GospodarkaPolska

O energii atomowej na Forum Wizja Rozwoju

Jednym z szeroko poruszanych tematów na Forum Wizja Rozwoju będzie energetyka jądrowa, która to będzie budować naszą niezależność energetyczną 

19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni odbędzie się VI edycja Forum Wizja Rozwoju. To jedno z ważniejszych wydarzeń ekonomicznych w Polsce, gromadzących wybitnych ekspertów, komentatorów gospodarczych, przedstawicieli świata biznesu oraz władz, którzy podczas debat dyskutować będą nad najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką. Jednym z nich jest energetyka jądrowa, która będzie budować naszą niezależność energetyczną.  

Bezpieczna energetyka jądrowa pomoże nam zrealizować cele klimatyczne

Cały świat zmaga się ze skutkami kryzysu energetycznego, który spowodował gwałtowne skoki cen surowców i pokazał, jak ważne jest budowanie niezależności energetycznej w oparciu o własne krajowe źródła energii. Jak podkreśla Minister Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa, dla Polski priorytetami w dziedzinie energetyki powinna być suwerenność. Już teraz widzimy spore zmiany w miksie energetycznym, co objawia się rosnącym udziałem OZE. Modernizacja bloków węglowych oraz stworzenie nowych elektrowni w technologii CCGT to rozwiązania odpowiadające dzisiejszym potrzebom. Jednak patrząc długofalowo, wydaje się, że cele klimatyczne osiągniemy dzięki atomowi.

Źródło: Forum Wizja Rozwoju

Zobacz także: Echa Światowego Forum Ekonomicznego, czyli dużo optymizmu, mimo wielokryzysu

Chociaż elektrownie jądrowe funkcjonują w wielu krajach, również w tych sąsiadujących z Polską, to nasz kraj przez lata nie był w stanie zmierzyć się z tym przedsięwzięciem. Złe wspomnienia związane z katastrofą w Czarnobylu również nie przysparzały popularności projektom atomowym. Prawda jest taka, że reaktory najnowszej generacji są bardzo bezpieczne, odporne na zewnętrzne uszkodzenia i znacząco różnią się konstrukcją od tych z czasów ZSRR. Zapewnione są też lepsze środki chłodzenia. Musimy zdać sobie również sprawę, że zgodnie z wyliczeniami wielu ekspertów paliwa kopalne, na których w dużej mierze się opieramy, wyczerpują się. Atom zapewnia też korzyści ekonomiczne, gdyż wytworzenie energii poprzez rozszczepienie pierwiastków jest mniej kosztowne niż w przypadku pracy konwencjonalnej kopalni węglowej. Duże nakłady finansowe wiążą się jednak z samym wybudowaniem elektrowni jądrowej.

Koszty powstania elektrowni wyniesie aż ponad 180 mld złotych!

Polskie władze oszacowały, że powstanie pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu w gminie Choczewo, którą mają pomóc zbudować Amerykanie oraz stworzenie elektrowni w Pątnowie, może pochłonąć nawet 184 mld zł. To dużo, ale warto pamiętać, że to przede wszystkim inwestycja w naszą suwerenność. Potwierdza to choćby fakt, że o „szybkie i masowe inwestycje w sektor atomowy” zaapelowała parlamentarna Komisja ds. Suwerenności Energetycznej we Francji. Pierwsza polska elektrownia atomowa ma ruszyć w 2033 roku. Jak zapewnia Minister Anna Moskwa, do 2040 roku 73 proc. energii w Polsce ma pochodzić z OZE i właśnie atomu. Po wybudowaniu wszystkich reaktorów ich moc wynosiłaby 8,8 – 11,8 GWe (gigawatów elektrycznych). Energetyka jądrowa, jak praktycznie każde źródło zasilania, posiada swoje wady, wśród których wymienia się choćby kwestię radioaktywności odpadów i dostępności uranu. Jest to jednak z całą pewnością duża inwestycja napędzająca gospodarkę pomorską, jak i krajową, która zapewni też wiele nowych miejsc pracy.

Zobacz także: XI edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Poznańskie Forum Logistyczne” już za nami!

Rozwój energetyki jądrowej w Polsce będzie szeroko poruszany na Forum Wizja Rozwoju

Podczas VI Forum Wizja Rozwoju przewidziano wiele debat, na których podnoszona będzie kwestia energetyki. Zapraszamy do śledzenia relacji z panelu „Rozwój energetyki jądrowej w Polsce” czy „Dekarbonizacja polskiej energetyki”.

VI Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 19-20 czerwca 2023 r. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki. Partnerami Głównymi wydarzenia są: Totalizator Sportowy Sp. z o.o. oraz Operator Gazociągów Przemysłowych GAZ-SYSTEM S.A. Partnerem+ wydarzenia jest ARP Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Partnerem wydarzenia jest KGHM Polska Miedź S.A. W partnerstwo merytoryczne nad Forum Wizja Rozwoju włączyły się: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Infrastruktury. Z kolei partnerami medialnymi wydarzenia zostały między innymi portale Obserwator Gospodarczy oraz Obserwator Logistyczny.

Zbliża się kolejna, VI edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker