Azja i Oceania

Centrum finansowe Azji sprzeciwia się agresji Rosji i nakłada sankcje

Singapur podjął decyzję o wprowadzeniu restrykcji przeciwko Rosji, sankcje uderzą m.in. w banki. Kontroli ma zostać poddany również eksport towarów do Rosji. 

Singapur sprzeciwia się wojnie i nakłada sankcje na Rosję

Resort spraw zagranicznych poinformował o nałożeniu sankcji na rosyjskie banki, zminimalizowaniu handlu kryptowalutami oraz wprowadzeniu zakazu wspierania banków przez jednostki finansowe państwa-miasta. Ograniczenia zabraniają instytucjom Singapuru zawierania transakcji z publiczną spółką akcyjną VTB Bank, The Corporation Bank for Development and Foreign Economic Affairs Vnesheconombank, Promsvyazbank Public Joint Stock Company i Bank Rossiya.

Pomimo że Singapur to niewielkie miasto-państwo, pod względem gospodarczym pełni kluczową funkcję w regionie. Nie tylko jest międzynarodowym węzłem żeglugowym, ale również siedzibą ważnych instytucji finansowych. Podczas ogłaszania sankcji stwierdzono, że jeśli Singapur nie stanie w obronie zasad stanowiących podstawę niepodległości i suwerenności innych narodów, pewnego dnia jego własne prawo do istnienia jako suwerenne państwo może zostać zakwestionowane.

Zobacz także: Największa elektrownia słoneczna na świecie połączy Australię i Singapur

Centrum finansowe Azji blokuje rosyjskie banki

Singapur to największe centrum finansowe Azji. Decyzja o zminimalizowaniu wolumenu transakcjami z wykorzystaniem kryptowalut ma uniemożliwić omijanie sankcji przez Rosję. Podjęto również decyzję o wprowadzeniu kontroli eksportu towarów, które mogłyby zostać użyte jako broń przeciwko walczącym Ukraińcom (w tym elektroniki, która może zostać wykorzystana do przeprowadzania cyberataków) lub wyrządzić krzywdę niewinnej ludności cywilnej. Szef MSZ Singapuru, Vivian Balakrishnan, zapowiedział kolejne sankcje, które mają zostać ogłoszone niebawem.

Zobacz także: Chiny i inne azjatyckie tygrysy deklasują USA pod kątem robotyki

Singapur po raz pierwszy od dekad zdecydował się na nałożenie jednostronnych sankcji. Co więcej, decyzja ta została podjęta bez wytycznych Rady Bezpieczeństwa ONZ. To jedno z najmocniejszych stanowisk państw azjatyckich. Pomimo że inne kraje regionu wzywały do pokojowego rozwiązania konfliktu poprzez dialog, nie wspominano o agresji Rosji. Singapur nie tylko jednoznacznie wskazał, kto jest agresorem, wyraził sprzeciw naruszaniu integralności terytorialnej niepodległej Ukrainy, ale również nałożył dotkliwe obostrzenia.

Rynek nieruchomości w Singapurze – wdrożono tzw. pakiet chłodniczy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker