Uncategorized

Największa elektrownia słoneczna na świecie połączy Australię i Singapur

Australia-Asia PowerLink to inicjatywa, która ma szansę stać się największa elektrownia słoneczna. Projekt ma ruszyć już w 2027 roku, dostarczając energię z Australii do Singapuru. 

Największa elektrownia słoneczna na świecie

Jak donosi portal New Atlas, projekt infrastrukturalny o wartości 22 miliardów dolarów pozwoli na transport energii z Australii do oddalonego o ok. 5 000 km Singapuru. Przesył ma się odbywać za pomocą podmorskich kabli wysokiego napięcia zlokalizowanych wzdłuż dna morskiego. Wstępnie przyjmuje się, że projekt zostanie zrealizowany w 2027 roku. Inicjatywa ma stać się największą farmą słoneczną i magazynem energii w historii. Projekt ma przynieść obopólną korzyść. Północna Australia jest obszarem mocno nasłonecznionym, w regionie jest dużo pustych pól, na których zostanie zlokalizowana farma. Singapur zaś znajduje się pod presją przestrzeni, dlatego niemożliwe jest powstanie podobnego projektu na terenie państwa-miasta. Realizacji projektu Australia-Asia PowerLink podejmie się australijska firma Sun Cable, która planuje zagospodarować obszar 12 000 hektarów jałowej ziemi znajdującej się ok. 800 km od miasta Darwin. 

Zobacz także: Energetyka słoneczna ustanowiła dziś rekord i już zdążyła go pobić

Australia-Asia PowerLink – przesył energii

Przesył będzie odbywał się na północ do wybrzeża za pomocą kabli napowietrznych. Następnie energia popłynie podmorskimi kablami wysokiego napięcia prądu stałego wzdłuż dna morskiego. Trasa podmorska to ok. 4200 km na północny zachód do Singapuru. Infrastruktura zostanie poprowadzona pomiędzy indonezyjskimi wysepkami. Projekt ma dostarczyć do 3,2 GW czystej energii, co stanowi 15% energii elektrycznej Singapuru i pozwoli na zasilenie trzech milionów domów. 

Inicjatywa przyniesie dużo korzyści dla środowiska naturalnego. Przede wszystkim emisja CO2 zostanie zmniejszona o 11,5 miliona ton, co zdaniem Sun Cable jest równoznaczne z usunięciem z ulic 2,5 milionów samochodów osobowych. Pozyskiwanie kapitału przez firmę ma się zakończyć w 2023 roku. Plan zakłada rozpoczęcie sprzedaży energii w Darwin na początku 2026 r., a w Singapurze na początku 2027 r. 

Zobacz także: Globalny podatek węglowy pomoże zatrzymać globalne ocieplenie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker