Polska

Warszawski region stołeczny wśród najbogatszych obszarów UE!

Warszawski region stołeczny znalazł się wśród najbogatszych obszarów UE. To kolejny argument w debacie dotyczącej tempa doganiania przez Polskę standardu życia krajów Zachodnich.

Warszawski region stołeczny wśród najlepiej rozwiniętych w UE

Według danych Eurostatu na 2020 rok Warszawa oraz okoliczne gminy zostały sklasyfikowane jako najlepiej rozwinięte tereny UE. Warto zaznaczyć, że nie chodzi o podział administracyjny, ale część województwa. PKB per capita regionu warszawskiego stołecznego w relacji do średniego PKB per capita w UE wyniosło 167%.

Jak widać na poniższym wykresie autorstwa Polskiego Instytutu Ekonomicznego, dziesięć najlepiej rozwiniętych regionów Unii Europejskiej to zarówno obszary metropolitalne, regiony z reprezentatywnymi ośrodkami miejskimi, jak i miejsca zlokalizowane w pobliżu znaczących szlaków handlowych.

Na pierwszym miejscu znalazł się Region Stołeczny Brukseli, następnie stolica Czech oraz Hamburg. Kolejne miejsca zajmują Ile de France, Górna Bawaria i Hovedstaden. Stawkę zamykają: Sztokholm, Holandia Północna, Utrecht oraz Region Warszawski Stołeczny. Jak zauważa PIE, w tych regionach rozwinięty jest przede wszystkim zaawansowany sektor usług, który nie stracił na pandemii w takim stopniu, jak pozostałe obszary.

Jeśli chodzi o regiony najbiedniejsze, 4 z pięciu najbiedniejszych regionów UE znajdują się w Bułgarii, trzy w Grecji (Epir, Macedonia Wschodnia i Tracja). Najniższy poziom PKB na mieszkańca w relacji do średniej unijnej odnotowano w 2020 roku na Majotcie, wyspie na Oceanie Indyjskim należącej do tzw. francuskich regionów oddalonych.

Zobacz także: Najbardziej zrównoważony transport jest w Helsinkach. Warszawa zajęła 4 miejsce

Zobacz także: GDDKiA przygotowuje się do poszerzenia A2 pomiędzy Łodzią i Warszawą

Zagrożenia dla polskich regionów to przede wszystkim demografia i niskie nakłady na B+R

Jak wskazują specjaliści PIE, polskie regiony administracyjne stosunkowo dobrze poradziły sobie w trakcie pandemii. Podobnie było w trakcie kryzysu finansowego w 2008 roku, gdy Polska pozytywnie wyróżniała się na tle Europy. Jednak dalszy rozwój oraz wzrost innowacyjności polskich regionów jest poważnie zagrożony, co wynika przede wszystkim z niskich nakładów przeznaczanych na badania i rozwój. Pod tym względem dużo brakuje nam do krajów Zachodu (Więcej: Polska: wydatki na badania i rozwój 2,5 razy mniejsze niż w Szwecji). Dla porównania cała Polska przeznacza na B+R pięć razy mniej środków niż Amazon (Więcej: Amazon wydaje na badania i rozwój 5 razy więcej niż cała Polska). Jeśli nakłady nie wzrosną, w kolejnych latach rozwój będzie hamowany.

Jeśli chodzi o najsłabiej rozwinięte regiony w Polsce, ekonomiści PIE wskazują, że większość województw wciąż znajduje się poniżej poziomu 75% średniego unijnego PKB na mieszkańca. W skali całego kraju najgorzej jest w województwie podlaskim (56%), świętokrzyskim (54%), warmińsko-mazurskim (53%) oraz podkarpackim i lubelskim (w obu przypadkach 52%).

Warszawa najbogatszym regionem w Polsce. Ściana wschodnia zamyka stawkę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker