ChinyUSA

Departament Stanu USA: Chiny udzielą Rosji wsparcia militarnego

Jak informuje brytyjski portal Financial Times, Departament Stanu USA poinformował swoich sojuszników o tym, że Chiny pozytywnie odpowiedziały na prośbę Rosji o udzielenie wsparcia militarnego w związku z wojną w Ukrainie. 

Chiny udzielą wsparcia militarnego Rosji? Departament Stanu USA twierdzi, że tak

W niedzielę brytyjski portal gospodarczy Financial Times poinformował, że Rosja zwróciła się o pomoc militarną do Chin w związku z wojną w Ukrainie. Dzisiaj natomiast ten sam portal donosi, że Departament Stanu USA poinformował swoich azjatyckich i europejskich sojuszników o tym, że Pekin odpowiedział pozytywnie na prośby Moskwy. 

Na ten moment nie wiadomo jednak czy jakaś pomoc militarna ze strony Chin została już udzielona, czy też Państwo Środka zrobi to w przyszłości. Ambasada Chin w USA w oficjalnym oświadczeniu zaprzecza doniesieniom o rosyjskiej prośbie i pozytywnej odpowiedzi Pekinu. Moskwa także neguje te informacje. Jeden z pracowników Departamentu Obrony USA komentuje, że Pentagon uważnie obserwuje sytuację i jeżeli rzeczywiście dojdzie do takowego wsparcia, Chiny poniosą konsekwencje.

Zobacz także: Czy chiński system CIPS to alternatywa dla SWIFT? Według analityków zdecydowanie nie

Co ciekawe dzisiaj doszło do spotkania Jake’a Sullivana, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, z Yang Jiechi, najwyższym urzędnikiem ministerstwa spraw zagranicznych Chin. Jednak szczegóły rozmów jeszcze nie są znane. Z wcześniejszych informacji wynika, że Sullivan miał w planie ostrzec Chiny, aby nie wspierały militarnie Rosji i nie próbowały jej ratować przed sankcjami zachodnimi.

To będzie przełom geopolityczny

Chiny w ostatnich latach zacieśniały relacje gospodarcze oraz polityczne z Rosją, ponieważ oba te kraje łączy wspólny wróg — Stany Zjednoczone. Co ciekawe tuż przed inwazją na Ukrainę, Xi Jinping i Putin podpisali pakt o nieagresji.

Zobacz także: BP łączy siły z władzami Aberdeen, aby zbudować zielony hub wodorowy

Chińskie media i elity polityczne obwiniają USA oraz resztę krajów NATO o wybuch wojny w Ukrainie. Ponadto popierają oni rosyjskie usprawiedliwienie inwazji. Dodatkowo telewizja chińska powtarza rosyjskie twierdzenia, jakoby Stany Zjednoczone pomogły zbudować Ukrainie broń biologiczną. Co ciekawe w Pekinie panuje przeświadczenie, iż prowadzą oni politykę neutralności wobec wojny na Wschodzie.

Jeżeli Chiny oficjalnie wesprą rosyjską inwazję, może dojść do przełomu na scenie geopolitycznej, a w wyniku ewentualnych zachodnich sankcji relacje handlowe na linii Chiny-Europa mogą się załamać.

To byłby przełom w globalnej geopolityce — wskazuje ekspert ds. Chin Evan Medeiros na łamach Financial Times.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker