Polska

PGNiG w Norwegii: spółka uruchomi najdłuższy ogrzewany gazociąg świata

PGNiG uruchomiło pierwszy odcinek ogrzewanego gazociągu obsługującego złoże Ærfugl. Długość instalacji wynosi 14,5 km, jest więc najdłuższą pływającą instalacją gazową na świecie. PGNiG w Norwegii coraz bardziej rozszerza swoją działalność.

PGNiG w Norwegii – otwarcie unikatowej instalacji

Rurociąg pozwoli na połączenie trzech norweskich odwiertów wydobywczych z pływającą jednostką produkcyjno-magazynującą FPSO Skarv. Instalacja ma zapobiegać powstawaniu zatorów będących mieszaniną wody i metanu, zwanych hydratami. W przypadku złoża Ærfugl istnieje spore ryzyko wytrącania się niebezpiecznych hydratów, ze względu na głębokość morza wynoszącą 400 m. Na tym poziomie temperatura wody spada do 3 stopni Celsjusza. Rurociąg będzie ogrzewany za pomocą przewodów w wyizolowanej przestrzeni pomiędzy rurą wewnętrzną i zewnętrzną. Celem izolacji jest nie tylko ograniczenie poboru elektryczności, ale również ochrona środowiska naturalnego przed promieniowaniem cieplnym.

Mapa 1. Koncesje PGNiG w Norwegii.

PGNiG

Prezes PGNiG Paweł Majewski powiedział:

Gazociąg wykonany na zlecenie PGNiG Upstream Norway jest najdłuższą instalacją tego typu na świecie i pierwszą, której długość przekroczyła 1,5 kilometra. Sukces projektu otwiera nowe perspektywy zagospodarowania podmorskich złóż. Technologia EHTF jest bardziej efektywna kosztowo i energetycznie od innych rozwiązań stosowanych w celu ograniczenia ryzyka powstawania hydratów. Dzięki niej zagospodarowanie i eksploatacja odległych złóż będą tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska.

Działalność PGNiG Upstream Norway

Szacuje się, że całkowite wydobycie gazu ziemnego z norweskiego szelfu w przyszłym roku będzie wynosić ok. 2,5 mld m3. Inwestycja jest realizacją polskiego planu dywersyfikacji dostaw gazu. To element projektu Baltic Pipe, który pozwoli na dostawę gazu Norwegii do Polski przez Danię.

Eksploatacja złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym opiera się o wykorzystanie istniejącej infrastruktury. Według komunikatu spółki, oprócz Ærfugl, do FPSO Skarv podłączone jest także złoże Gråsel. Planowane jest również przyłączenie odwiertów na złożu Shrek i Alve Nord.

Zobacz także: PGNiG odkryło ropę i gaz na Morzu Norweskim

Za inwestycję odpowiada PGNiG Upstream Norway, spółka zależna od przedsiębiorstwa naftowo-gazowego PGNiG. Jak donosi Notes From Poland, PGNiG Upstream Norway ma 19% udziałów w koncesji Ærfugl. Funkcję operatora pełni natomiast Aker BP, norweskie przedsiębiorstwo mające 23,8% udziałów. Wśród pozostałych partnerów znajdują się również Equinor Energy (36,2%) i Wintershall DEA (28,1%).

Zobacz także: Polska ograniczy dostawy gazu ze wschodu w 2022 roku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker