Polska

4-dniowy tydzień pracy nie zawsze oznacza większą produktywność pracowników

Coraz częściej pojawiają się pomysły zmniejszenia wymiaru pracy. Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, że pracownicy są mniej zestresowani i bardziej produktywni. Czy 4-dniowy tydzień pracy rzeczywiście może zwiększyć produktywność? 

4-dniowy tydzień pracy – eksperymenty w kolejnych państwach

W kolejnych krajach, w tym w Szkocji, Islandii, Hiszpanii, Nowej Zelandii wdrażane są eksperymenty związane z krótszym dniem pracy. Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego przywołują badania Gallupa, które pokazały, że odsetek ludzi, którzy odczuwali wypalenie zawodowe, wzrastał wraz z liczbą przepracowanych dni na przestrzeni tygodnia. Wśród osób, które pracowały sześć dni w tygodniu, odsetek wypalonych wyniósł 38%, w przypadku osób pracujących standardowe pięć dni – 26%, w przypadku czterech – 23%. W badaniu 63% pracowników, którzy pracowali cztery dni, podkreślało zadowolenie ze swojej pracy. Według raportu Gallupa osoby, które czerpią satysfakcję z aktywności zawodowej, w mniejszym stopniu zwracają uwagę na wzrost liczby godzin czy dni.

Instytut PIE przywołuje również raport firmy JLL, według którego 74% pracowników biurowych jako najbardziej pożądaną opcję wskazało 4-dniowy tydzień pracy. Co więcej, 72% respondentów wskazało work-life balance jako wartość cenioną wyżej niż wyższe wynagrodzenie (69%).

Zobacz także: Czy transformacja elektryczna odbędzie się kosztem miejsc pracy?

Wymiar pracy – millenialsi a pokolenie Z

W podsumowaniu badania Gallupa zawarta jest teza, że jeśli chodzi o ogólne samopoczucie, jakość doświadczenia zawodowego ma od 2,5 do 3 razy większy wpływ niż liczba dni lub godzin pracy. Jednak nie zawsze mniejsza liczba dni spędzonych w pracy może przełożyć się na większą liczbę przepracowanych godzin. Szacuje się, że pracownik biurowy jest w stanie tylko przez 3 godziny wykonywać pracę wymagającą skupienia. Zatem zwiększenie liczby godzin pracy w danym dniu nie zawsze może przełożyć się na produktywność.

Badania przeprowadzone w USA donoszą, że zainteresowanie czterodniowym tygodniem pracy nie jest tak duże, jak twierdzą media. Według analizy zmianą wymiaru pracy było zainteresowanych 90% millenialsów (ur. 1981-1994), 86% respondentów z pokolenia X (ur. 1965-1980), 83% tzw. baby boomers (ur. 1946-1964) i 76% pokolenia Z (ur. 1995-2010).

Zobacz także: Wpływ pracy zdalnej na zdrowie jest niekorzystny

Powyższe analizy dotyczą wyłącznie rozważań teoretycznych. Nie zawsze i nie w każdej branży możliwe jest skrócenie czasu pracy czy zmiana jego wymiaru. W gospodarce każdego kraju sektory, w których standardowy czas pracy wynosi znacznie więcej, np. system ochrony zdrowia. Nie zmienia to jednak faktu, że eksperymenty związane ze skróceniem wymiaru godzin mogą pomóc w podniesieniu poziomu produktywności.

Praca dla imigrantów w Polsce – w 2022 r. planowane są kolejne przyjęcia

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker