Bezpieczeństwo EkonomiczneEuropaGospodarkaNews

Zagraniczne obligacje Rosji zostaną spłacone w rublach

Minister finansów Rosji w poniedziałek zapewnił, że jego kraj ma środki niezbędne do spłacenia długu denominowanego w obcych walutach. Jednakże jego zdaniem ze względu na odcięcie tamtejszych banków od systemu SWIFT, państwo to nie może uregulować swoich zobowiązań. Z tego powodu ogłosił on, że jeśli Zachód nie wycofa sankcji, zagraniczne obligacje Rosji zostaną spłacone w rublach. 

Minister finansów Rosji twierdzi, że jego państwo ma środki, aby spłacić długi

Rynki coraz realniej wyceniają bankructwo Rosji. Ryzyko bankructwa Rosji wyznaczane jest poprzez rosyjskie swapy ryzyka kredytowego (z ang. credit default swaps — CDS), które pokazują koszt ubezpieczenia rosyjskiego długu publicznego. Im wyższa wartość tego kosztu, tym wyższe prawdopodobieństwo utraty płynności finansowej. Jeszcze na początku marca prawdopodobieństwo bankructwa Rosji w przeciągu 5 lat wynosiło 65%. Obecnie jest to już 81%. Z kolei prawdopodobieństwo bankructwa w ciągu 1 roku jest niewiele niższe i wynosi 71%.

Zobacz także: Rosja i Białoruś są bliskie bankructwa. Bank Światowy ostrzega przed problemami

Jednakże zdaniem rosyjskiego ministra finansów, Antona Siluanova, Rosji nie grozi bankructwo. Jak stwierdził on na poniedziałkowej konferencji:

Twierdzenia, że Rosja nie może wypełnić swoich zobowiązań z tytułu długu publicznego, są nieprawdziwe. Mamy niezbędne środki do obsługi naszych zobowiązań. 

Choć, warto zaznaczyć, że nie sprecyzował on tego, skąd mają oni niezbędne środki do spłaty zagranicznych obligacji Rosji. Otóż prawie połowa rezerw złota i walutowych tego państwa (ok. 300 mld dolarów) została zamrożona. Co więcej, Rosjanie mają obecnie spore problemy z upłynnieniem aktywów. Choćby aktualnie nie są w stanie sprawnie sprzedawać złota, gdyż Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców zawiesiło akredytację sześciu rosyjskich rafinerii metali szlachetnych.

Zobacz także: Chiny odmawiają Rosji dostaw części samolotów. Szykuje się katastrofa?

Jeśli Zachód nie wycofa sankcji, zagraniczne obligacje Rosji zostaną spłacone w rublach

Jednakże to, że rzekomo Rosja ma odpowiednie środki, aby spłacić zadłużenie denominowane w obcych walutach, zdaniem Antona Siluanova, bynajmniej nie oznacza, że faktycznie może je spłacić. Otóż rosyjski rząd zezwolił ostatnio tamtejszym bankom na dokonywanie płatności w walutach obcych. To właśnie z ich pomocą zamierza on spłacić 117 mln dolarów długu w tę środę. Jednakże, jak twierdzi minister finansów, ze względu na to, że rosyjskie banki zostały odcięte od systemu SWIFT, nie są one w stanie sprawnie zrealizować przelewów zagranicznych. 

Z tego powodu Anton Siluanov ogłosił, że jeśli Zachód nie cofnie sankcji nałożonych na jego państwo, to zagraniczne obligacje Rosji zostaną spłacone w rublach. Co warto zaznaczyć, jeśli Rosja postąpi w taki sposób, od razu zostanie uznana za bankruta. 

Zachodnie sankcje sieją spustoszenie. Gospodarkę Rosji czeka zagłada

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker