Uncategorized

Indie stają się potęgą technologiczną na naszych oczach

Indie to już nie tylko gigant outsourcingowy i zaplecze największych Zachodnich korporacji. Obecnie Indie stają się potęgą technologiczną. Agencja konsultingowa McKinsey & Co. i SaaSBoomi opublikowali raport, który wskazuje, że indyjska branża oprogramowania (usługi) do 2030 będzie mieć wartość 1 biliona dolarów i stworzy pół miliona nowych miejsc pracy. 

Indie stają się potęgą technologiczną!

Ponad dwie dekady temu w Indiach rozpoczęła się transformacja technologiczna. Dziś kraj ten może pochwalić się co najmniej tysiącem firm z branży nowych technologii, które są warte ponad 1 miliard dolarów, w tym 10 z nich nosi miano jednorożców. Mianem jednorożca (ang. unicorn) określa się startup wyceniany na co najmniej miliard dolarów amerykańskich. Indyjskie technologiczne przedsiębiorstwa słyną z produkcji oprogramowania przeznaczonego do branż niszowych, np. Zenoti, będący jednorożcem produkującym oprogramowanie dla branży spa i salonów kosmetycznych. Większość liderów rynku osiągnęła swoją pozycję w 2020 roku. Według raportu SaaSBoomi inwestorzy wpompowali w indyjskie firmy SaaS 1,5 miliarda dolarów, czterokrotnie więcej niż w 2018 lub 2019 roku. 

Wykres nr.1. Wartość eksportu oprogramowania i usług IT z Indii od roku obrotowego 2009 do 2019 z szacunkiem na rok 2020 [ w mld $].  

indiastats.png

Źródło: Statistica.com 

Czy Indie osiągną dominację?

Ze względu na niskie koszty zatrudnienia i ogromną pulę anglojęzycznych programistów, według inwestorów Indie mają potencjał, aby zdominować światowy rynek. Inżynieria oprogramowania postrzegana jest przez młode osoby jako szansa na rozwój i karierę zawodową, niezależnie od środowiska, z którego się pochodzi. Agencja Bain & Company przeanalizowała indyjski rynek pracy. Pensja początkujących programistów w Indiach jest o 85% niższa niż ich odpowiedników w Stanach Zjednoczonych. Należy zauważyć, że część osób budujących indyjskie start-upy, które odnoszą komercyjny sukces, pracowała wcześniej dla międzynarodowych gigantów takich jak Yahoo. Abhinav Asthana, współzałożyciel Postmana, oprogramowania upraszczającego proces testowania API (ang. Application Programming Interface), mówi, że:

Widzieliśmy, jak tworzone jest oprogramowanie w tych globalnych firmach, i widzieliśmy, że API jest kluczowym problemem. To skłoniło nas do założenia firmy. Teraz Postman jest najcenniejszym jednorożcem SaaS w Indiach, którego wycena wynosi 5,6 miliarda dolarów.

Indyjskie firmy, które osiągnęły status jednorożca, skupiły się głównie na krajowym rynku. Kraj nie ma globalnej marki produktów technologicznych. Odnosząc się do nowoczesnego oprogramowania czy produktów SaaS, rzadko kto powołuje się na rynek indyjski, jednak i to ma wkrótce się zmienić. Trudno zaprzeczyć, że udział Indii w rynku technologicznym jest coraz bardziej zauważalny. Podczas gdy inne firmy ciągle prowadziły sprzedaż stacjonarną swoich produktów, indyjscy pracownicy do perfekcji opanowali techniki zdalnej sprzedaży, co przyniosło miliardowe zyski w okresie pandemii. 

Zobacz także: Indie stały się piątą największą gospodarką na świecie. Trzecią są od dawna

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker