Afryka i Bliski WschódGospodarka

W Arabii Saudyjskiej powstaje najnowocześniejsze miasto świata

Najnowocześniejsze miasto świata właśnie powstaje na naszych oczach. Czy Cyberpunk ziści się na Bliskim Wschodzie?

W Arabii Saudyjskiej ruszyła budowa futurystycznego miasta, bez dróg i samochodów, jednak za to na środku pustyni. W historii najnowszej pojawiały się już wielkie urbanistyczne projekty takie jak, chociażby stolica Brazylii mająca na celu zasiedlenie centrum państwa, nowa stolica administracyjna Egiptu, która odciąży przeludniony Kair, czy miasto na wodzie w Indonezji przeciwstawiające się skutkom zmian klimatu. Jednak żadne z nich nawet nie zbliża się nowatorstwem i nowoczesnością do The Line City powstającego od 2021 roku. Bez wątpienia będzie to najnowocześniejsze miasto świata.

Najnowocześniejsze miasto świata na środku pustyni

Futurystyczne miasto, co prawda powstaje na środku pustyni, lecz w niektórych częściach będzie miało dostęp Morza Czerwonego oraz Zatoki Akaba. Nie będzie to miasto podobne do tych, które znamy obecnie, rozlewające się na wszystkie strony od centrum. Wręcz przeciwnie, ma być to linia bez ulic i bez emisji co2. Wszystko po to, aby jak najlepiej zachować środowisko naturalne i ułatwić do niego dostęp człowiekowi.

Zobacz także: Arabia Saudyjska kupuje tani rosyjski olej opałowy, aby sprzedać Europejczykom drogą ropę

lokalizacja the line city
Źródło: Wikipedia

Plan miasta zakłada wybudowanie dwóch lustrzanych budynków z 200-metrową przestrzenią między nimi. Oba będą wysokie na aż 500 metrów, będzie to czyniło z niego trzeci najwyższy budynek w państwie. Dla porównania Pałac Kultury i Nauki posiada 230 metrów wysokości.

Długość miasta ma wynosić 170 km w linii prostej i ma zostać  podzielone na segmenty w taki sposób, aby wszelkie niezbędne usługi i produkty były dostępne w ciągu 5 minut spacerem od domu. Zapewni również miejsce zamieszkania dla około 9 mln ludzi. Będzie to dawało zaludnienie 260 tys osób na km2, do tej pory miasto o największej gęstości zaludnienia posiada 44 tys osób na km2.

Zobacz także: Turecka gospodarka z dużą inflacją i olbrzymim wzrostem

Miasto zostanie podzielone na trzy warstwy. Pierwsza, nad ziemią, będzie przeznaczona dla pieszych, druga pod ziemią dla infrastruktury obsługującej budynki, a trzecia, również pod ziemią, do transportu. Ostatni poziom ma posiadać sieć szybkich kolei, dzięki którym obywatel będzie mógł poruszać się między jednym a drugim końcem miasta w ciągu niespełna 20 minut. A przypomnijmy, że 170 km to mniej więc dystans między Warszawą a Lublinem.

Jednak deklaracje te wydają się dla wielu abstrakcyjne, ponieważ nawet bez przystanków kolej ta musiałaby osiągać prędkość 512 km/h. Do tej pory nie istnieje kolej dużych prędkości, która podołałaby takim wymaganiom. Jeżeli jednak chiński projekt kolei magnetycznej osiągnie sukces, sprawa będzie wyglądała zupełnie inaczej.

Kto wymyślił najnowocześniejsze miasto świata?

Budowę miasta ogłosił na początku 2021 roku książę Mohammed bin Salman. Według niego energia do zasilenia miasta będzie w pełni pochodziła ze źródeł odnawialnych. Głównie z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na pustyni. Życie w mieście będzie cały czas monitorowane przez sztuczną inteligencję. Dzięki ciągle pozyskiwanym danym zapewni bezpieczeństwo i ciągłą poprawę jakości życia obywateli. Całkowity koszt powstania miasta szacowany jest na od 100 do 200 mld USD. Według niektórych jednak koszty mogą wzrosnąć aż do 1 biliona USD. Inwestycja ma zostać ukończona już w 2030 roku, według rządu zapewni to 380 tys. miejsc pracy oraz przyniesie 48 mld USD PKB.

Zobacz także: Arabia Saudyjska planuje zakup 40 samolotów Airbus A350

Nie jest to jego jedyny wielki projekt. Książę zapowiedział również, że do 2030 roku aż 50% energii w Arabii Saudyjskiej będzie pochodziło z energii odnawialnej oraz zadeklarował posadzenie 40 mld drzew. Byłby to do tej pory największy program zalesiania na świecie. Dodatkowo The Line City ma być jedynie częścią megametropolii NEOM, która według założeń osiągnie wielkość Massachusetts.

Zakładany rozmiar NEOM
Zakładany rozmiar NEOM Źródło: Materiały prasowe

Wszystko to składa się na Saudi Vision 2030. Ogromny program inwestycyjny wykorzystujący najnowsze technologie. Ma on zapewnić Arabii Saudyjskiej uniezależnienie się od dochodów z paliw kopalnych, przy jednoczesnym zachowaniu wzrostu gospodarczego.

Zobacz także: Gospodarka Arabii Saudyjskiej ma wzrosnąć o 7,6% w 2022 roku!

Wizje władz Arabii na pewno są odważne i dla wielu być może oderwane od rzeczywistości. Jednak rozwój technologii już nie raz zaskoczył ludzkość. Pozostaje zatem pytanie, czy jest to możliwe dla państwa, które posiada środki oraz chęć polityczną? Być może Cyberpunka doświadczymy po raz pierwszy na Bliskim Wschodzie.

MFW: Bliski Wschód potrzebuje progresji podatkowej!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker