Azja i Oceania

Indie zmarnowały potencjał kolejnego pokolenia przez system kastowy

Niegdyś wybrzuszenie demograficzne Indii uznawane było za ogromny atut i szansę na rozwój gospodarczy. Jednak obecnie młodzi Hindusi zmagają się z bezrobociem, a zdaniem naukowców potencjał kolejnego pokolenia został zdławiony przez system kastowy. Rynek pracy w Indiach wciąż jest otwarty tylko dla osób z wyższych warstw społecznych. 

Rynek pracy w Indiach – brak reform

Według szacunków w tym roku mediana wieku w Indiach wyniesie 28 lat. Dla porównania w Chinach czy USA wynosi 37 lat. Obserwowana przed laty nadwyżka ludzi w wieku produkcyjnym powinna dać Indiom cenną przewagę nad innymi państwami, z uwagi na przyrost siły roboczej. Zamiast tego w kraju zaczęło rosnąć bezrobocie.

Za sytuację w kraju pośrednio odpowiada globalny kryzys finansowy z 2008 roku, brak reform społecznych oraz nietrafione decyzje polityczne. Wszystko to sprawiło, że potencjał młodzieży został zdławiony.

Zobacz także: Indie stają się potęgą technologiczną na naszych oczach

Zobacz także: Indie: Aż 25% nowych pociągów może być zasilane energią słoneczną

Nepotyzm i system kastowy ograniczają rozwój młodszego pokolenia

Już w 2013 roku bank inwestycyjny Espirito Santo ostrzegał, że w związku z braku sprzyjających warunków ekonomicznych, społecznych i politycznych Indie ryzykują zmarnowanie swojej przewagi poprzez „tworzenie młodej i wściekłej populacji, a wraz z nią warunków do niepokojów społecznych i katastrofy gospodarczej”. Ostatnie lata pokazały, że wspomniany trend się zaostrzył. Ponadto w drugiej połowie ubiegłej dekady rząd przyjął zbyt pochopne regulacje, które uderzyły w gospodarkę, a tym samym w młodych obywateli. W 2016 roku doszło do demonetyzacji banknotów 500 i 1000 rupii, co sparaliżowało finanse najbiedniejszych. Wprowadzony zaledwie rok później podatek od towarów i usług podsycił niepewność ekonomiczną. Nowe miejsca pracy nie powstawały, młodzi ludzie zmagali się z rosnącym bezrobociem. Kilku programom, które miały stymulować zatrudnienie wśród osób z niższych warstw społecznych, obniżono budżet.

Sama liczba młodych ludzi nie wpłynie znacząco na gospodarkę. Kluczowe pozostają umiejętności i kompetencje, zatem kwestia edukacji ma nieprzeceniony wpływ. 13 milionów młodych ludzi każdego roku wchodzi na rynek pracy, jednak tylko jeden na pięciu inżynierów ma odpowiednie kompetencje, aby podjąć pracę w zawodzie. Jakość szkolnictwa jest niska, ściśle zorientowana wokół systemu kastowego. Rekrutacja do szkół wciąż w dużej mierze zależy od pochodzenia, szczególnie na prowincji. Spore znaczenie mają uwarunkowania kulturowe podczas procesów rekrutacyjnych, w tym również nepotyzm. Osoby z niższych warstw społecznych często podejmują zatem pracę poniżej swoich kompetencji. Ponadto wskutek pandemii rynek pracy po raz kolejny się skurczył.

Branża technologiczna szansą dla młodszych pokoleń

Indie pokładają dużą nadzieję z dynamicznym rozwojem branży technologicznej, szczególnie dotyczącej usług. Dzięki outsourcingowi i offshoringowi kraj wciąż potrzebuje nowych specjalistów IT, dlatego branża ta, jako jedna z niewielu w niewielkim stopniu jest niezależna od systemu kast. Coraz więcej zachodnich korporacji korzysta z usług indyjskich firm informatycznych ze względu na niższe koszty. Popyt na usługi rośnie z każdym miesiącem. Z tej przyczyny branża informatyczna postrzegana jest w kraju jako jedna z niewielu szans na wyrwanie się z reliktu przeszłości, jakim jest system kastowy. Coraz więcej programów nauczania związanych jest z rozwojem kompetencji powiązanych z branżą komputerową. Jednak nie każdy może stać się specjalistą IT. Indie powinny znacznie szerzej patrzeć na problem bezrobocia wśród młodych i rozwijać również inne branże, przy jednoczesnej minimalizacji wpływu kast na zatrudnienie.

Pomimo że Indie deklarują odejście od systemu kastowego od wielu lat, w praktyce wciąż jest on obecny w każdej dziedzinie życia. Co prawda w mniejszym stopniu dotyczy wielkich miast i bardziej skupia się na prowincji, jednak wciąż uniemożliwia rozwój ambitnej i uzdolnionej młodzieży. Demografia to nie jedyny problem Indii (Więcej: Populacja Indii zacznie spadać znacznie wcześniej niż sądzono). Aby nie zmarnować potencjału kolejnego pokolenia kluczowe są realne działania, które rzeczywiście ograniczą segregację ludzi, w zależności od ich pochodzenia.

Indie nie wystąpiły przeciwko Moskwie, bo ta dostarcza im kluczową broń

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker