Uncategorized

Pakistan buduje supernowoczesne miasto. Ziemia od rolników odkupowana za bezcen

Pakistan buduje Ravi Riverfront City, ośrodek miejski, który ma stać się konkurencją dla Londynu i Dubaju. Pakistańskie supermiasto jest wspierane przez rząd, jednak związane z nim są kontrowersje, m.in. ze sposobami pozyskiwania gruntów. 

Ravi Riverfront City – pakistańskie supermiasto

Ravi Riverfront City określane jest mianem „największego na świecie nowoczesnego miasta nad rzeką”. Projekt aktywnie wspiera rząd Imrana Khana. Pojawia się jednak mnóstwo kontrowersji związanych z pozyskiwaniem gruntów pod budowę drapaczy chmur. Inwestycja budowana jest na terenie 40 000 hektarów i sąsiaduje z pakistańskim megamiastem Lahore. Rząd twierdzi, że projekt jest „niezbędny” dla rozwoju Pakistanu. Zagraniczny kapitał przeznaczony na rozwój miasta wynosi 8 mld dolarów. Największymi inwestorami są Chińczycy.

Projekt po raz pierwszy został przedstawiony w 2013 roku, jednak studium wykonalności wykazało, że jest on niepraktyczny. Dostarczenie wystarczającej ilości wody do budynków mieszkalnych miało być niemożliwe. Jednak po otrzymaniu dofinansowania zza granicy, zdecydowano się na realizację.

Zobacz także: Najbardziej zanieczyszczone miasto świata wprowadza 3-dniowy weekend!

Zobacz także: Ruszył pierwszy pociąg z Pakistanu do Turcji przez Iran!

Ziemia odkupowana za bezcen od najbiedniejszych

Setki tysięcy pakistańskich rolników zamieszkujących teren przeznaczony pod budowę miasta jest zagrożonych eksmisją. Według przeciwników projekt przyczyni się on do bezprecedensowego wzrostu bezrobocia. Z 41 000 hektarów, które rząd nabędzie w imieniu prywatnych deweloperów, 85% to grunty rolne zajmowane przez prawie milion rolników, robotników i właścicieli firm. Rząd odmawia płacenia wartości rynkowej za ziemię, argumentując, że ich własność jest „prawie bezwartościowa”. Kwoty oferowane przez nabywców są rażąco niskie, nawet jak na warunki Pakistanu. Mieszkańcy są zmuszeni do sprzedaży ziemi, jednak otrzymana kwota jest niewystarczająca na nabycie jakiejkolwiek nieruchomości w okolicznych miastach, przez to, zdaniem ekspertów, setki tysięcy osób stanie się bezdomnymi.

W zeszłym miesiącu sędzia sądu najwyższego w Lahore zwrócił uwagę na „rażące nieprawidłowości” w realizacji projektu, związane głównie z działalnością deweloperów. Aby nadzorować realizację miasta, w ubiegłym roku powołano Urząd Rozwoju Miast Ravi (Ruda). Jednak zmiany prawne wprowadzone przez rząd powodują, że nie można wnieść pozwu ani skargi prawnej przeciwko projektowi, ani komukolwiek, kto nad nim pracuje. Pomimo że inwestycja jest projektem komercyjnym, według zmian można legalnie nabyć dowolną ziemię na cele publiczne. Przeciwnicy powstającej metropolii zarzucają również Pakistanowi dewastację środowiska naturalnego, szczególnie rzeki Ravi oraz okolicznych lasów. Pakistańskie supermiasto jest zagrożeniem nie tylko dla regionu, ale również mieszkańców, którzy zostaną bez dachu nad głową.

Colombo Port City – w stolicy Sri Lanki powstaje miasto na wzór Dubaju

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker