wynosi ponad 1,3 mln osób, ale ma największą liczbę personelu czynnego. Badania pokazują, że wojsko jest jedną z najbardziej zaufanych instytucji w USA. Według prowadzonych analiz ufa mu ok. 69% dorosłych obywateli. W 2020 roku 58% Amerykanów uważało, że Stany Zjednoczone są potęgą militarną numer jeden na świecie.

Zobacz także: Co trzeci Amerykanin twierdzi, że USA tracą pozycję lidera w dziedzinach nauki

Walmart firmą, która zatrudnia najwięcej pracowników na świecie

Walmart, wcześniej znany jako Wal-Mart Stores został założony w 1962 roku przez Sama Waltona w Rogers w stanie Arkansas. Obecnie cieszy się mianem jednego z największych detalistów na świecie. To również potężna marka, która funkcjonuje w 24 krajach za pośrednictwem 10 593 sklepów dyskontowych, supercentrów, rynków sąsiedzkich i klubów magazynowych (Więcej: Walmart i Target oferują świąteczny asortyment we wrześniu, by złagodzić wpływ inflacji oraz Walmart inwestuje w bezzałogowe statki powietrzne. Dostawa dronem to koszt zaledwie 3,99 USD).

Dla milionów mieszkańców USA to właśnie Walmart jest podstawowym źródłem artykułów spożywczych, odzieży czy innych produktów. W tym roku sklepy sieci zarejestrowały średnio ok. 230 mln wizyt klientów indywidualnych tygodniowo. To pokazuje skalę działalności oraz potęgę marki Walmart. Według ankiety przeprowadzonej przez Statista w 2022 roku 96% konsumentów znało markę Walmart, a 71% korzystało z jej sklepów do robienia codziennych zakupów spożywczych. Ponadto sieć rozwija działalność e-commerce w Ameryce Północnej. Walmart postrzegany jest jako symbol amerykańskiej gospodarki. Od początku działalności sieć zdobywała przewagę konkurencyjną dzięki niższym cenom. Według wstępnych szacunków w 2022 roku wygenerowano globalną sprzedaż netto w wysokości prawie 568 mld USD. Marża zysku brutto Walmart stale utrzymuje się na poziomie 24-25%. Poza Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią Walmart zatrudnia najwięcej osób w Meksyku i Chinach. W 2012 roku stosunek wynagrodzeń dyrektorów do liczby pracowników wynosił 611, co oznacza, że ​​na każdego dolara amerykańskiego, jaki otrzymał „normalny” pracownik, dyrektor generalny zarobił 611 dolarów (Więcej: Sprzedaż online Walmart znów w górę. Wzrosty dzięki… inflacji oraz Walmart walczy ze wzrostem kosztów. Detalista wprowadza nowe opłaty i automatyzuje dostawy).

Za Walmart i Amazon uplasował się reprezentant chińskiego przemysłu petrologicznego, China National Petroleum Corporation, gdzie zatrudnienie znalazło 1,45 mln pracowników. Na siódmym miejscu znalazła się brytyjska National Health Service. Agencja rządowa zatrudniała w 2022 roku ok. 1,38 mln osób. Tajwański Foxconn został wyróżniony jako ostatni w rankingu. Międzynarodowy producent podzespołów i komponentów elektronicznych zatrudnia 1,29 mln osób.

PKB w USA rośnie powyżej oczekiwań. Amerykańska gospodarka uniknie recesji?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker