FinanseUSA

Amerykanie nakupowali kryptowalut, aby uchronić się przed inflacją. Teraz mają problem

Na skutek podniesienia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną (Fed) cena Bitcoina znacznie spadła. Sytuacja ta jest bardzo problematyczna dla wielu Amerykanów, którzy zaczęli masowo kupować kryptowaluty, aby ochronić swoje oszczędności przed inflacją. Ponadto niektórzy nawet wzięli na ten cel pożyczkę! Z drugiej strony ludzie mający w planach zakup karty graficznej będą z dalszego spadku wartości kryptowalut zadowoleni. 

Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe, więc cena Bitcoina znacznie spadła

4 maja bieżącego roku Rezerwa Federalna podniosła główną stopę procentową o 50 punktów bazowych, a więc najwyżej od 2000 roku, kiedy walczono m.in. ze skutkami bańki internetowej. Decyzja ta doprowadziła do tego, że relatywnie ryzykowane aktywa zaczęły tracić na wartości. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, szczególnie szybko zaczęła spadać cena Bitcoina. W ciągu jednego miesiąca jego wartość spadła o 20 proc. Co więcej, analitycy spodziewają się dalszych spadków. 

Cena Bitcoina a akcje Nasdaq
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Zobacz także: Krach na rynku kryptowalut: Bitcoin spadł o ponad 11%

Sytuacja na rynku kryptowalut jest problematyczna dla wielu Amerykanów

Jak zaznaczają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), aktualny spadek cen cyfrowych aktywów uderzy znacznie mocniej w gospodarki rozwinięte niż te poprzednie. Stanie się tak głównie, dlatego że udział kryptowalut w aktywach finansowych gospodarstw domowych znacznie wzrósł. Ze względu na rosnącą w USA inflację wiele osób postanowiło zainwestować swoje środki w bardziej ryzykowne przedsięwzięcia dające możliwość uzyskania wyższych stóp zwrotu. Doprowadziło to do tego, że gdy jeszcze w 2019 roku jedynie 8 proc. Amerykanów posiadało wspomniane aktywa, tak w zeszłym roku odsetek ten wynosił już 23 proc. 

Co więcej, niektórzy mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zaczęli nawet zaciągać pożyczki, aby zainwestować w te aktywa. Co warto zaznaczyć, to właśnie te osoby będą szczególnie zagrożone niewypłacalnością w obliczu zapowiadanych przez Fed kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Zobacz także: Twórca kryptowaluty LUNA będzie bankrutem? Musi zapłacić miliony

Ceny kart graficznych spadną

Jednakże z drugiej strony spadek ceny Bitcoina będzie dla niektórych Amerykanów korzystnym zjawiskiem. Choćby osoby, które planują zakup karty graficznej, raczej będą zadowolone. Otóż jak wskazują analitycy PIE, ten sprzęt komputerowy jest powszechnie wykorzystywany w koparkach kryptowalut. Z tego powodu, jeśli te aktywa tanieją, mniej „górników” kupuje karty graficzne, a ich ceny zaczynają spadać. 

Bankructwo Salwadoru zbliża się wielkimi krokami. Winny krach na rynku kryptowalut

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker