GospodarkaUSA

Rynek pracy w USA. Bezrobocie spada, a wzrost płac przyspiesza! Recesji nie będzie?

Amerykańska gospodarka w drugi kwartał wchodzi z wysokiego C. Jednak stopy procentowe jeszcze nie uderzyły z pełnym impetem.

Rynek pracy w USA wciąż zdaje się odporny na jeden z najostrzejszych cykli podwyżek stóp procentowych Fed. Zatrudnienie i płace rosną, natomiast bezrobocie spada. Obniżki stóp procentowych w tym roku coraz mniej prawdopodobne. Jednak taki scenariusz jest wciąż możliwy. 

Rynek pracy w USA odporny na działania Fed

System Rezerwy Federalnej (Fed) najpewniej zakończył cykl podwyżek stóp procentowych. FOMC zgodnie z oczekiwaniami podwyższył stopy procentowe o 25 punktów bazowych do przedziału 5,00-5,25 proc. Teraz rynek żyje oczekiwaniami co do pierwszych obniżek stóp procentowych. Jeszcze dzisiejszego poranka rynek widział cięcia o 25 pkt bazowych na każdym posiedzeniu FOMC od września. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza znacznie spadło po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy za kwiecień.

Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło w kwietniu o 253 tys. wobec oczekiwań na poziomie 180 tys. Stopa bezrobocia znajduje się już poniżej poziomu sprzed pandemii i wynosi 3,4 proc. Natomiast wzrost płac przyspieszył do 4,4 proc. w ujęciu rocznym i 0,5 proc. w ujęciu miesięcznym. Rynek pracy wciąż charakteryzuje się wysoką odpornością na podwyżki stóp procentowych. Z tropu zbiły nas wyniki ankiety JOLTs, które sugerowały pogorszenie sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Liczba zwolnień wzrosła o 248 tys. w marcu.

Warto jednak odnotować rewizje w dół zmiany zatrudnienia za luty i marzec o łącznie -149 tys. W rezultacie, marzec 2023 r. okazał się najgorszym miesiącem w ostatnich latach pod względem wzrostu zatrudnienia. Nie zmienia to faktu, że poziom zatrudnienia znajduje się powyżej oczekiwań, mimo że zmiana zatrudnienia m/m znajduje się w trendzie spadkowym.

Prawdopodobieństwo obniżek spadło, ale to wciąż możliwy scenariusz

Solidne dane z amerykańskiego rynku pracy obniżają prawdopodobieństwo rychłych obniżek stóp procentowych, co jeszcze rano widział rynek. Trudno oczekiwać, aby w świetle relatywnie wysokiej dynamiki płac i niskiej stopy bezrobocia, Fed zdecydował się na poluzowanie polityki pieniężnej już we wrześniu br., a więc zaledwie cztery miesiące po zakończeniu cyklu podwyżek.

Z drugiej strony, oczy Fed są obecnie zwrócone na ryzyko kryzysu w sektorze bankowym, zwłaszcza wśród banków regionalnych. Niewykluczone, że sytuacja w systemie finansowym jest dla decydentów polityki monetarnej ważniejsza od danych z rynku pracy. Zatem, dopóki na horyzoncie będą czaić się czynniki ryzyka dla sektora bankowego, dopóty można spodziewać się obniżek stóp procentowych już w tym roku. Pamiętajmy, że o zakończeniu cyklu już w maju zadecydowały napięcia w sektorze bankowym, które doprowadziły do zaostrzenia warunków finansowych. Gdyby nie one, wówczas Fed najpewniej kontynuowałby zacieśnianie polityki pieniężnej.

Zobacz także: Eskalacja napięć na morzu: USA konfiskują irańską ropę, Iran odpowiada

Co z recesją?

Gospodarka amerykańska rozpoczęła drugi kwartał z wysokiego C. Wysoka dynamika płac nominalnych wraz z utrzymującą się na niskim poziomie stopą bezrobocia obniżają prawdopodobieństwo zmaterializowania się recesyjnych prognoz. W pierwszym kwartale, silny konsument uchronił amerykańską gospodarkę przed ujemnymi odczytami wzrostu PKB. W drugim kwartale może być podobnie, jeżeli zatrudnienie, płace i bezrobocie podtrzymają trend z kwietnia. Wówczas do recesji i dużego wzrostu bezrobocia w 2023 roku może nie dojść (scenariusz soft landing).

Z drugiej strony, zacieśnienie polityki pieniężnej jeszcze nie uderzyło z pełnym impetem w sferę realną. Jednocześnie napięcia bankowe, a ściślej mówiąc, wynikający z nich wzrost zaostrzenia warunków finansowych dopiero zaczną przenikać aktywność gospodarczą i kredytową. Ponadto wciąż czai się wysokie ryzyko wystąpienia kryzysu na rynku nieruchomości komercyjnych, o czym więcej pisaliśmy w tekście: Kryzys na rynku nieruchomości w USA?! Sytuacja przypomina kryzys finansowy w 2008 roku.

Cykl podwyżek stóp procentowych w USA dobiegł końca! Pierwsze obniżki jeszcze w tym roku?

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker