Uncategorized

Rodzą się azjatyckie potęgi gospodarcze i nie są to tylko Chiny i Indie

Na naszych oczach rodzą się azjatyckie potęgi gospodarcze. Według danych Banku Światowego i MFW aż 4 kraje z tego kontynentu mają w 2024 r. znaleźć się w pierwszej piątce pod względem wielkości PKB.

Azjatyckie potęgi gospodarcze, czyli nie tylko Chiny i Indie

Wzrost gospodarczy Chin jest gwałtowny od lat 90., podczas gdy Indie i Indonezja jeszcze niedawno weszły do pierwszej dziesiątki największych gospodarek świata, do 2024 r. mają awansować odpowiednio na 3. i 5. miejsce. Bank Światowy prognozuje, że do 2024 r. japońska gospodarka utrzyma się na 4. miejscu, podczas gdy Rosja awansuje z 9. miejsca w 2008 roku na 6. miejsce w roku 2024. Jest to dość nieoczywista prognoza, mając na uwadze coraz większe problemy gospodarcze u naszych sąsiadów. Coraz więcej się mówi o słabnącej pozycji gospodarczej Rosji, podczas gdy Bank Światowy uważa, że rosyjska gospodarka będzie zyskiwać na znaczeniu.  

najwieksze gospdoarki swiata

Zobacz także: Dlaczego skończył się cud gospodarczy Japonii?

Bardzo dobre perspektywy gospodarcze dla Azji

Rosnąca klasa średnia w Azji jest jedną z przyczyn kontynentalnych zmian pod względem PKB. Chiny korzystały ze wzrostu, który trwa od kilku dekad, niemniej jednak państwo stoi obecnie przed problemem starzejącego się społeczeństwa, co może mieć istotny wpływ na wielkość konsumpcji. Ostatecznie Chiny w 2024 roku mają stać się największą gospodarką świata pod względem PKB. Warto dodać, że od kilku lat gospodarka Państwa Środka jest największa na świecie po uwzględnieniu parytetu siły nabywczej.

Oczekuje się, że Indonezja, wraz z Filipinami i Malezją, w najbliższych latach znacznie zwiększą zasoby siły roboczej, przyczyniając się do wzrostu średnich dochodów rozporządzalnych – tak wynika z danych Światowego Forum Ekonomicznego.

Zobacz także: Polska firma NED-Project stworzy jacht napędzany energią jądrową!

Azjatyckie koncerny międzynarodowe, takie jak chiński Huawei i indyjski Tata zbudowały swoją pozycję w XXI wieku i oczekuje się, że pojawią się kolejne koncerny o znaczeniu globalnym. Jednak szybki wzrost w Azji wiąże się również z szeregiem problemów, takich jak szybko rosnące rozwarstwienie między dochodami osób z obszarów wiejskich i miejskich, degradacja środowiska naturalnego oraz nowe wyzwania dla rządów i instytucji – wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Botswański cud gospodarczy, czyli o „dobrych instytucjach” [ANALIZA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker