EuropaGospodarka

Recesja czy wzrost? Niepewne perspektywy gospodarki Wielkiej Brytanii

Czy inflacja w UK spowoduje załamanie gospodarcze, czy wręcz przeciwnie?

Czy gospodarka Wielkiej Brytanii jest w stanie uniknąć przewidywanej recesji? Pomimo mniejszego niż spodziewanego spadku w maju, perspektywy na przyszłość pozostają niepewne. Istotne jest zrozumienie, jak te najnowsze dane wpłyną na długoterminową kondycję gospodarki.

Gospodarka Wielkiej Brytanii kurczy się w mniejszym stopniu, niż się spodziewano

Nieoczekiwane dane napłynęły z Wielkiej Brytanii, mimo trudnych warunków, które przyszło jej stawić czoła w maju. Jak informuje agencja Reuters, Biuro ds. Statystyki Narodowej (ONS) poinformowało o danych ekonomicznych z maja 2023 roku. Otóż wskazują one, że gospodarka Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o 0,1% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Ta spadkowa tendencja może wydawać się niepokojąca, ale jest ważne, aby zrozumieć, że wynik jest mniej drastyczny, niż przewidywano. Prognozy ekonomistów przewidywały spadek o 0,3%.

Mniejszy spadek niż oczekiwano, pokazuje, że pomimo negatywnych czynników, takich jak strajki i przerwy bankowe, które wpłynęły na wyniki gospodarcze, gospodarka brytyjska jest odporna. Wszystkie sektory gospodarki z wyjątkiem usług kurczyły się, a sektor usług pozostał stabilny.

Co więcej, pomimo nieznacznego skurczenia się gospodarki, funt wzrósł nieznacznie względem dolara. To zjawisko jest dowodem na to, że rynki finansowe reagują na dane ekonomiczne w sposób złożony, który nie jest zawsze bezpośrednio proporcjonalny do wzrostu lub spadku produkcji gospodarczej.

 

Źródło: ons.gov.uk

Handel z Unią Europejską wkrótce na najniższym poziomie

Zgodnie z najnowszymi danymi Office for National Statistics (ONS), deficyt handlowy Wielkiej Brytanii wzrósł bardziej, niż przewidywano do 18,7 miliarda funtów w maju. Co więcej, eksport do Unii Europejskiej spadł do najniższego poziomu od stycznia 2022 roku. Te dane potwierdzają tendencję, którą obserwujemy od pewnego czasu — Wielka Brytania stopniowo traci swoją pozycję w handlu z Unią Europejską.

W konsekwencji Brexitu handel między Wielką Brytanią a UE zdecydowanie się skomplikował. Wprowadzone zostały liczne bariery handlowe i regulacje, które utrudniają swobodny przepływ towarów. Jest to szczególnie zauważalne w sektorach, które wcześniej cieszyły się intensywną wymianą handlową, takich jak przemysł motoryzacyjny czy sektor usług.

Ta sytuacja nie tylko wpływa na brytyjską gospodarkę, ale także na relacje między Wielką Brytanią a UE. Wiele firm, które wcześniej korzystały z bliskich powiązań handlowych, teraz musi dostosować się do nowej rzeczywistości, co generuje dodatkowe koszty i komplikacje.

Czytaj również: Wielka Brytania: dobrowolny limit cenowy na żywność? Trwa dyskusja

W najbliższym czasie, bez względu na to, jakie decyzje zostaną podjęte na szczeblu politycznym, wydaje się, że trend ten będzie się utrzymywał. Wielka Brytania musi teraz znaleźć nowe sposoby na stymulację swojej gospodarki i rozwiązanie problemów, które wynikają z tego skomplikowanego stanu rzeczy.

Gospodarka Wielkiej Brytanii: Funt jest na plusie, mimo wzrostu inflacji

Kiedy analizujemy wpływ inflacji na waluty, kluczowym elementem jest zrozumienie, że dynamika inflacji wpływa na decyzje banków centralnych, które dotyczą stóp procentowych. Te decyzje z kolei mają bezpośredni wpływ na wartość walut. W kontekście brytyjskiego funta, ostatnie dane ekonomiczne przyniosły kilka zaskakujących wiadomości.

Pomimo narastającej presji inflacyjnej i oznak spowolnienia gospodarczego, funt brytyjski zdołał utrzymać stabilność na rynkach finansowych. Nawet mimo negatywnych czynników, takich jak strajki czy dodatkowy „bank holiday” związany z koronacją króla Karola, funt zdołał się umocnić wobec dolara, po opublikowaniu najnowszych danych.

To może wydawać się nieco sprzeczne z oczekiwaniami. W sytuacji, gdy gospodarka się kurczy, a inflacja rośnie, można by przypuszczać, że waluta będzie słabła. Ale na rynkach finansowych wiele czynników wpływa na wartość walut i czasami te czynniki mogą działać w różne strony.

Funt, mimo trudnej sytuacji ekonomicznej, zyskuje na wartości. Czy jest to wynik ufności inwestorów w zdolność Wielkiej Brytanii do przezwyciężenia tych wyzwań? Czy może wynika to z globalnej dynamiki rynków finansowych? Bez względu na przyczyny, funt brytyjski jest na plusie, co jest dobrą wiadomością dla osób posiadających aktywa w tej walucie.

Źródło: ons.gov.uk

Odbudowa gospodarki Wielkiej Brytanii po COVID-19

Co równie istotne, pandemia COVID-19 wpłynęła na gospodarki na całym świecie, z sektorem usług silnie dotkniętym przez różne ograniczenia i blokady. Wielka Brytania nie była w tym przypadku wyjątkiem, a jej gospodarka doznała znacznego ciosu. Jednak jak pokazują najnowsze dane, proces odbudowy jest w toku, chociaż nie jest to droga bez przeszkód.

Pod względem tempa odbudowy po pandemii COVID-19, Wielka Brytania pozostaje w tyle w porównaniu do większości innych zaawansowanych gospodarek. W rzeczywistości tylko Niemcy, które również doświadczyły recesji, radzą sobie gorzej.

Mimo to ekonomia Wielkiej Brytanii wykazuje oznaki ożywienia. Sektor usług, który był jednym z najbardziej dotkniętych przez pandemię, pokazuje pierwsze oznaki poprawy. Mimo braku wzrostu w maju sektor ten uniknął dalszego spadku, co można interpretować jako pozytywny sygnał.

Czytaj również: Wielka Brytania jednak uniknie recesji?! MFW rewiduje prognozy w górę!

Na gospodarkę Wielkiej Brytanii wpływa wiele czynników, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Kontynuowane strajki w sektorach zdrowia, edukacji i transportu oraz niepewność związana z polityką stóp procentowych Banku Anglii mogą stworzyć dalsze wyzwania dla ożywienia gospodarki.

Jednak, jak zauważa Paul Dales, główny ekonomista ds. UK w Capital Economics:

Nasze przeczucie jest takie, że podstawowa aktywność nadal rośnie, choć w wolnym tempie.

W związku z tym, choć droga do pełnego ożywienia może być długa i trudna, wydaje się, że Wielka Brytania jest na dobrej drodze. Warto również dodać, że minister finansów Jeremy Hunt również jest dobrej mysli:

Wysoka inflacja nadal utrudnia gospodarce, ale musimy być cierpliwi w jej zwalczaniu. Nasz plan zadziała, ale musimy się go trzymać.

Źródło: Office for National Statistics

Niepewność względem inflacji

Inflacja nadal jest istotnym czynnikiem wpływającym na brytyjską gospodarkę. Minister finansów Jeremy Hunt przyznał jednak, że wysoka inflacja stanowi przeszkodę dla ekonomicznego rozwoju kraju. Decyzje, które mają na celu jej kontrolowanie, wpływają bezpośrednio na rynek i mogą prowadzić do istotnych zmian w polityce ekonomicznej.

Czytaj również: Wielka Brytania wprowadzi nowe przepisy w 2023 r. Uderzą w polskie firmy

Ekonomista Paul Dales zwraca uwagę na dane dotyczące inflacji, które mają zostać opublikowane w najbliższym czasie. Dane te mogą odgrywać kluczową rolę w decyzjach Banku Anglii. Istnieje możliwość, że instytucja ta zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych o pół punktu procentowego, albo zdecyduje się na spowolnienie tempa do podwyżki o ćwierć punktu procentowego. Stopy procentowe są ważnym narzędziem wpływającym na inflację. Ich wzrost zazwyczaj prowadzi do zmniejszenia inflacji, jednak może również spowolnić tempo rozwoju gospodarki.

Wielka Brytania rozważa wprowadzenie nowego „zielonego” podatku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Krzysztof Kobylarz

Dziennikarz, który posiada prawie 15-letnie doświadczenie w dziennikarstwie i copywritingu. Współpracował m.in. z Marquard Media Polska, Wydawnictwem Agora, Polskim Radiem Rzeszów oraz wieloma polskimi i zagranicznymi agencjami marketingowymi. Na co dzień zajmuje się transportem lotniczym, wspierając pasażerów z największych korporacji i organizacji światowych.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker