Azja i Oceania

W ciągu pięciu lat Bengaluru stanie się nową stolicą gospodarczą Indii

Stan Karnataka dynamicznie się rozwija za sprawą inwestycji w innowacyjne technologie

W związku z rozwojem Indii, w ciągu kolejnych pięciu lat stan Karnataka stanie się nowym centrum ekonomicznym. Dynamiczny rozwój miasta Bengaluru wymusił potrzebę rozbudowania infrastruktury technologicznej, która swoim zasięgiem obejmie cały region. 

Bengaluru nową ekonomiczną stolicą Indii

Obecnie to Karnataka zajmuje wysoką pozycję w dziedzinie rozwoju gospodarki, nowoczesnych technologii i wydajnego rolnictwa. Firmy częściej decydują się na inwestycje w tym regionie niż w Bombaju, który przez lata nazywany był głównym ośrodkiem gospodarczym. Biorąc pod uwagę strategię rozwoju Indii, to właśnie Karnataka będzie odgrywać w kolejnych latach znaczącą rolę, a państwo może zyskać nową stolę finansową. Południe rozwija obecnie klastry technologiczne w wielu miastach, szczególnie w Bengaluru.

Karnataka jest obecnie najbardziej uprzemysłowionym stanem w państwie. Dynamicznie rozwijają się zwłaszcza teleinformatyka i biotechnologia. Produkuje się tam 35% całego oprogramowania pochodzącego z Indii. Stan ten nazywa się również indyjską Doliną Krzemową (szczególnie aglomerację Bengaluru) z uwagi na siedziby międzynarodowych innowacyjnych organizacji. Region ten przoduje również w przemyśle wydobywczym, w Karnatace wydobywa się 90% indyjskiego złota.

Zobacz także: Modi chce, aby Indie osiągnęły status „państwa rozwiniętego” w ciągu 25 lat

Historia przemian rozpoczęła się już po uzyskaniu przez Indie niepodległości. Ewolucja centrum produkcyjnego dla niektórych z największych sektorów sektora publicznego w indyjskie zagłębie technologiczne miała duży wpływ na zmniejszenie nierówności, zarówno względem systemu kastowego, jak i płci (Więcej: Indie zmarnowały potencjał kolejnego pokolenia przez system kastowy). Karnataka aspiruje do bycia gospodarką o wartości 1 biliona dolarów do 2025 roku, a ekosystem startupowy odgrywa kluczową rolę.

Początki samego miasta Bengaluru jako centrum produkcji oprogramowania były bardzo skromne. W początkowych etapach rozwoju miasta produkowano niewiele, głównie na potrzeby wewnętrzne. Jednak z czasem region ten stał się hubem technologicznym Indii, a produkcja zaczęła być przeznaczana na eksport. Dynamiczny wzrost w latach 1992-2000 podyktowany był outsourcingiem usług. Wiele firm zaczęło przenosić się na offshore.

B.V. Naidu, pierwszy dyrektor Software Parks of India (STPI-Bangalore) i główny inicjator przemian powiedział:

Nazwałbym rok 2001 i 2010 złotym okresem dla indyjskiego IT, ponieważ większość świata zaczęła nas rozpoznawać w tych latach, gdy zaczęliśmy opracowywać zaawansowane globalne systemy, aby zaspokoić wymagania rynków globalnych.

Od 2011 roku do chwili obecnej nastąpiła ekspansja branży i pojawienie się gospodarki typu start-up. Jednak rozwój zaczął wykraczać poza miasto Bengaluru. Obecnie trwa rozbudowa centrum technologicznego według Misji Gospodarki Cyfrowej Karnataka (KDEM). Strategia rozwoju ma objąć cały stan, który stanie się nowym centrum gospodarczym nie tylko Indii, ale i całego regionu.

Zobacz także: Rosja chce wzmocnić połączenie intermodalne do Indii

Co istotne, współczynnik osób, które posiadają dyplom uczelni wyższych, znacząco odbiega od średniej dla Indii. Obowiązujące przepisy mają wpływ na zmniejszenie dyskryminacji kobiet w branży IT. Odnotowano najwyższe stopy wzrostu pod względem PKB na mieszkańca w ostatniej dekadzie w porównaniu z innymi stanami.

Słowa, że w ciągu następnych pięciu lat Bengaluru zastąpi Bombaj w roli gospodarczej stolicy Indii zostały wypowiedział minister Karnataki Basavaraj Bommai podczas zamknięcia Bengaluru Tech Summit 2022.

Jednak wzrost znaczenia stanu naznaczony jest również pracą dzieci. Problem ten zaczął narastać po pandemii, co więcej, na poziomie stanu nie ma narzędzi, które zabroniłyby dzieciom podejmować pracę zarobkową. Podczas gdy w trakcie pandemii wiele gałęzi wstrzymało działalność, Karnataka odnotowała spadek pracy nieletnich. Obecnie jednak otwarcie gospodarki sprawiło, że firmy na nowo zaczęły zatrudniać dzieci, uniemożliwiając im podejmowanie nauki w szkołach.

Vasudeva Sharma, wójt stanu Karnataka Child Rights Observatory skomentowała:

Po Covid dorośli mogą nie otrzymywać zarobków, które kiedyś zarabiali, i mogą wysyłać swoje dzieci do pracy. Również migranci, którzy wrócili do pracy, mogą wysyłać swoje dzieci do pracy.

Dzieci wykonują nisko płatną pracę niewymagającą kwalifikacji. Tak więc rozwój regionu to nie tylko zaawansowane branże i wykształceni pracownicy. To także najprostsze czynności wykonywane przez dzieci, którym uniemożliwia się kontynuowanie nauki w szkołach.

Karnataka ma potencjał, aby stać się kluczowym regionem nie tylko w Indiach, ale również w tej części Azji. Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii i środowisko wspierające start-upy może być katalizatorem rozwoju dla całej gospodarki.

Exodus chińskich fabryk. O miano nowej fabryki świata walczą Indie i Wietnam

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker