Chiny

Kryzys żywnościowy w Chinach nadchodzi wielkimi krokami. Winna pandemia

Jak podaje agencja Reuters, wedle jednego z czołowych urzędników ds. rolnictwa w Państwie Środka, globalna pandemia koronawirusa grozi ogromnym wstrząsem dla międzynarodowego handlu żywnością, co z kolei może doprowadzić do tego, że wybuchnie kryzys żywnościowy w Chinach.

Kryzys żywnościowy w Chinach nadchodzi wielkimi krokami

Komentarze pojawiły się, gdy wybuch koronawirusa zakłócił światowe łańcuchy dostaw rolnych i wywrócił do góry nogami handel.  Wynika to m.in. z faktu, że niektóre kraje ograniczyły eksport i zaczęły gromadzić rezerwy nasion.

„Szybko rozprzestrzeniająca się światowa epidemia spowodowała ogromną niepewność w międzynarodowym handlu rolnym i na rynkach” –  powiedział Yu Kangzhen, wiceminister rolnictwa Chin.

Zobacz także: Rodzą się azjatyckie potęgi gospodarcze i nie są to tylko Chiny i Indie

„Jeśli epidemia nadal będzie się rozprzestrzeniać i eskalować, sytuacja w międzynarodowym handlu żywnością i jej produkcja zdecydowanie się pogorszy, co może spowodować nową rundę kryzysu żywnościowego” – powiedział Yu Kangzhen podczas wideokonferencji na temat perspektyw rolnictwa w kraju.

Pandemia i środki, które niektóre kraje podjęły w celu zabezpieczenia dostaw krajowych, zahamowały normalny handel i dostawy oraz spowodowały duże wahania cen, dodał Yu.

Wybuch epidemii w Chinach doprowadził się do załamania łańcuchów dostaw pogorszenia sytuacji gospodarczej, a co za tym idzie wpłynął m.in. na produkcję drobiu i wieprzowiny.

Wiceminister rolnictwa wspomniał, że Chiny mają wystarczające zapasy ziaren, by zaspokoić krajowy popyt, jednak niektóre produkty takie jak soja, czy też oleje muszą być importowane. Ograniczenie handlu może wpłynąć na ich deficyt w Państwie Środka.

Zobacz także: Transport kolejowy z Azji przyblokowany przez polityczną decyzję Chin?

Państwo Środka zmaga się również z afrykańskiem pomorem świń

Chiny walczą również z afrykańskim pomorem świń, który zmniejszył uszczuplił populację świń w kraju o co najmniej 40% i nadal się rozprzestrzenia. Od marca kraj ten odnotował 13 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń.

Chińscy rolnicy skuszeni dodatkowymi zyskami chętniej odbudowują pogłowie wieprzowiny, jednak zwraca się także uwagę na powodzie i susze, które mogą wystąpić w różnych regionach kraju. Jak podają eksperci szanse na ich pojawienie jest w tym roku wyższe niż zazwyczaj.

Chiny wchodzą właśnie w kryzys demograficzny. Wzrost populacji hamuje

 
Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker