EuropaGospodarka

Putin o zachodnich sankcjach: Przypominają wypowiedzenie wojny

Zachodnie sankcje pogrążają Rosję w recesji gospodarczej. Rating Rosji jest już poniżej poziomu „śmieciowego”, a moskiewska giełda wciąż nie wznowiła handlu akcjami. Po ponad tygodniu nakładania sankcji odwołał się do nich Władimir Putin. Stwierdził, że „przypominają one wypowiedzenie wojny”.

Zachodnie sankcje niszczą gospodarkę Rosji. Jest komentarz Putina

Dzisiaj doszło do spotkania Władimira Putina z pracownikami rosyjskich linii lotniczych. Prezydent Rosji odwołał się do nałożonych sankcji m.in. przez USA oraz UE.

Nałożone na Rosję przez Zachód sankcje przypominają wypowiedzenie wojny — mówił Putin

Zobacz także: UE dalej finansuje Putina. Największe banki rosyjskie uniknęły sankcji

Oczywiście rozpoczął także wywód na temat celu ataków na Ukrainę, tłumacząc w ten sposób swoje intencje. W typowy dla siebie sposób używał propagandowych i tych samych haseł, co wcześniej.

Rosja musiała bronić rosyjskojęzycznych mieszkańców wschodniej Ukrainy oraz własnych interesów. Celem Rosji jest demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy, któa powinna zachować neutralność – stwierdził

Zobacz także: IKEA wycofuje się z Rosji i Białorusi. Pracę straci ponad 15 tys. osób

Rosja jest izolowana. Prawie cały świat nakłada sankcje

W zasadzie cały świat [poza m.in. Chinami] nakłada surowe sankcje na Rosję i izoluje się od rosyjskich firm. Sankcje nałożyły m.in. USA, Wielka Brytania, UE, Kanada czy Japonia. Odcięcie od systemu SWIFT czy zamrożenie części rezerw walutowych powodują deprecjację rubla i kryzys finansowy. Z dnia na dzień rośnie ryzyko niewypłacalności Rosji. Świat zachodni nie chce robić żadnych interesów na rosyjskim rynku, przez co globalne firmy zaprzestają tam działalności (np. IKEA).

Zobacz także: Zachód wymierzy ostateczny cios? Embargo na rosyjskie surowce mogłoby wykończyć Putina

Według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w wyniku zachodnich sankcji PKB Rosji w tym roku spadnie o ok. 15-20 procent. Ponadto upadek finansów publicznych oraz prywatnych [a istnieje na to wysokie prawdopodobieństwo] może wywołać zjawisko hiperinflacji.

Na ten moment nic nie wskazuje na to, aby wojska rosyjskie mimo potężnych strat militarnych miały wycofać się z terenów Ukrainy.

Ławrow [szef MSZ Rosji] stwierdza, że Rosja będzie kontynuować wojnę z Ukrainą „aż do końca” – pisze agencja Reuters

Halo, UE, USA, Zachód! Czas zniszczyć gospodarkę Rosji, majątek oligarchów i Putina [FELIETON]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker