ChinyGospodarkaUSA

Janet Yellen nie spodziewa się recesji w USA!

Mówi za to, że spowolnienie w Chinach uderzy w światową gospodarkę

Sekretarz Skarbu Janet Yellen podczas wywiadu na spotkaniu grupy państw G-20 stwierdziła, że nie spodziewa się recesji w USA. Jednocześnie dodając, iż spowolnienie gospodarcze w Chinach może stłumić wzrost w światowej gospodarce.

Janet Yellen nie widzi recesji w Stanach Zjednoczonych

Wiele krajów jest zależnych od silnego chińskiego wzrostu, aby stymulować wzrost we własnych gospodarkach, zwłaszcza w krajach azjatyckich – a powolny wzrost w Chinach może mieć pewne negatywne skutki uboczne dla Stanów Zjednoczonych – powiedziała Yellen w wywiadzie udzielonym podczas spotkania G-20.

Zobacz też: Zniszczony Most Krymski zniweczy rosyjską logistykę wojskową

PKB Chin wzrósł o 6,3% r/r w drugim kwartale 2023 roku – głównie pod wpływem efektu niskiej bazy z ubiegłego roku. Odczyt był poniżej oczekiwań. Ekonomiści ankietowani przez agencję Reuters spodziewali się wzrostu o 7,3%. Oczekuje się, że w kolejnych kwartałach gospodarka Państwa Środka jeszcze bardziej spowolni. W rezultacie administracja Pekinu podjęła pakiety stymulacyjne. Bank centralny obniża stopy procentowe, natomiast rząd implementuje ulgi podatkowe na zakup różnego rodzaju dóbr (m.in. sprzętu RTV), aby wesprzeć konsumpcję gospodarstw domowych i pobudzić wzrost.

Sekretarz Skarbu J. Yellen dodała, że nie spodziewa się spadku PKB w amerykańskiej gospodarce w 2023 roku. Tego zdania nie podzielają członkowie FOMC, którzy w swoich prognozach wskazują na łagodną recesję pod koniec roku. Yellen ocenia, że USA zmierzają w kierunku spadku inflacji do celu bez znaczącego uszczerbku na rynku pracy. Jej zdaniem mocny rynek pracy doprowadził do aktywizacji zawodowej starszych osób, co w pewnym stopniu stłumiło jego rozgrzanie.

Amerykanie nie zamierzają redukować ceł na chińskie dobra

Yellen odniosła się również do wojny celnej między USA i Chinami. Zapowiedziała, że Amerykanie nie zamierzają obniżać ceł handlowych odnośnie do chińskich dóbr, ponieważ Chiny nie podjęły żadnych działań w związku z zastrzeżeniami USA w zakresie nieuczciwych praktyk wymiany handlowej oraz transferu technologii i własności intelektualnej. Przypomnijmy, że niedawno Państwo Środka nałożyło kontrole eksportowe na eksport galu i germanu, czyli surowców wykorzystywanych do produkcji półprzewodników i elektroniki, co zaostrzyło wojnę handlową.

Polska bankrutuje? Nie i nie zamierza!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker