Azja i Oceania

Projekt Neom: Arabia Saudyjska buduje futurystyczne miasto przyszłości

Arabia Saudyjska ma w planach budowę futurystycznego eko-miasta, które pozwoli zrealizować jej złożenia dotyczące neutralności klimatycznej. Projekt Neom ma być miejscem dla każdego, niezależnie od statusu majątkowego.

Projekt Neom – wizja przyszłości Arabii Saudyjskiej

W mieście ma zostać zasadzonych miliony drzew na przekształconych terenach pustynnych. Co więcej, w planach jest również skonstruowanie lewitującej kolei. Obszar ma być całkowicie wolny od samochodów i dwutlenku węgla. Miasto ma rozciągać się na pustyni w linii prostej na o długość ponad 160 km.

Neom, arabskie miasto przyszłości, jest projektem o wartości 500 miliardów dolarów i wpisuje się w inicjatywę Vision 2030, według której kraj ma odejść od ropy, przemysłu, który umożliwił mu dynamiczny rozwój w ostatnich dekadach.

Zdjęcie 1. Oxagon, część projektu Neom.

NEOM.COM

Zobacz także: Colombo Port City – w stolicy Sri Lanki powstaje miasto na wzór Dubaju

Neom ma znajdować się poza granicami obecnego saudyjskiego systemu sądownictwa. Jego obszar ma być większy od Izraela czy Kuwejtu. Integralną częścią projektu ma być Oxagon, miasto unoszące się na wodzie o długości 7 km, które ma zyskać pierwszych nabywców już w tym roku.

Arabia Saudyjska zmaga się z brakiem wody. Część zużywanej wody produkowana jest w zakładach odsalających, które zasilane są jednak paliwami kopalnymi. W przypadku miasta Neom proces ten ma zachodzić w zgodzie z naturą i bez negatywnego wpływu na klimat.

BBC

Zobacz także: Arabia Saudyjska zaprojektuje własne samochody elektryczne

Jednak futurystyczna wizja na razie istnieje wyłącznie w przestrzeni wirtualnej. Obecnie, jak pokazują zdjęcia Google Earth opublikowane przez BBC, rzeczywistość jest nieco skromniejsza. Dotychczas wybudowano jeden kwadrat linii.

BBC/Google Earth

Aglomeracja ma być „najbardziej samowystarczalnym pod względem spożywczym miastem na świecie”. To ambitne założenie, biorąc pod uwagę, że obecnie Arabia Saudyjska importuje 80% żywności. System upraw ma znajdować się w szklarniach.

Inicjatywa Neom spotyka się z krytyką zagranicznych obserwatorów. Mohammed Bin Salman, saudyjski następca tronu oskarżany jest o greenwashing, a więc składanie obietnic dotyczących środowiska, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Już wcześniej zapowiadał, że Arabia Saudyjska będzie neutralna pod względem klimatycznym do 2060 roku. Kilka tygodni później wydobycie ropy zostało zwiększone. Jednak pod uwagę brana jest ilość spalanego paliwa, a nie eksportowanego, wiec państwo teoretycznie nie musi uwzględniać w swoich szacunkach sprzedawanej ropy.

Pakistan buduje supernowoczesne miasto. Ziemia od rolników odkupowana za bezcen

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker