Polska

TAURON inwestuje w technologię blockchain

Technologia blockchain często utożsamiana jest wyłącznie z kryptowalutami. Jednak to tylko zaledwie ułamek jej możliwości i potencjalnego zastosowania w biznesie. TAURON inwestuje w technologię blockchain, co ma pozwolić na zwiększenie efektywności systemu zarządzania danymi. 

TAURON wdraża rozwiązania blockchain

Grupa TAURON chce wyeliminować przesyłanie umów w formie papierowej. Technologia blockchain ma pomóc w zapisywaniu danych oraz przechowywaniu kompletnych dokumentów wraz z możliwością zdalnego podpisu oraz potwierdzenia doręczenia.

Patryk Demski, wiceprezes zarządu Grupy TAURON ds. strategii i rozwoju podał w komunikacie prasowym, że:

Klienci TAURONA otrzymają stały dostęp do swoich umów, wraz z gwarancją autentyczności i ochrony przed niepożądanymi zmianami. Dodatkowo, istnieje też możliwość umieszczania w repozytorium blockchain dokumentów publicznych, takich jak regulaminy, taryfy czy cenniki.

Program pilotażowy obejmuje technologię Billion Blockchain. Firma energetyczna ma przenieść wszystkie formalności związane z rachunkami do sieci. System ma być bezpieczną alternatywą dla konwencjonalnych metod zarządzania dokumentami i danymi. W porównaniu do innych rozwiązań blockchain technologia nie przechowuje w rozproszonej formie kryptograficznych odwołań do dokumentów (określanych jako skróty hasłowe), ale kompletne dokumenty. Tym samym podczas publikacji danego dokumentu treść musi zostać poddana dekompozycji i rozproszeniu po węzłach blockchain, co ma uniemożliwiać pośrednie ingerowanie w ich zawartość. Faktura czy rachunek zawarty w tej technologii może zostać pobrany i odczytywany wyłącznie przez osobę posiadającą stosowny klucz.

Zobacz także: Technologia VeChain zmieni logistykę. Czy to blockchain przyszłości?

Ograniczenie fizycznych kontaktów z klientami

Każdy klient otrzyma indywidualny klucz, który umożliwi dostęp do informacji dotyczących rachunków, umowy oraz płatności. Przedsiębiorstwo chce tym samym ograniczyć do minimum fizyczne kontakty z klientami, co ma zapewnić większą efektywność biznesową. Rozwiązanie było testowane w 2020 roku i zostało wdrożone po półrocznych testach, których największa intensywność przypadła na okres pandemii koronawirusa.

Zobacz także: Skomplikowana sytuacja w polskiej energetyce

TAURON jest pierwszą polską firmą energetyczną, która wdraża rozwiązanie blockchain w swoich strukturach. Ma być to bezpieczna alternatywa dla dotychczas stosowanych systemów elektronicznego zarządzania dokumentami.

Rynek NFT w rozkwicie – w poszukiwaniu internetowego majątku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker