ChinyGospodarka

Chiny zaczynają się militaryzować! Wydatki na wojsko zwiększą się o 7,1%

Władze Chin przedstawiły wstępne założenia dotyczące gospodarki i budżetu na 2022 rok. Wzrost gospodarczy ma wynieść ok. 5,5 proc. Natomiast wydatki na wojsko w Chinach mają opiewać na kwotę 1,45 bln juanów (229 mld dolarów). W stosunku do poprzedniego roku jest to wzrost aż o 7,1 procent.

Gospodarka Chin ma wzrosnąć o 5,5 procent

Premier Chin Li Keqiang przemawiał na sesji Ogólnochińskiego Parlamentu Przedstawicieli Ludowych (OZPL), czyli, innymi słowy, parlamentu Chin. Wskazywał on przede wszystkim na cele ekonomiczne w 2022 roku. Wzrost PKB ma wynieść ok. 5,5 procent.

Musimy uczynić stabilność gospodarczą naszym priorytetem. Ceny surowców są nadal wysokie i podatne na wahania. Nasze otoczenie zewnętrzne staje się coraz bardziej niestabilne i niepewne — mówił premier Chin

Zobacz także: Chiny zaimportowały 70 000 kg szwajcarskiego złota w styczniu

Warto zaznaczyć, że w 2021 r. gospodarka Chin rosła w tempie ponad 6 proc., wobec celu na poziomie 8,1 proc. Ponadto władze Chin planują zmniejszenie deficytu budżetowego z 3,2 proc. PKB w 2021 r. do 2,8 proc. PKB w 2022 roku.

Jeśli wzrost PKB będzie niższy niż 5 proc. może to negatywnie wpłynąć na powstawanie nowych miejsc pracy — komentuje Guo Tianyong, ekonomista z Central University of Finance and Economics w Pekinie

Zobacz także: Chiny i USA stworzą pierwszy na świecie zielony korytarz żeglugowy

Wydatki na wojsko w Chinach zwiększą się o ponad 7 procent

Ważnym punktem obrad parlamentu Chin były wydatki na wojsko w bieżącym roku fiskalnym. Władze Chin poinformowały, że wydatki na zbrojenia zwiększą się o 7,1 proc. w stosunku do roku poprzedniego. W związku z powyższym budżet na wojsko wyniesie 1,45 bln juanów.

Stanowczo sprzeciwiamy się wszelkim działaniom separatystycznym dążącym do “niepodległości Tajwanu” oraz ingerencjom zagranicznym — stwierdził premier Chin

Władze Chin planują wzmocnienie gotowości bojowej oraz ćwiczebnej armii ALW (chińska Armia Ludowo Wyzwoleńcza). Wojsko Chin ma zostać unowocześnione poprzez m.in. myśliwce o obniżonej wykrywalności i lotniskowce.

Zobacz także: Polska drugim eksporterem AGD na świecie! Więcej sprzedają tylko Chiny

Na naszych oczach pisze się historia. Rozgrywa się kluczowa gra mocarstw

Władze Chin mówią wprost:

Pekin dąży do rozwiązania kwestii Tajwanu w nowej erze i pokojowego zjednoczenia Chin — stwierdza premier Li

Nie tylko na wschodzie Europy toczą się wydarzenia niezwykle ważne dla układu sił i ładu międzynarodowego. Pekin ma ambicje przyłączenia do siebie Tajwanu przy użyciu sił militarnych. Dlaczego? Tajwan jest prowincją formalnie należącą do Chin jednak nieformalnie działającą jako odrębne państwo. Prowincja ta jest niezwykle istotna dla światowej gospodarki i geopolityki. Produkują oni ok. 90 proc. najbardziej skomplikowanych chipów na świecie i są tym samym największym producentem układów scalonych. Stany Zjednoczone nie mogą dopuścić do przejęcia Tajwanu przez Państwo Środka, ponieważ mogliby zostać odcięci od niezbędnych dostaw chipów.

Jednoczesne silne napięcia geopolityczne spowodowane wojną rosyjsko-ukraińską oraz ewentualną wojną pomiędzy Chinami i Tajwanem mogłyby wywołać jeszcze większy przewrót ładu międzynarodowego. Stany Zjednoczone musiałyby zareagować, skupiając głównie siły w regionie Azji, tym samym osłabiając siły militarne NATO. Nie będą w stanie prowadzić dwóch wojen naraz. Na naszych oczach pisze się historia. Właśnie rozgrywa się kluczowa gra mocarstw. Obecne wydarzenia będą miały monstrualny wpływ na przyszłość geopolityki, gospodarki i świata.

USA kontra Chiny, czyli kto kogo ogrywa w gospodarczym pojedynku w ostatnich latach

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker