Europa

Eurostat: Warszawa bogatsza od Berlina, Helsinek czy Wiednia

Okazuje się, że PKB per capia w Warszawie jest wyższe niż w wielu stolicach UE. Stolica Polski wyprzedziła takie miasta jak Helsinki, Rzym, Berlin, Wiedeń czy Madryt. Które regiony w UE są najbogatsze?

Ile wynosi PKB per capita w Warszawie? Mieszkańcy, których regionów UE są najbogatsi? Jakie regiony wyprzedzają Warszawę? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w nowych danych Eurostatu. Europejski Urząd Statystyczny podsumował poziom PKB per capita w krajach Unii Europejskiej.

PKB per capita w Warszawie

Eurostat opublikował dane dotyczące poziomu PKB per capita (PPP) w Warszawie i innych regionach UE. Zanim jednak przejdziemy do omawiania danych, warto wyjaśnić, czym jest ta miara. PKB, czyli produkt krajowy brutto to najprościej mówiąc, łączna wartość dóbr i usług finalnych wytworzonych na danym terenie, zarówno przez narodowe jak i zagraniczne czynniki produkcji w ciągu roku. Oznacza to, że montowania niemieckich samochodów w Polsce również zwiększa PKB Polski.

PKB per capita (czyli na jednego mieszkańca) jest często traktowane jako miara bogactwa. Miara ta ma swoje zalety i wady. Zaletą jest łatwość porównywania jak i dość dobre oddawanie wielkości gospodarki danego kraju lub regionu. Miara ta staje się jednak bezużyteczna, gdy w grę wchodzą surowce naturalne oraz międzynarodowe korporacje. Dlaczego?

Zobacz też: PKB per capita: Wyprzedziliśmy Portugalczyków, a nas wyprzedzili Węgrzy

Wydobycie ropy czy gazu sprawia, że wartość wytworzonych w danym państwie dóbr znacznie rośnie. Zyski wędrują jednak bardzo często do wąskiej grupy osób, a poziom zamożności społeczeństwa nie rośnie aż tak bardzo. To sprawia, że mimo bardzo wysokiego PKB, poziom bogactwa społeczeństwa nie jest tak wysoki. Drugim problemem są międzynarodowe korporacje. Raje podatkowe należą do regionów o najwyższym PKB per capita na świecie. Nie wynika to jednak z realnej produkcji, a księgowych zabiegów dużych firm.

Chcąc uniknąć podatków, przenoszą one swoje zyski do państw, gdzie zapłacą mniejsze daniny. I tak patenty wielkich korporacji informatycznych są rejestrowane w Irlandii. Ogranicza to koszty po stronie firm i jednocześnie sprawia, że Irlandzki PKB bardzo szybko rośnie. Za wzrostem nie idzie jednak aż tak duża poprawa dobrostanu mieszkańców. Jeśli jednak PKB nie jest zniekształcone przez wydobycie, jest on całkiem przydatną miarą. Możemy go stosować m.in. do porównań bogactwa różnych regionów.

Zobacz też: Jakie są najdroższe kraje świata? Tu wydasz najwięcej [RANKING]

Warto wyjaśnić także co oznacza skrót „PPP„. Pochodzi on od angielskiego wyrażenia „purchasing power parity„, które oznacza parytet siły nabywczej pieniądza. Najprościej mówiąc, klauzula ta pozwala porównywać między sobą poziom PKB z uwzględnieniem lokalnych cen. Jeśli Norweg zarobi pieniądze o równowartości 100 dolarów, to ich siła nabywcza (czyli liczba produktów, jakie może zakupić w swoim kraju), będzie 2 razy mniejsza niż w Polsce. Dzieje się tak, ponieważ ceny w Norwegii są znacznie wyższe niż w Polsce. Norwegia należy do najdroższych krajów świata, a Polska jest jednym z najtańszych w Europie.

Regiony UE (NUTS-2) o większym PKB per capita PPP od regionu Warszawskiego stołecznego, 2021

PKB per capita PPP w Warszawie (a konkretniej w regionie Warszawskim stołeczny) wyniósł w 2021 roku 53 700 dol. Oznacza to, że na wartość wytworzonych dóbr i usług w regionie Warszawski stołeczny wynosi blisko 54 tys. dol. na mieszkańca (przy założeniu siły nabywczej dolara takiej jak w USA). Czy to dużo? Wyższy wynik zanotowało jedynie jedenaście regionów w całej Unii Europejskiej. Jakie?

Jaki jest najbogatszy region UE? PKB per capita w Warszawie jest o 40% niższe

Regionem UE o najwyższym poziomie PKB per capita PPP okazał się Luksemburg. Państwo to jest tak małe, że zgodnie z podziałem NUTS-2 (odpowiadającym naszym województwom z wyjątkiem regionu warszawskiego stołecznego) ma jedynie jeden region. Sam kraj jest europejskim centrum finansowym. Codziennie do kraju dojeżdżają tysiące wykwalifikowanych pracowników, aby tam pracować. Możemy znaleźć tam m.in. dziesiątki siedzib banków. Dobre skomunikowanie z Niemcami i Francją sprawia, że PKB per capita PPP Luksemburgu wynosi aż 87 100 dol. Warszawa jest zatem jedynie w 60% tak bogata jak Luksemburg.

Warto jednak dodać, że kraj po części wynik zawdzięcza niskim podatkom, które sprawiają, że niektórzy klasyfikują go jako raj podatkowy. Drugą pozycję w zestawieniu zajął region Południowy w Irlandii. PKB per capita PPP wynosi tam aż 84 500 dol. Podium zamyka kolejny region Irlandii — Wschodnio-środkowy, ponieważ PKB wyniósł tam aż 77 400 dol. Irlandia jest z kolei sztandarowym przykładem raju podatkowego. Swoje siedziby mają tam giganci technologiczni. To sprawia, że nawet w czasach dekoniunktury, PKB kraju potrafi rosnąć w dwucyfrowym tempie. Warto jednak pamiętać, że nie przekłada się to na bogactwo społeczeństwa.

Czwarte miejsce przypadło regionowi stołecznemu Brukseli. PKB per capita PPP w stolicy Belgii wynosi 66 200 dolarów. Tutaj pomocny może być fakt, że właśnie w Brukseli mieści się wiele instytucji unijnych. Zaraz za Brukselą, uplasowała się Praga. Dla wielu to może być zaskoczenie, ale stolica Czech jest 5. najbogatszych regionem UE z PKB per capita PPP na poziomie 65 800 dol.

Zobacz też: Niemcy czeka solidne spowolnienie gospodarcze! Wzrost PKB nie sięgnie nawet 1%

Za Pragą, z wynikiem 61 900 dol., znalazł się Hamburg — najbogatszy region Niemiec. Dlaczego nie Berlin? Niemcy to bardzo specyficzny kraj, ponieważ jako jedyne państwo w całej Europie, ma stolicę, której PKB per capita jest niższe od średniej krajowej. Z czego to wynika? Wskazać należy przede wszystkim na czasy komunizmu. Gdy na zachodzie Niemiec rodził się przemysł, Wschód zaczął odstawać coraz bardziej. Po wyzwoleniu poziom życia na zachodzie kraju był znacznie wyższy niż w stolicy. Tej sytuacji nie udało się Niemcom zmienić do dzisiaj.

Kolejna pozycja przypadła regionowi Danii — Hovedstaden (57 700). To właśnie w tym regionie znajduje się największe i najbogatsze miasto Danii, czyli Kopenhaga. Bogatsze od Warszawy okazały się także takie regiony jak: Île-de-France (Paryż), Bawaria, Sztokholm, Północna Holandia oraz Bukareszt-Ilfov. Stolica Rumunii wyprzedziła Warszawę o jedynie 200 dolarów, więc poziom PKB w obu regionach jest porównywalny. Użytkownik Twittera Milos Popovic opracował poniższą mapę prezentującą poziom PKB w regionach UE.

PKB per capita PPP regionów Unii Europejskiej, 2021

poziom PKB per capita w UE
Milos Popovic

Co możemy z niej wyczytać? Przede wszystkim to, że najbiedniejsza jest wschodnia ściana UE. Listę najbiedniejszych regionów UE zdominowała Bułgaria. To właśnie tutaj znajduje się większość o najniższym PKB per capita PPP. W Rumunii podobnie jak w Polsce stolica kraju dystansuje inne regiony w państwie. Co jednak warto zauważyć, Siedmiogród (region na północnym zachodzie Rumunii) jest na podobnym poziomie rozwoju co zachodnia Polska, Portugalia, większość Hiszpanii, środkowe Włochy czy Litwa i Łotwa. Biedniejsza okazała się Grecja, która do dziś dźwiga się po kryzysie sprzed 15 lat.

Zobacz też: Przeczytaj ten artykuł, a zrozumiesz, dlaczego Włochy są pogrążone w głębokiej stagnacji

Ciekawe są również dane dotyczące Włoch. Wyraźnie widzimy tutaj podział na bogatą Północ oraz biedne Południe. PKB per capita PPP południowego Tyrolu wynosi aż 49,1 tys. dol. Region Lacjum (z Rzymem) może pochwalić się PKB na znacznie niższym poziomie, bo wynosi tam jedynie 35,3 tys. dol. Najbiedniejszym regionem okazała się Kalabria. PKB per capita PPP wyniosło tam jedynie 18,1 tys. dol. Oznacza to, że region ten jest blisko 3-krotnie biedniejszy od południowego Tyrolu. Oddaje to dobrze skalę nierówności w bogactwie wewnątrz kraju.

Warszawski region stołeczny wśród najbogatszych obszarów UE!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker