Polska

Polska drugim eksporterem AGD na świecie! Więcej sprzedają tylko Chiny

Według najnowszego raportu APPLiA Polska jest liderem w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o produkcję i eksport sprzętu AGD. Pozycja Polski w branży jest coraz bardziej ugruntowana.  

Polski sektor AGD zdominował unijny rynek

Biorąc pod uwagę ujęcie ilościowe, Polska od lat pozostaje liderem w UE. Według najnowszych danych APPLiA Polska nasz udział w wartościowej produkcji AGD wzrósł, wyprzedziliśmy tym samym Niemcy o 1 pkt proc, stając się zarówno liderem jakościowym, jak i wartościowym w Unii Europejskiej. Oprócz zachodniego sąsiada Polska pokonała również Turcję, ważnego gracza na rynku. Z informacji opublikowanych przez Związek Pracodawców AGD wynika, że Polska jest drugim eksporterem AGD na świecie, na pierwszym miejscu znajdują się Chiny. Wartość eksportu to 24 mld zł.

W 2021 roku produkcja dużego AGD wzrosła o 3 mln sztuk. Sektor zatrudnia 31 tys. osób, jeśli chodzi o branże powiązane, liczba ta wynosi 100 tys. osób. Dominujemy w kategoriach takich jak pralki, suszarki do ubrań, zmywarki oraz piekarniki (ponad 50% udział produkcji). Jak widać na wykresie, w trakcie pandemii branża przeżyła załamanie, jednak odbicie obserwowane na początku minionego roku było znaczne.

Zobacz także: Modernizacja w przemyśle i wymiana AGD to blisko 30 TWh oszczędności

Raport APPLIA

Eksport AGD – gdzie trafia sprzęt wyprodukowany w Polsce

Sprzęt z Polski trafia głównie do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. W mniejszym stopniu również do Rosji, Szwecji i Hiszpanii.

Ok. 90% produkcji przeznaczanej jest na eksport. Sektor ma za sobą trudny rok, nie tylko z uwagi na problemy z dostępnością komponentów, ale również rosnące koszty zatrudnienia. Mimo to w ostatnich miesiącach można zaobserwować niewielki spadek kosztów logistycznych, co pozytywnie rokuje na przyszły okres.

Zobacz także: Polski e-commerce na fali: trend wzrostowy nawet po pandemii

W 2021 roku przeznaczono 1,3 mld zł na kolejne inwestycje. Dla porównania w 2019 roku zainwestowano 1,2 mld zł, w 2020 zaś – 1 mld zł. Jakiś czas temu pisaliśmy o kolejnej inwestycji Samsunga we Wronkach. Koreański gigant planuje otworzenie nowej linii produkcyjnej w wielkopolskim zakładzie.

Samsung po raz kolejny zainwestuje w Polsce! W planach budowa fabryki we Wronkach

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker