EuropaGospodarka

Zaskakujący spadek inflacji w Wielkiej Brytanii. Czy to ulga dla Banku Anglii?

Inflacja w Wielkiej Brytanii w czerwcu spadła silniej od oczekiwań, notując najniższy poziom od 15 miesięcy.

Spadek inflacji w Wielkiej Brytanii okazał się większy od oczekiwań. W czerwcu inflacja na Wyspach wyniosła 7,9 proc. r/r wobec 8,7 proc. w maju. To najniższy odczyt inflacji od 15 miesięcy. To pozytywny sygnał dla Brytyjczyków, którzy zmagają się z rosnącymi kosztami życia. To jednak prawdopodobnie nie koniec podwyżek stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Co zrobi Bank Anglii na najbliższym posiedzeniu?

  • Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii w czerwcu 2023 r. wyniosła 7,9 proc. r/r.
  • Czerwcowy odczyt inflacji w Wielkiej Brytanii jest najniższym od 15 miesięcy.
  • Inflacja bazowa w Wielkiej Brytanii wyniosła w czerwcu 6,9 proc. wobec 7,1 proc. w maju.
  • Bank Anglii prawdopodobnie podniesie stopy procentowe, ale mniej niż wcześniej zakładano.

Zaskakujący spadek inflacji w Wielkiej Brytanii

Inflacja w Wielkiej Brytanii w czerwcu wyniosła 7,9 proc. – poinformował dziś rano brytyjski urząd statystyczny (Office for National Statistics). To sporo mniej niż w maju, kiedy zanotowano inflację na poziomie 8,7 proc. Co ważne, to także mniej od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się inflacji na poziomie 8,2 proc. 

To pierwszy raz od czterech miesięcy, kiedy rzeczywisty odczyt jest lepszy od oczekiwań. Inflacja na poziomie 7,9 proc. oznacza najniższy poziom od 15 miesięcy, czyli marca 2022 r. 

spadek inflacji w Wielkiej Brytanii
Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii r/r. Źródło: ONS

Inflacja bazowa w Wielkiej Brytanii wyniosła w czerwcu 6,9 proc. wobec 7,1 proc. w maju, co było najwyższym wynikiem od 31 lat. Najsilniej wzrastają w Wielkiej Brytanii ceny żywności i napojów bezalkoholowych (17,3 proc., spadek ze szczytu – 19,1 proc.). 

Najwyższą inflację Brytyjczycy odnotowali w październiku, kiedy to wyniosła 11,1 proc. Był to najwyższy poziom od przeszło 41 lat. 

Zobacz też: Wielka Brytania: dobrowolny limit cenowy na żywność? Trwa dyskusja

Co zrobi Bank Anglii?

Bank Anglii (BoE) ze szczególną uwagą przygląda się inflacji bazowej i usług. Najbliższe posiedzenie odbędzie się 3 sierpnia. Przed ogłoszeniem czerwcowej inflacji rynek spodziewał się, że BoE podniesie na nim stopy procentowe o 0,5 pkt proc. Obecnie oczekiwania zdecydowanie przeniosły się na poziom 0,25 pkt proc. Podstawowa stopa procentowa w Wielkiej Brytanii wyniosłaby więc wówczas w sierpniu 5,25 proc. 

Bezpośredni cel inflacyjny Wielkiej Brytanii wynosi 2 proc. bez zakresu odchyleń, jak ma to miejsce w Polsce. 

Główny ekonomista ONS, Grant Fitzner, poinformował, że spadek inflacji w czerwcu był spowodowany głównie spadkiem cen paliw. To z kolei przełożyło się także na niższe koszty transportu. Inflacja w Wielkiej Brytanii nadal pozostaje jedną z najwyższych wśród gospodarek rozwiniętych.

Część ekspertów zwraca uwagę, że BoE powinien z rezerwą podejść do czerwcowego odczytu inflacji i mieć na względzie to, że zmiany w poziomach stóp procentowych oddziałują na gospodarkę z opóźnieniem. Zbyt duży entuzjazm co do spadku inflacji może spowodować, że przy wciąż rekordowo wysokiej inflacji bazowej podjęte zostaną nieodpowiednie decyzje, które potem trudno będzie w krótkim czasie naprawić. 

Zobacz też: Wielka Brytania wprowadzi nowe przepisy w 2023 r. Uderzą w polskie firmy

Spadek inflacji to zwiastun ulgi dla Brytyjczyków

Zaskakujący spadek inflacji w Wielkiej Brytanii w czerwcu daje nadzieję dla kredytobiorców. Oczekiwania co do wzrostu stóp procentowych i wrażenie wymykającej się spod kontroli Banku Anglii inflacji spowodowały, że kredyty hipoteczne na Wyspach stały się dużym obciążeniem dla wielu Brytyjczyków. 

Kanclerz skarbu Jeremy Hunt tak skomentował czerwcowy odczyt inflacji:

Inflacja spada i osiągnęła najniższy poziom od marca ubiegłego roku, ale nie popadamy w samozadowolenie. Wiemy, że wysokie ceny są nadal ogromnym zmartwieniem dla rodzin i firm.

BoE wraz z Jeremym Huntem wzywali niedawno Brytyjczyków, aby nie negocjowali podwyżek płac, bo może to utrudnić walkę z inflacją. Od lutego do maja 2023 r. wynagrodzenia z wyłączeniem premii wzrosły jednak o 7,3 proc.

Recesja czy wzrost? Niepewne perspektywy gospodarki Wielkiej Brytanii

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker