Europa

Czy chiński system CIPS to alternatywa dla SWIFT? Według analityków zdecydowanie nie

Po odcięciu rosyjskich banków od systemu SWIFT pojawiły się alternatywne propozycje artycypowania Rosji w systemie chińskim, z czym wiązano spore nadzieje. Co więcej, pojawiły się doniesienia, że Rosja ma własny wewnętrzny system budowany od 2014 roku. Czy jednak chiński system CIPS to dobra alternatywa dla SWIFT? 

Chiński system CIPS jako alternatywa dla SWIFT?

Jednak zdaniem analityków odcięcie Rosji od transgranicznego systemu międzybankowego służącego do przesyłania wiadomości będzie wiązało się z poważniejszymi skutkami, niż zakładano. System chiński nie jest na tyle silny, aby stanowić istotne zagrożenie dla SWIFT. Pojawiały się prasowe doniesienia dotyczące wzrostu znaczenia chińskiego systemu CIPS, a tym samym obawy, że SWIFT straci na znaczeniu i nie będzie wiarygodny, jeśli zostanie wykorzystany jako narzędzie sankcji. Zarówno Rosja, jak i Iran stworzyły alternatywne narzędzia będące teoretycznymi odpowiednikami SWIFT. Ich przewagą miał być rosnący status walut z rynków wschodzących.

Zobacz także: Japonia nakłada dotkliwe sankcje na Rosję i odcina ją od SWIFT

CIPS jest niewystarczający

Chińska firma Caixin ogłosiła jednak, że niemożliwe jest zastąpienie systemu SWIFT przez wschodnie alternatywy. Dla porównania CIPS ma zaledwie 75 członków, w porównaniu z ponad 10 000 w SWIFT. Według autorów CIPS w systemie partycypuje 1205 uczestników pośrednich. Spośród nich 934 znajduje się w Azji, w tym 541 w Chinach. W Europie jest ich 159, w tym oddział Industrial and Commercial Bank of China w Rosji. Dodatkowo w Afryce jest 43 uczestników, 29 w Ameryce Północnej, 23 w Oceanii i 17 w Ameryce Południowej.

Mark Williams, główny ekonomista ds. Azji w Capital Economics, powiedział:

W praktyce, ponieważ CIPS ogranicza się do płatności w juanach, jest obecnie używany tylko do transakcji z Chinami. Banki gdzie indziej raczej nie zwrócą się do CIPS jako rozwiązania SWIFT, podczas gdy Rosja jest międzynarodowym pariasem.

Zobacz także: Chiny odmawiają Rosji dostaw części samolotów. Szykuje się katastrofa?

Ponadto niewielu analityków bierze pod uwagę fakt, że CIPS również został objęty sankcjami, ponieważ jest nie tylko procesorem płatności, a także usługą przesyłania wiadomości, zatem podlega również zachodnim sankcjom.

Steven Terner, konsultant Washington Institute for Near East Policy, powiedział:

Celem tego systemu byłaby rekrutacja wielu międzynarodowych banków – wystarczającej liczby uczestników, aby powstrzymać groźbę zachodnich sankcji gospodarczych. (…) Jednak żaden kraj nie pracuje z determinacją nad opracowaniem takiego wspólnego systemu – raczej podjęli ograniczone kroki w celu stworzenia systemów przesyłania wiadomości finansowych, które są używane prawie wyłącznie przez ich własne banki krajowe.

Istnieje również irański system SEPAM połączony z rosyjskim systemem przesyłania komunikatów finansowych SPFS. Opracowano go w 2019 roku, gdy SWIFT odciął dostęp prawie wszystkim irańskim bankom. Jednak również jest on niewystarczający i nie ma takiego zasięgu jak SWIFT. Ponadto jego znaczenie jest wciąż marginalne.

Zagraniczne obligacje Rosji zostaną spłacone w rublach

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker