4-dniowy tydzień pracy nie zawsze oznacza większą produktywność pracowników

Coraz częściej pojawiają się pomysły zmniejszenia wymiaru pracy. Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, że pracownicy są mniej zestresowani i bardziej produktywni. Czy 4-dniowy tydzień pracy rzeczywiście może zwiększyć produktywność?
4-dniowy tydzień pracy – eksperymenty w kolejnych państwach
W kolejnych krajach, w tym w Szkocji, Islandii, Hiszpanii, Nowej Zelandii wdrażane są eksperymenty związane z krótszym dniem pracy. Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego przywołują badania Gallupa, które pokazały, że odsetek ludzi, którzy odczuwali wypalenie zawodowe, wzrastał wraz z liczbą przepracowanych dni na przestrzeni tygodnia. Wśród osób, które pracowały sześć dni w tygodniu, odsetek wypalonych wyniósł 38%, w przypadku osób pracujących standardowe pięć dni – 26%, w przypadku czterech – 23%. W badaniu 63% pracowników, którzy pracowali cztery dni, podkreślało zadowolenie ze swojej pracy. Według raportu Gallupa osoby, które czerpią satysfakcję z aktywności zawodowej, w mniejszym stopniu zwracają uwagę na wzrost liczby godzin czy dni.
Instytut PIE przywołuje również raport firmy JLL, według którego 74% pracowników biurowych jako najbardziej pożądaną opcję wskazało 4-dniowy tydzień pracy. Co więcej, 72% respondentów wskazało work-life balance jako wartość cenioną wyżej niż wyższe wynagrodzenie (69%).
Zobacz także: Czy transformacja elektryczna odbędzie się kosztem miejsc pracy?
Wymiar pracy – millenialsi a pokolenie Z
W podsumowaniu badania Gallupa zawarta jest teza, że jeśli chodzi o ogólne samopoczucie, jakość doświadczenia zawodowego ma od 2,5 do 3 razy większy wpływ niż liczba dni lub godzin pracy. Jednak nie zawsze mniejsza liczba dni spędzonych w pracy może przełożyć się na większą liczbę przepracowanych godzin. Szacuje się, że pracownik biurowy jest w stanie tylko przez 3 godziny wykonywać pracę wymagającą skupienia. Zatem zwiększenie liczby godzin pracy w danym dniu nie zawsze może przełożyć się na produktywność.
Badania przeprowadzone w USA donoszą, że zainteresowanie czterodniowym tygodniem pracy nie jest tak duże, jak twierdzą media. Według analizy zmianą wymiaru pracy było zainteresowanych 90% millenialsów (ur. 1981-1994), 86% respondentów z pokolenia X (ur. 1965-1980), 83% tzw. baby boomers (ur. 1946-1964) i 76% pokolenia Z (ur. 1995-2010).
Zobacz także: Wpływ pracy zdalnej na zdrowie jest niekorzystny
Powyższe analizy dotyczą wyłącznie rozważań teoretycznych. Nie zawsze i nie w każdej branży możliwe jest skrócenie czasu pracy czy zmiana jego wymiaru. W gospodarce każdego kraju sektory, w których standardowy czas pracy wynosi znacznie więcej, np. system ochrony zdrowia. Nie zmienia to jednak faktu, że eksperymenty związane ze skróceniem wymiaru godzin mogą pomóc w podniesieniu poziomu produktywności.
Praca dla imigrantów w Polsce – w 2022 r. planowane są kolejne przyjęcia