Gospodarka

Zanieczyszczenie powietrza na świecie doprowadziło do 6,5 mln zgonów w 2019 roku

Jak wynika z najnowszego raportu Banku Światowego „The Global Health Cost of PM2.5 Air Pollution”, zanieczyszczenie powietrza na świecie jest poważnym problemem. Doprowadziło ono do 6,5 mln zgonów w 2019 roku. Co warto zaznaczyć, problem ze złym stanem powietrza jest domeną krajów słabo i średnio rozwiniętych. To właśnie na te państwa przypada 95 proc. ze wspomnianych 6,5 mln zgonów. 

Zanieczyszczenie powietrza na świecie jest poważnym problemem

Eksperci Banku Światowego wskazują, że zanieczyszczenie powietrza, a dokładniej zbyt wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu, przyczynia się do powstania wielu niebezpiecznych dla zdrowia schorzeń. Osoby mające kontakt z takowym częściej zapadają na chorobę wieńcową albo dostają udaru. Ponadto ludzie oddychający zanieczyszczonym powietrzem częściej chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i mają raka wątroby. 

Pył zawieszony PM2,5 ma najczęściej pochodzenie przemysłowe. Z 6,5 mln zgonów spowodowanych złym stanem powietrza w 2019 roku aż 4,14 mln zostało spowodowanych przez wdychanie szkodliwych cząsteczek powstałych jako efekt uboczny działalności przemysłowej. Z kolei pozostałe zgony przypadają na zanieczyszczenie pochodzenia domowego, które powstało głównie w wyniku palenia papierosów.

Zobacz także: Zanieczyszczenie światłem wzrosło o 49% w ciągu 25 lat [BADANIE]

Co warto zaznaczyć, działalność przemysłowa jest domeną krajów słabo i średnio rozwiniętych. To we właśnie w takich państwach dominuje głównie ten dział gospodarki. Kraje rozwinięte przodują pod względem wielkości sektora usługowego, którego działalność nie wpływa tak negatywnie na stan powietrza, jak ta przemysłu. Właśnie z tego powodu aż 95 proc. zgonów spowodowanych złym stanem powietrza przypadło w 2019 roku na kraje słabo i średnio rozwinięte. 

Gdzie zły stan powietrza jest najbardziej problematyczny?

Jak widać na zamieszczonej poniżej tabeli, najwięcej zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza w odniesieniu do populacji w 2019 roku zanotowano w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej. W państwie władanym od wielu dekad przez rodzinę Kimów umarło ponad 200 ludzi na 100 tys. mieszkańców. 

Zanieczyszczenie powietrza na świecie

Źródło: Bank Światowy, The Global Health Cost of PM2.5 Air Pollution

Z kolei pod analizowanym względem w Europie przodują kraje bałkańskie. Z danych zaprezentowanych na zamieszczonej powyżej tabeli wynika, że w Bułgarii z powodu złego stanu powietrza umarło w 2019 roku 157 osób na 100 tys. mieszkańców. Praktycznie równie wysokie wskaźniki zanotowano w Północnej Macedonii oraz Bośni i Hercegowinie. 

Jednakże jak pod względem liczby zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza w odniesieniu do populacji wypada Polska? Otóż nie najlepiej. W 2019 roku zanotowano u nas 80 przypadków przedwczesnych śmierci na 100 tys. mieszkańców. Oznacza to, że pod tym względem jesteśmy na poziomie takich państw jak Tanzania, Maroko, Kongo, czy Erytrea. 

Zanieczyszczenie powietrza odpowiada za miliony komplikacji porodowych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker