Komentarze I Analizy

Wpływ pracy zdalnej na zdrowie jest niekorzystny

Okres pandemiczny w sposób efektywny rewolucjonizuje życie pracowników. Nadchodząca druga rocznica pierwszych lockdown’ów spowodowanych rozprzestrzenianiem się COVID-19 tylko to potwierdza. Można tu wręcz mówić o nowej erze świata pracy. Ogromna część osób zajmujących się pracą intelektualną pracuje zdalnie od niemal dwóch lat. World Economic Forum przedstawia dane, które wykazują, że Ci pracownicy są po prostu przemęczeni, zarówno fizycznie jak psychicznie. To z kolei pokazuje, że wpływ pracy zdalnej na zdrowie ludzi jest niekorzystny.

Negatywny wpływ pracy zdalnej na zdrowie to m.in. wypalenie

Wypalenie związane z pracą z domu jest globalnym fenomenem, co doprowadziło do reakcji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która w tym miesiącu wystosowała nowe ostrzeżenie dla pracodawców, legislatorów i pracowników. Otóż jeśli firmy i pracownicy nie znajdą wspólnego sposobu na zarządzanie pracą zdalną, model pracy zdalnej może doprowadzić do niebezpiecznych warunków, kładąc zdrowie pracowników na szalę. Badanie oparte o 3 miliony respondentów, przeprowadzone na Harvard Business School przez Rafaellę Sadun oraz Jeffreya Polzer wykazało, że pracownicy biurowi pracują dłużej i uczestniczą w większej liczbie spotkań. Analiza e-mailów i spotkań 3,1 miliona osób w 16 globalnych miastach wykazała, że w pierwszych tygodniach pandemii, średni czas pracy wzrósł o 8,2 procent, czyli 48,5 minuty.

Godnym uwagi jest również opisane przez BBC badanie przeprowadzone przez grupę naukowców z MIT, Uniwersytetu w Kolonii, LSE oraz UC Berkeley, gdzie udowodniono, że większość pracowników w znaczący sposób zaniża płace innych osób na podobnych stanowiskach w innych firmach. Naukowcy argumentują, że to spowalnia ludzi w poszukiwaniu nowej, lepiej płatnej pracy, co przede wszystkim stawia w złej pozycji tych, którzy zarabiają najmniej. Naukowcy sugerują, że gdyby pracownicy posiadali większą świadomość na temat różnic płacowych, przynajmniej 10 procent najgorzej opłacanych mogłoby w prosty sposób zwiększyć swoją płacę. Mimo to, ten stan zaczyna się odmieniać i pracownicy są coraz bardziej świadomi kwestii transparentności płac. Przykładowo, jeszcze 10 lat temu idea dzielenia się takimi informacjami jak mediana płacowa czy najwyższe zarobki wśród pracowników firm były nie do pomyślenia w działach HR.

Przepracowanie zabija kreatywność

Wracając do pandemii i pracy zdalnej, jej efektem jest chęć pracowników do pracy w elastycznym wymiarze pracy. Z tego powodu szefowie firm marzą o powrocie do biur. Pracownicy intelektualni na całym globie nauczyli się czerpać korzyści z benefitów, jakie niesie praca zdalna, w szczególności z elastyczności i wolności. Firmy, jednakże argumentują, że praca zdalna psuje współpracę i innowację. Z kolei artykuł VOX przedstawił argument, że przepracowanie zabija kreatywność. Otóż tzw. Great Resignation lub Great Reshuffling w Stanach Zjednoczonych doprowadza do zwolnienia ogromnej liczby wakatów. Pracownicy, którzy zdecydowali się pozostać w firmach twierdzą, że ich liczba obowiązków wzrosła w znaczący sposób, przy czym 1/3 ma problem z wykonaniem swojej pracy na czas. To doprowadza do dłuższej pracy, wysyłania i czytania większej liczny maili, co w rezultacie doprowadza do dekoncentracji.

Zobacz także: Wielka Rezygnacja – amerykańscy pracownicy masowo rzucają pracę

Idąc dalej, możemy zaobserwować nowy trend zwany „bleisure”. Słowa business oraz leisure zaczynają się rozmywać dla osób w większości pracujących zdalnie. Dla łączących jedno z drugim mamy właśnie to słowo. Okazało się, że branża turystyczna trapiona licznymi odwołanymi połączeniami lotniczymi i niedoborami kadr, może w dużej mierze liczyć na pracowników, którzy dzięki technologiom mogą wykonywać swoją pracę zewsząd. Co oznacza to w praktyce? Przede wszystkim, więcej podróży, więcej długoterminowych najmów zakwaterowania, ale również mniej prawdziwego odpoczynku i relaksu. Dokonując predykcji zmian w podróżowaniu, Airbnb, Deloitte i branżowy magazyn turystyczny Skift ogłosiły, że to praca zdalna będzie największym change makerem w podróżowaniu w 2022 r. Deloitte mówi o tym, że liczba podróży dla tych pracujących zdalnie zwiększy się nawet do czterech podróży rocznie, w porównaniu do dwóch podróży normalnie, a 75% z nich zwiększy liczbę czasu poświęconego na wakacje.

Warto również zwrócić uwagę na raport Adecco, który przedstawiał tzw. nową erę pracy w 2021 r. Po przeanalizowaniu odpowiedzi 14 800 pracowników intelektualnych w 25 państwach świata wyciągnięto kilka ważnych wniosków. Przede wszystkim, 73% pracowników wierzy, że pracodawcy powinni oceniać ich pracę na podstawie rezultatów a nie przepracowanej liczby godzin. Co więcej, 74% pracowników zwraca uwagę na zdrowie psychiczne i twierdzi, że firmy powinny zwiększyć swoją aktywność w tej kwestii. Również ciekawym wnioskiem jest fakt, że 46% respondentów miało problemy z zarządzaniem swoimi podwładnymi w okresie ostatniego roku.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker