Z powodu COVID umierają w Polsce tysiące. Więcej zgonów tylko w USA i Rosji

W ostatnich tygodniach z powodu COVID umiera w Polsce średnio ponad 400 osób dziennie. Tak wysoka umieralność sprawiła, że znaleźliśmy się w ścisłej światowej czołówce. W liczbach bezwzględnych wyprzedzają nas jedynie dwa kraje — USA i Rosja. Warto przy tym zaznaczyć, że populacja tych państw jest wielokrotnie wyższa.
Liczba zgonów w Polsce przebiła już 500 tys. osób. Szacunki mówią, że w tym roku może umrzeć do 520 tys. Polaków. To zdecydowanie najgorszy rok od czasów II Wojny Światowej. Wynik ten jest zasługą nałożenia się dwóch czynników. Pierwszym i najważniejszym jest pandemia COVID-19. Z powodu COVID umarło w tym roku oficjalnie już blisko 70 tys. Polaków. Szacunki naukowców sugerują, że rzeczywista liczba jest jeszcze większa. Dodatkowym czynnikiem jest wyż demograficzny, który jest podbija statystyki zgonów.
Zobacz też: W tym roku zmarło już pół miliona Polaków. To najgorszy rok od wojny
COVID-19 zabija w ostatnich tygodniach oficjalnie średnio 400-500 osób dziennie. Według danych worldmeters.info w ciągu ostatnich 7 dni zmarło z powodu COVID-19 w Polsce 2877 osób. To trzeci najgorszy wynik na całym świecie. W ciągu ostatnich 7 dni więcej osób zmarło jedynie w Rosji i USA. Było to kolejno 6753 i 8036 osób. Warto tutaj zaznaczyć, że są to kraje o znacznie liczniejszej populacji od Polski. Rosja liczy 146 mln, a USA 334 mln obywateli.
Gdzie na świecie COVID zabija najwięcej osób?
Również biorąc pod uwagę względną liczbę zgonów, nasz kraje plasuje się w ścisłej światowej czołówce. W przeliczeniu na milion mieszkańców w ciągu ostatnich 7 dni zmarło 76 osób. Wyższe wyniki zanotowano jedynie w 4 krajach świata. Były to: Chorwacja (84 zgony/milion mieszkańców), Węgry (87 zgony/milion mieszkańców), Trynidad i Tobago (116 zgony/milion mieszkańców) oraz Gruzja (122 zgony/milion mieszkańców).
Kraje te łączy względnie duża długość życia, słaba jakość ochrony zdrowia czy niski poziom wyszczepienia. Dla porównania w Danii, gdzie odnotowano w tym tygodniu więcej przypadków COVID-19 niż w Polsce, odnotowano w ciągu ostatnich 7 dni jedynie 87 zgonów. Czyli 33 razy mniej niż w Polsce. To oczywiście zasługa wielu czynników takich jak wysokie wyszczepienie, doskonała jakość ochrony zdrowia czy duża liczba testów.