Polska

Nowy rekord – w ciągu jednego dnia przyjechało do Polski 106 tys. Ukraińców

Ukraińscy uchodźcy coraz tłumniej opuszczają swoją ojczyznę. Trwająca za naszą wschodnią granicą wojna powoduje, że setki tysięcy mieszkańców Ukrainy szuka schronienia w innych krajach.

Wojna na Ukrainie dotyka coraz większych obszarów Ukrainy. Coraz częstsze są doniesienia o ostrzale nie tylko jednostek wojskowych ale i osiedli cywilnych. Trwająca u naszego wschodniego sąsiada katastrofa humanitarna zmusza tysiące bezbronnych obywateli Ukrainy do ucieczki.

Ukraińscy uchodźcy wybierają Polskę

Najczęściej wybieranym przez Ukraińców krajem jest Polska. Trafiło do nas aż 60% uchodźców z tego kraju. W dniach 24 luty – 4 marca, do samej Polski przyjechało już ponad 750 tys. ukraińskich uchodźców! Doskonale oddaje to skalę kryzysu humanitarnego jaki ma miejsce na Ukrainie.

Zobacz też: Kraków: 80% cudzoziemców to obywatele Ukrainy. Ilu Ukraińców jest w całej Polsce?

Dlaczego Ukraińcy wybierają akurat Polskę? Najważniejszym powodem jest fakt, że to po prostu nasz sąsiad, a w zachodniej Ukrainie nie są prowadzone działania wojenne. Kolejnym powodem jest bliskość kulturowa naszych państw. Istotny jest też fakt, że wielu Ukraińców pracowało tutaj już przed wojną. Wielu mężczyzn wróciło do ojczyzny aby walczyć z rosyjskimi najeźdźcą, a ich rodziny przyjechały na ich miejsce.

Wielka skala migracji do Polski

Tylko 4 marca nasze granice przekroczyło ponad 106 tys. To najwyższy dobowy wynik od początku wojny. Liczbę wjazdów do Polski z Ukrainy po wybuchu wojny prezentuje poniższy wykres autorstwa ekonomisty Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Andrzeja Kubisiaka.

Wykres 1. Ukraińscy uchodźcy w Polsce w dniach 24.02-04.03 2022 roku

Polska przyjmie jeszcze setki tysięcy ukraińskich uchodźców

Wykres jasno pokazuje, że skala ukraińskiej migracji do Polski nie słabnie, a wręcz się nasila. Dane więc sugerują, że nasz kraj będzie musiał przyjąć jeszcze setki tysięcy uciekających przed wojną Ukraińców. Dzisiejsze statystyki straży granicznej wskazują, że padnie kolejny rekord.

Mimo bezprecedensowej skali kryzysu, w Polsce nie pojawiają się obozy dla uchodźców. Zdecydowana większość z nich znajduje schronienie w domach. W całej Polsce trwa właśnie wielka akcja pomocy Ukraińcom. Zbierane są pieniądze, środki higieny czy żywność dla tych którzy uciekli przed wojną. Tysiące Polaków oferuje uchodźcom mieszkania.

Zobacz też: 66% Polaków deklaruje gotowość do obrony kraju!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker