Europa

Wielka Brytania chce nałożyć sankcje na rosyjskich oligarchów

Sankcje na rosyjskich oligarchów, których nałożenie rozważa rząd Wielkiej Brytanii, mają uderzyć w Rosję, w związku z napiętą sytuacją na granicy. Nie od dziś wiadomo, że inwestorzy rosyjscy szczególnie upodobali sobie Londyn. 

Londyn domem dla rosyjskich elit

Przez lata obowiązywania luźnych regulacji, rosyjscy oligarchowie inwestowali w Londynie. Dzięki programowi wizowemu mającemu na celu przyciągnięcie kapitału również wielu przedstawicieli kluczowych rosyjskich sektorów osiedliło się na Wyspach. Jednak obecnie rząd grozi sankcjami wobec najbogatszych obywateli Federacji Rosyjskiej.

Liz Truss, minister spraw zagranicznych, powiedziała:

Niezależnie od tego, czy popierasz agresywne działania Rosji przeciwko Ukrainie, czy też masz szersze znaczenie dla Kremla, będziemy mieli prawo nałożyć na ciebie sankcje. Nic nie jest poza stołem i nie będzie gdzie się schować.

Według brytyjskich źródeł większość oligarchów dorobiła się fortuny po upadku ZSRR i sprywatyzowaniu przedsiębiorstw państwowych. W Londynie znaleźli bankierów oraz prawników, którzy pomogli im inwestować w brytyjskie firmy i nieruchomości. Eksperci z think tanku Chatham House napisali w grudniowym raporcie:

Firmy świadczące usługi finansowe i profesjonalne od dawna czynią z Wielkiej Brytanii wygodny dom za brudne pieniądze. Wiele usług finansowych świadczonych przez te podmioty jest legalnych, podczas gdy inne są niepewne pod względem legalności ze względu na tajemnicę i brak ścigania.

Zobacz także: Populacja Wielkiej Brytanii wzrośnie o 3,2% w ciągu dekady dzięki imigrantom

Sankcje na rosyjskich oligarchów – ramy prawne

Według autorów brytyjskiego raportu parlamentarnego Londyn stał się „pralnią brudnych pieniędzy”, a biznesmeni pochodzenia rosyjskiego blisko związanych z Putinem przez lata byli akceptowani ze względu na swój majątek. Zgodnie z zapowiedziami, wkrótce może się to zmienić z uwagi na napiętą sytuację pomiędzy Moskwą a Kijowem. Na podstawie raportu National Economic Crime Centre przytaczanego przez CNN, pranie brudnych pieniędzy kosztuje Wielką Brytanię ponad 100 miliardów funtów. Ostatnio organizacja Transparency International zidentyfikowała natomiast nieruchomość o wartości ponad 1 miliarda funtów kupioną najprawdopodobniej przez Rosjanina.

Zobacz także: Wielka Brytania zainwestuje spore środki w kolej w Kenii

Wiele osób związanych z Ukrainą ma nadzieję na stanowcze działania podejmowane przez rząd w Wielkiej Brytanii. Londyn rzeczywiście może zagrozić oligarchom ze względu na ustawę z 2018 roku umożliwiającą wydawanie nakazów majątkowych, na podstawie których osoba zainteresowana musi wskazać, w jaki sposób kupiła aktywa. Jeśli niemożliwe jest wskazanie źródła pochodzenia funduszy, majątek może zostać skonfiskowany.

Nie bójmy się opodatkować najbogatszych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker