Gospodarka

Największe miasta na świecie 2023 [RANKING]

Największe miasta na świecie to obszary, które zamieszkują miliony osób. Lista największych miast jest jednak dyskusyjna, ponieważ nie istnieje jedyna poprawa definicja miasta.

Jakie są największe miasta na świecie? To pytanie, choć może wydawać się bardzo łatwe, to w praktyce takim nie jest. Dlaczego? Ponieważ sama definicja miasta budzić może kontrowersje. Jeśli dodamy do tego trudności związane z liczeniem populacji w biednych krajach, to zorientujemy się, że sprawa jest dosyć skomplikowana.

 • Największe miasta świata zamieszkiwane są przez ponad 30 mln mieszkańców. Dla porównania populacja Warszawy nie stanowi nawet 10% tej liczby.
 • Największym miastem świata jest Tokio. Zamieszkuje je ponad 37 mln osób, więc liczy ono tyle mieszkańców co Polska.
 • Lista największych miast świata zdominowały kraje wschodniej i południowej Azji. W ścisłej czołówce nie ma żadnego miasta z Europy.

Największe miasta na świecie… ale czym jest w ogóle miasto?

Według ONZ, aż 57% populacji Ziemi mieszka w miastach. Oznacza to, że zamieszkiwane są one przez ponad 4,5 mld osób. Jakie są największe miasta świata? Które miasta mogą pochwalić się największą populacją na świecie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy na początku ustalić, czym w ogóle są miasta.

Podstawową definicją będzie ta, która oparta jest na podziale administracyjnym. Miasta są tak duże, jak wskazuje na to podział państwa. To właśnie w taki sposób zwykle podaje się populację wszystkich miejscowości w Polsce. I tak — w swoich administracyjnych granicach, największym miastem Polski jest Warszawa. Liczy ona 1,8 mln mieszkańców.

Tutaj jednak pojawia się pewien problem. Bardzo dobrze obrazują go największe miasta Polski, czyli Warszawa, Kraków czy Łódź. Choć administracyjnie miasta nie są zbyt duże, to w praktyce zwarta zabudowa mieszkalna znacznie wykracza poza granice wyznaczone przez władze państwa. Czasem o tym, że opuściliśmy dane miasto, dowiadujemy się jedynie ze znaków. Nie jest to zresztą nowe zjawisko. Za przykład może posłużyć bydgoski Fordon lub krakowski Kazimierz. Oba były w przeszłości osobnymi miejscowościami, a dziś są dzielnicami większych miast.

Zobacz też: Populacja Pekinu zmniejszyła się po raz pierwszy od 2003 roku

Miastem właściwym jest obszar, który został wydzielony w ramach podziału administracyjnego danego państwa. Eksperci jednak od dawna zauważają potrzebę określania realnej wielkości danego miasta. Największe miasta świata są olbrzymie i obejmują często kilka, a nawet kilkanaście miejscowości zlanych w jeden wielki ośrodek miejski. Drugim określeniem stosowanym m.in. przez UNICEF, jest aglomeracja.

Mimo że w Polsce jedynie jedno miasto właściwe ma więcej niż 1 mln mieszkańców, to znajdziemy w naszym kraju 7 aglomeracji, które mają 7-cyfrową populację. Są to: aglomeracja warszawska, górnośląska, krakowska, trójmiejska, wrocławska, łódzka oraz poznańska. Definicyjnie, aglomeracja jest to jednostka morfologiczna, która tworzy spójny zespół wzajemnie powiązanych jednostek osadniczych. Powstaje ona w wyniku koncentracji zabudowy i zagospodarowania.

Trudno znaleźć jeden sposób wyznaczania granic aglomeracji, ale zazwyczaj używa się do tego celu istniejących granic administracyjnych lub gęstości zaludnienia.

Zobacz też: Najdroższe miasta do życia – w 2022 roku na szczycie Nowy Jork i Singapur

Demografowie wyznaczają także jeszcze jeden, większy obszar. Obszar metropolitalny, bo o nim mowa, skupia się głównie na funkcji ekonomicznej danego obszaru. Wiele osób może mieszkać na przedmieściach, które bardziej przypominają wieś. Niemal wszyscy mieszkańcy tej wsi dojeżdżają jednak codziennie do miasta do pracy oraz w celach rekreacyjnych. Część osób obszar metropolitalny zrównuje z obszarem danego rynku pracy.

Należące do niego obszary nie muszą być połączone w sensie geograficznym, ale istotną rolę odgrywają połączenia komunikacyjne. Jeśli dana miejscowość znajduje się kilka kilometrów od ostatniej zabudowy aglomeracji, może należeć do obszaru metropolitalnego, ponieważ posiada dobre połączenia drogowe czy rozbudowany system komunikacji publicznej. Rozwijające się obszary metropolitalne tworzą rozległe, gęsto zaludnione i wysoko zurbanizowane obszary zwane megalopolis.

Największe miasta na świecie — miasto właściwe

Określenie największego miasta świata pod względem miasta właściwego jest bardzo problematyczne. Oficjalnie można za nie uznać Chongqing w Chinach. Populacja tego obszaru wynosi ponad 30 mln osób. Warto jednak mieć na uwadze, że dane te opierają się na podstawie podziału administracyjnego Chin.

W praktyce miasto to zamieszkiwane jest w 70% przez osoby mieszkające na wsi. Chongqing jest więc największym miastem świata jedynie na papierze. Populacja samego miasta szacowana jest na „zaledwie” 12-15 mln osób. Jest to nadal bardzo dużo, ale daleko mu do największych ośrodków miejskich świata.

Na liście największych miast właściwych znajdziemy także takie miejscowości jak Szanghaj, Pekin, Chengdu, Delhi czy Stambuł. Z uwagi na specyficzny charakter liczenia populacji w tej kategorii, porównywanie miast nie ma większego sensu.

Największe miasta na świecie — aglomeracja

Znacznie bardziej właściwe będzie spojrzenie na populację największych aglomeracji świata. Jakie będą największe miasta świata, jeśli pod uwagę weźmiemy właśnie taką definicję? Szacunki wskazują, że największym miastem świata w tej kategorii można uznać Tokio. Jego populację oszacowano na 37,7 mln osób. Drugie miejsce zajął największy ośrodek miejski Indonezji — Dżakarta. Jest ona domem dla 33,8 mln osób. 33,2 mln mieszkańców liczy Delhi w Indiach. Dzięki temu znalazło się na trzecim miejscu w zestawieniu.

Na czwartej pozycji znalazł się Kanton w Chinach. Ta położona na południu kraju aglomeracja, zamieszkiwana jest przez 26,9 mln Chińczyków. Jej obszar obejmuje takie miejscowości jak Foshan czy Guangdong. Następny w zestawieniu jest Bombaj, którego populacja to 25 mln osób. W pierwszej „10” znajdziemy tylko dwa miasta spoza Azji — Sao Paulo (23 mln) oraz Meksyk (21,8 mln).

Największe miasta świata 2023 (aglomeracja)

 1. Tokio (Japonia) – 37,7 mln osób
 2. Dżakarta (Indonezja) – 33,8 mln osób
 3. Delhi (Indie) – 33,2 mln osób
 4. Kanton (Chiny) – 26,9 mln osób
 5. Bombaj (Indie) – 25 mln osób
 6. Manila (Filipiny) – 24,9 mln osób
 7. Szanghaj (Chiny) – 24,1 mln osób
 8. Seul (Korea Płd.) – 23 mln osób
 9. Sao Paulo (Brazylia) – 23 mln osób
 10. Meksyk (Meksyk) – 21,8 mln osób

Niektóre źródła podają także, że w pierwszej 10 największych aglomeracji świata, znajdują się takie miasta jak Nowy Jork czy Pekin, dlatego można spotkać się z nieco innymi zestawieniami.

Największe miasta na świecie — obszar metropolitalny

Najwięksi z największych, czyli najpotężniejsze obszary metropolitalne świata. Największym miastem świata jest Tokio. Obszar metropolitalny tego miasta, zamieszkiwany jest przez 37,2 mln mieszkańców. Oznacza to, że mieszka tam niemal tyle osób co w Polsce. Drugie miejsce w tej kategorii przypadło Delhi. To indyjskie miasto zamieszkuje aż 32,9 mln osób. Trzecie miejsce przypadło największemu miastu Chin — Szanghajowi. Zamieszkuje go 29,2 mln osób.

Na piątym miejscu znalazła się stolica Bangladeszu — Dhaka. Szacunki demografów sugerują, że obszar ten jest domem dla 23,2 mln osób. Piąte miejsce przypadło Sao Paulo — to największe nieazjatyckie miasto świata. Obszar metropolitalny Sao Paulo zamieszkiwany jest przez 22,6 mln osób. Następne miejsce przypadło innemu amerykańskiemu miastu — Meksykowi, ponieważ stolica Meksyku (miasto ma taką samą nazwę jak kraj) jest domem dla 22,3 mln osób.

W pierwszej dziesiątce znajdziemy także jeden przedstawiciel Afryki. Populacja obszaru metropolitalnego Kairu liczy 22,2 mln osób, dlatego jest to siódme największe miasto świata. Poniższa lista przedstawia 10 największych obszarów metropolitalnych świata według szacunków ONZ.

Największe miasta świata 2023 (obszar metropolitalny)

 1. Tokio (Japonia) – 37,2 mln
 2. Delhi (Indie) – 32,9 mln
 3. Szanghaj (Chiny) – 29,2 mln
 4. Dhaka (Bangladesz) – 23,2 mln
 5. Sao Paulo (Brazylia) – 22,6 mln
 6. Meksyk (Meksyk) – 22,3 mln
 7. Kair (Egipt) – 22,2 mln
 8. Pekin (Chiny) – 21,8 mln
 9. Bombaj (Indie) – 21,3 mln
 10. Osaka (Japonia) – 19,0 mln

Największe miasta na świecie, 2023 [mln osób]

Na 11. pozycji znalazło się największe miasto USA — Nowy Jork. Obszar ten zamieszkuje 18,9 mln osób. Największym miastem Europy jest Stambuł, którego populacja to 15,8 mln osób. Zajął on 16. miejsce na świecie. Na 26. pozycji z populacją na poziomie 12,7 mln uplasowała się Moskwa. Największym miastem UE jest Paryż. Populacja Paryża wynosi 11,2 mln osób. Próżno jednak szukać w czołówce Warszawy i innych polskich miast. Nawet najbardziej optymistyczne szacunki nie dają Warszawie szans na pojawienie się w top 100 największy miast świata.

Zobacz też: Populacja Brazylii okazała się „delikatnie” przeszacowana. Pomylono się o 12 mln osób

Warto w tym miejscu także dodać, że metropolie mogą być niejednokrotnie mniejsze od aglomeracji. Dzieje się tak, ponieważ wyznaczanie granic obszarów metropolitalnych jest bardzo skomplikowanym procesem. Dodatkowo szacunki ludności w biednych krajach (takich jak Indie, Bangladesz czy Egipt) są często niedokładne. Warto również pamiętać, że aglomeracja to pojęcie, które opisuje geograficzną spójność danego obszaru, więc brana pod uwagę jest zwarta tkanka miejska. Z kolei obszar metropolitalny odnosi się raczej do ekonomicznych zależności.

Największe miasta w Polsce. Gdzie mieszka najwięcej Polaków?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker