Azja i Oceania

Indie zmarnowały potencjał kolejnego pokolenia przez system kastowy

Niegdyś wybrzuszenie demograficzne Indii uznawane było za ogromny atut i szansę na rozwój gospodarczy. Jednak obecnie młodzi Hindusi zmagają się z bezrobociem, a zdaniem naukowców potencjał kolejnego pokolenia został zdławiony przez system kastowy. Rynek pracy w Indiach wciąż jest otwarty tylko dla osób z wyższych warstw społecznych. 

Rynek pracy w Indiach – brak reform

Według szacunków w tym roku mediana wieku w Indiach wyniesie 28 lat. Dla porównania w Chinach czy USA wynosi 37 lat. Obserwowana przed laty nadwyżka ludzi w wieku produkcyjnym powinna dać Indiom cenną przewagę nad innymi państwami, z uwagi na przyrost siły roboczej. Zamiast tego w kraju zaczęło rosnąć bezrobocie.

Za sytuację w kraju pośrednio odpowiada globalny kryzys finansowy z 2008 roku, brak reform społecznych oraz nietrafione decyzje polityczne. Wszystko to sprawiło, że potencjał młodzieży został zdławiony.

Zobacz także: Indie stają się potęgą technologiczną na naszych oczach

Zobacz także: Indie: Aż 25% nowych pociągów może być zasilane energią słoneczną

Nepotyzm i system kastowy ograniczają rozwój młodszego pokolenia

Już w 2013 roku bank inwestycyjny Espirito Santo ostrzegał, że w związku z braku sprzyjających warunków ekonomicznych, społecznych i politycznych Indie ryzykują zmarnowanie swojej przewagi poprzez „tworzenie młodej i wściekłej populacji, a wraz z nią warunków do niepokojów społecznych i katastrofy gospodarczej”. Ostatnie lata pokazały, że wspomniany trend się zaostrzył. Ponadto w drugiej połowie ubiegłej dekady rząd przyjął zbyt pochopne regulacje, które uderzyły w gospodarkę, a tym samym w młodych obywateli. W 2016 roku doszło do demonetyzacji banknotów 500 i 1000 rupii, co sparaliżowało finanse najbiedniejszych. Wprowadzony zaledwie rok później podatek od towarów i usług podsycił niepewność ekonomiczną. Nowe miejsca pracy nie powstawały, młodzi ludzie zmagali się z rosnącym bezrobociem. Kilku programom, które miały stymulować zatrudnienie wśród osób z niższych warstw społecznych, obniżono budżet.

Sama liczba młodych ludzi nie wpłynie znacząco na gospodarkę. Kluczowe pozostają umiejętności i kompetencje, zatem kwestia edukacji ma nieprzeceniony wpływ. 13 milionów młodych ludzi każdego roku wchodzi na rynek pracy, jednak tylko jeden na pięciu inżynierów ma odpowiednie kompetencje, aby podjąć pracę w zawodzie. Jakość szkolnictwa jest niska, ściśle zorientowana wokół systemu kastowego. Rekrutacja do szkół wciąż w dużej mierze zależy od pochodzenia, szczególnie na prowincji. Spore znaczenie mają uwarunkowania kulturowe podczas procesów rekrutacyjnych, w tym również nepotyzm. Osoby z niższych warstw społecznych często podejmują zatem pracę poniżej swoich kompetencji. Ponadto wskutek pandemii rynek pracy po raz kolejny się skurczył.

Branża technologiczna szansą dla młodszych pokoleń

Indie pokładają dużą nadzieję z dynamicznym rozwojem branży technologicznej, szczególnie dotyczącej usług. Dzięki outsourcingowi i offshoringowi kraj wciąż potrzebuje nowych specjalistów IT, dlatego branża ta, jako jedna z niewielu w niewielkim stopniu jest niezależna od systemu kast. Coraz więcej zachodnich korporacji korzysta z usług indyjskich firm informatycznych ze względu na niższe koszty. Popyt na usługi rośnie z każdym miesiącem. Z tej przyczyny branża informatyczna postrzegana jest w kraju jako jedna z niewielu szans na wyrwanie się z reliktu przeszłości, jakim jest system kastowy. Coraz więcej programów nauczania związanych jest z rozwojem kompetencji powiązanych z branżą komputerową. Jednak nie każdy może stać się specjalistą IT. Indie powinny znacznie szerzej patrzeć na problem bezrobocia wśród młodych i rozwijać również inne branże, przy jednoczesnej minimalizacji wpływu kast na zatrudnienie.

Pomimo że Indie deklarują odejście od systemu kastowego od wielu lat, w praktyce wciąż jest on obecny w każdej dziedzinie życia. Co prawda w mniejszym stopniu dotyczy wielkich miast i bardziej skupia się na prowincji, jednak wciąż uniemożliwia rozwój ambitnej i uzdolnionej młodzieży. Demografia to nie jedyny problem Indii (Więcej: Populacja Indii zacznie spadać znacznie wcześniej niż sądzono). Aby nie zmarnować potencjału kolejnego pokolenia kluczowe są realne działania, które rzeczywiście ograniczą segregację ludzi, w zależności od ich pochodzenia.

Indie nie wystąpiły przeciwko Moskwie, bo ta dostarcza im kluczową broń

Polecane artykuły

Back to top button