Komentarze I Analizy

Jaki Windows 10 wybrać? Home czy Pro?

Windows 10 pojawił się na rynku w lipcu 2015 roku. Przez pierwszy rok był on oferowany za darmo korzystającym z Windowsa 7 i 8 – wystarczyło, że zainstalowali oni bezpłatną aktualizację. To spowodowało, że już po miesiącu system ten używany był na 75 mln urządzeń, a miesiąc później było to już 100 mln instalacji. A jak wygląda sytuacja obecnie? Jaki Windows 10 wybrać – Home czy Pro?

Nowy system Microsoftu i jego popularność

Kiedy system przestał być dostępny za darmo, jego popularność się zmniejszyła. W lutym 2018 roku liczba jego instalacji była większa niż Windowsa 7, chociaż inne źródła wskazują, że mogło to nastąpić jeszcze później. Obecnie, jeśli chodzi o wszystkie urządzenia, na których zainstalowany jest system z okienkami, Windows 10 ma już ponad 50 proc. udziału w rynku. Nie jest to jeszcze najlepszy wynik, jaki uzyskał ten system, biorąc pod uwagę wszystkie rozwiązania Microsoftu, ale zakończenie wsparcia dla wersji 7 prawdopodobnie będzie skutkowało tym, że wersja 10 osiągnie nie tylko wynik lepszy niż 7, ale również jej udział w rynku będzie jeszcze większy niż w przypadku XP, dotychczasowego rekordzisty pod tym względem. W zestawieniu z innymi systemami operacyjnymi na komputery Windows 10 nie ma większej konkurencji. Na jaką wersję systemu powinieneś się zdecydować – Home czy Pro?

Zobacz także: Firma Microsoft przebiła kolejną magiczną granicę na giełdzie

Jaki Windows 10 wybrać? Home czy Pro?

Według wielu opinii Windows 10 jest najlepszym systemem operacyjnym, jaki dotąd stworzył Microsoft, tzn. wersja oznaczona numerem 10 została najbardziej dopracowana. Jest on dostępny w dwóch odsłonach: Home – przeznaczonej dla użytkowników indywidualnych i Pro – dla firm. Nie oznacza to jednak, że różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami tkwią wyłącznie w nazwie systemu. Zacznijmy od tego, że w obu przypadkach, poza funkcjonalnym rozwiązaniem, otrzymujesz również zainstalowane aplikacje, w tym do obsługi poczty, zdjęć, a także kalendarz czy przeglądarkę stron WWW Microsoft Edge. Poza tym nowy Windows to łatwość korzystania, mnóstwo rozwiązań znanych z poprzednich wersji systemu, aktualizacje i duża ilość dodatków.

Kluczowa różnica pomiędzy Windows 10 Pro a Windows 10 Home polega na tym, że w wersji dla firm korzystasz z zabezpieczeń klasy korporacyjnej. Dzięki inteligentnemu rozwiązaniu, które jest dostępne wyłącznie dla użytkowników platformy Microsoft 365 chronione są wrażliwe dane, tożsamość klientów i urządzenia. Usługa Microsoft Defender zapewnia zabezpieczenie przed zagrożeniami cybernetycznymi, wykrywa ataki i naruszenia danych. Możesz z jej pomocą odkrywać i korygować luki w zabezpieczeniach i błędy konfiguracyjne. Możesz też wzmocnić ochronę przed atakami bezplikowymi, badać zagrożenia i reagować na nie. Dzięki funkcji Microsoft BitLocker masz zagwarantowane pełne szyfrowanie dysków i opcję odzyskiwania danych w razie ich utraty lub kradzieży urządzenia. Możesz zrezygnować ze standardowych haseł i postawić na wieloskładnikowe rozwiązanie oferowane przez funkcję Windows Hello.

Zobacz także: Egipt chce zbudować najlepszy system transportowy na świecie. Uda się?

W ramach wersji Pro możesz również korzystać z logowania zdalnego czy tworzenia maszyn wirtualnych. Którą wersję systemu Windows 10 wybrać? Zdecydowanie większe możliwości zapewnia opcja Pro, ale to jest propozycja skierowana przede wszystkim do firm. Jeśli potrzebujesz systemu operacyjnego na swój domowy komputer, to prawdopodobnie wystarczy ci wariant Home.

Mimo zaawansowanych zabezpieczeń, które zapewnia najnowsza wersja systemu Windows, nie zapominaj o konieczności korzystania z programu antywirusowego. Przykładem takiego produktu może być Kaspersky Internet Security. Możesz wybrać, na ilu urządzeniach chcesz korzystać z tej ochrony. To program, który jest regularnie nagradzany i pozytywnie oceniany. Umożliwia on m.in. stworzenie szyfrowanego tunelu do przeglądania sieci.

Microsoft dzięki pandemii stał się najbardziej wartościową firmą świata

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker