Polska

Z powodu COVID umierają w Polsce tysiące. Więcej zgonów tylko w USA i Rosji

W ostatnich tygodniach z powodu COVID umiera w Polsce średnio ponad 400 osób dziennie. Tak wysoka umieralność sprawiła, że znaleźliśmy się w ścisłej światowej czołówce. W liczbach bezwzględnych wyprzedzają nas jedynie dwa kraje — USA i Rosja. Warto przy tym zaznaczyć, że populacja tych państw jest wielokrotnie wyższa.

Liczba zgonów w Polsce przebiła już 500 tys. osób. Szacunki mówią, że w tym roku może umrzeć do 520 tys. Polaków. To zdecydowanie najgorszy rok od czasów II Wojny Światowej. Wynik ten jest zasługą nałożenia się dwóch czynników. Pierwszym i najważniejszym jest pandemia COVID-19. Z powodu COVID umarło w tym roku oficjalnie już blisko 70 tys. Polaków. Szacunki naukowców sugerują, że rzeczywista liczba jest jeszcze większa. Dodatkowym czynnikiem jest wyż demograficzny, który jest podbija statystyki zgonów.

zgony covid-19 Polska

Zobacz też: W tym roku zmarło już pół miliona Polaków. To najgorszy rok od wojny

COVID-19 zabija w ostatnich tygodniach oficjalnie średnio 400-500 osób dziennie. Według danych worldmeters.info w ciągu ostatnich 7 dni zmarło z powodu COVID-19 w Polsce 2877 osób. To trzeci najgorszy wynik na całym świecie. W ciągu ostatnich 7 dni więcej osób zmarło jedynie w Rosji i USA. Było to kolejno 6753 i 8036 osób. Warto tutaj zaznaczyć, że są to kraje o znacznie liczniejszej populacji od Polski. Rosja liczy 146 mln, a USA 334 mln obywateli.

Gdzie na świecie COVID zabija najwięcej osób?

Również biorąc pod uwagę względną liczbę zgonów, nasz kraje plasuje się w ścisłej światowej czołówce. W przeliczeniu na milion mieszkańców w ciągu ostatnich 7 dni zmarło 76 osób. Wyższe wyniki zanotowano jedynie w 4 krajach świata. Były to: Chorwacja (84 zgony/milion mieszkańców), Węgry (87 zgony/milion mieszkańców), Trynidad i Tobago (116 zgony/milion mieszkańców) oraz Gruzja (122 zgony/milion mieszkańców).

Kraje te łączy względnie duża długość życia, słaba jakość ochrony zdrowia czy niski poziom wyszczepienia. Dla porównania w Danii, gdzie odnotowano w tym tygodniu więcej przypadków COVID-19 niż w Polsce, odnotowano w ciągu ostatnich 7 dni jedynie 87 zgonów. Czyli 33 razy mniej niż w Polsce. To oczywiście zasługa wielu czynników takich jak wysokie wyszczepienie, doskonała jakość ochrony zdrowia czy duża liczba testów.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker