Polska

TAURON inwestuje w technologię blockchain

Technologia blockchain często utożsamiana jest wyłącznie z kryptowalutami. Jednak to tylko zaledwie ułamek jej możliwości i potencjalnego zastosowania w biznesie. TAURON inwestuje w technologię blockchain, co ma pozwolić na zwiększenie efektywności systemu zarządzania danymi. 

TAURON wdraża rozwiązania blockchain

Grupa TAURON chce wyeliminować przesyłanie umów w formie papierowej. Technologia blockchain ma pomóc w zapisywaniu danych oraz przechowywaniu kompletnych dokumentów wraz z możliwością zdalnego podpisu oraz potwierdzenia doręczenia.

Patryk Demski, wiceprezes zarządu Grupy TAURON ds. strategii i rozwoju podał w komunikacie prasowym, że:

Klienci TAURONA otrzymają stały dostęp do swoich umów, wraz z gwarancją autentyczności i ochrony przed niepożądanymi zmianami. Dodatkowo, istnieje też możliwość umieszczania w repozytorium blockchain dokumentów publicznych, takich jak regulaminy, taryfy czy cenniki.

Program pilotażowy obejmuje technologię Billion Blockchain. Firma energetyczna ma przenieść wszystkie formalności związane z rachunkami do sieci. System ma być bezpieczną alternatywą dla konwencjonalnych metod zarządzania dokumentami i danymi. W porównaniu do innych rozwiązań blockchain technologia nie przechowuje w rozproszonej formie kryptograficznych odwołań do dokumentów (określanych jako skróty hasłowe), ale kompletne dokumenty. Tym samym podczas publikacji danego dokumentu treść musi zostać poddana dekompozycji i rozproszeniu po węzłach blockchain, co ma uniemożliwiać pośrednie ingerowanie w ich zawartość. Faktura czy rachunek zawarty w tej technologii może zostać pobrany i odczytywany wyłącznie przez osobę posiadającą stosowny klucz.

Zobacz także: Technologia VeChain zmieni logistykę. Czy to blockchain przyszłości?

Ograniczenie fizycznych kontaktów z klientami

Każdy klient otrzyma indywidualny klucz, który umożliwi dostęp do informacji dotyczących rachunków, umowy oraz płatności. Przedsiębiorstwo chce tym samym ograniczyć do minimum fizyczne kontakty z klientami, co ma zapewnić większą efektywność biznesową. Rozwiązanie było testowane w 2020 roku i zostało wdrożone po półrocznych testach, których największa intensywność przypadła na okres pandemii koronawirusa.

Zobacz także: Skomplikowana sytuacja w polskiej energetyce

TAURON jest pierwszą polską firmą energetyczną, która wdraża rozwiązanie blockchain w swoich strukturach. Ma być to bezpieczna alternatywa dla dotychczas stosowanych systemów elektronicznego zarządzania dokumentami.

Rynek NFT w rozkwicie – w poszukiwaniu internetowego majątku

Polecane artykuły

Back to top button