GospodarkaPolska

Tylko ok. 1/3 firm pozytywnie ocenia działania rządu w czasie pandemii

Z raportu GEM Polska 2021 wynika, że zdecydowana mniejszość polskich przedsiębiorców pozytywnie ocenia działania rządu w czasie pandemii. W wielu krajach Europy sytuacja pod tym względem jest lepsza.

Zdecydowana mniejszość polskich firm pozytywnie ocenia działania rządu w czasie pandemii

Jak wynika z poniższego wykresu, spośród analizowanych krajów w Polsce i Hiszpanii najgorzej ocenia się wsparcie rządu w czasie pandemii. Zaledwie 27 proc. młodych firm w Polsce pozytywnie oceniło działania rządu. Wśród firm dojrzałych było to 35 proc. Podobną sytuację odnotowano w Hiszpanii (28 i 28 proc.), Austrii (32 i 37 proc.), Słowacji (34 i 32 proc.) oraz we Włoszech (35 i 31 proc.). Nieco lepiej pod tym względem było na Łotwie. Tam 39 proc. młodych firm i 35 proc. dojrzałych firm pozytywnie oceniło działania rządu w czasie pandemii. Co ciekawe zdecydowanie lepiej pod tym względem było w wysoko zadłużonej Grecji. Połowa młodych greckich firm korzystnie oceniła starania rządu. Wśród firm dojrzałych było to 56 proc. Zgodnie z przypuszczeniami najlepiej swój rząd oceniają firmy w Luksemburgu. 76 proc. firm młodych i 73 proc. firm dojrzałych stwierdziła, że działania rządu były skuteczne.

Zobacz także: Przedsiębiorczość Polaków słabnie. Coraz mniej osób chce założyć firmę

Źródło: PARP

Zobacz także: Niemcy uczą się polskiego, aby kupować tańsze paliwo w naszym kraju 

Jak wiele firm zawieszało działalność w wyniku pandemii?

Analizując poniższy wykres, formułuje się stosunkowo przewidywalna korelacja. W krajach o niskim poziomie dochodu zdecydowanie więcej firm zawieszało działalność w czasie pandemii. Natomiast im wyższy poziom badanego kraju, tym niższy odsetek przedsiębiorców wskazujących, na zaprzestanie działalności w 2020 r. Należy jednak zaznaczyć, że w każdym kraju niezależnie od dochodu, gdy firma zawieszała działalność, w większości przypadkach oznaczało to jej upadłość. W Polsce 3,4 proc. przedsiębiorców wskazało, że musiało zaprzestać działalność w 2020 roku. 0,6 proc. przedsiębiorców czasowo zawiesiło działalność. Natomiast 2,8 proc. wszystkich firm w wyniku zaprzestania działalności upadło. W zasadzie w Polsce pod tym względem jest podobnie jak w przypadku średniej europejskiej. Na Starym Kontynencie średnio 2 proc. przedsiębiorców wskazało, że zlikwidowało firmę, natomiast 0,9 proc. firm tylko okresowo zawiesiło działalność firmy.

Źródło: PARP

Zobacz także: Skuteczność polskiego rządu maleje od 2014 roku!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker