Finanse

Krach na rynku kryptowalut: Bitcoin spadł o ponad 11%

Wczoraj miał miejsce krach na rynku kryptowalut. Cena Bitcoina w ciągu zaledwie jednego dnia spadła o ponad 11 proc. Obecnie notowania tej kryptowaluty są na poziomach z lipca 2021 roku. Ponadto altcoiny potaniały jeszcze bardziej. Choćby wartość Solany spadła wczoraj o ponad 14 proc., a ta Avalanche o ponad 18 proc. Za spadki te odpowiada głównie to, że aktualnie inwestorzy sprzedają najbardziej ryzykowne aktywa, gdyż spodziewają się, że niedługo globalna gospodarka wpadnie w recesję.

Cena Bitcoina poleciała na łeb na szyję

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, 9 maja cena Bitcoina poleciała na łeb na szyję. W ciągu zaledwie jednego dnia jej wartość obniżyła się o ponad 11 proc. 8 maja jednego Bitcoina można było kupić za ok. 34 tys. dolarów, tak już wczoraj kosztowała on nawet trochę ponad 29 tys. dolarów! Co warto zaznaczyć, ogólnie aktualny rok nie był najlepszy dla osób posiadających te cyfrowe aktywa. Otóż cena Bitcoina w ciągu bieżącego roku spadła już o ponad 30 proc.  

Cena Bitcoina
Źródło: CoinDesk

Zobacz także: Bank Centralny Kuby wspiera rynek kryptowalut. Wyspa próbuje ominąć amerykańskie sankcje

Ponadto, altcoiny potaniały jeszcze bardziej. Praktycznie każda kryptowaluta będąca w pierwszej 20. pod względem kapitalizacji, wczoraj znacznie straciła na wartości. Choćby Solana, która jeszcze 5 maja kosztowała 93 dolary, dzisiaj o trzeciej w nocy kosztowała zaledwie 62 dolary. Z kolei inną kryptowalutę, Avalanche można było kupić o wspomnianej godzinie za ok. 40 dolarów, a 5 maja jej cena wyniosła 67 dolarów.

Czym krach na rynku kryptowalut został spowodowany?

Krach na rynku kryptowalut został spowodowany między innymi tym, że aktualnie inwestorzy odwracają się od najbardziej ryzykowanych aktywów, gdyż oczekują oni, że niedługo globalna gospodarka wpadnie w recesję. Co warto zaznaczyć, mają oni dobre powody, aby tak sądzić. Ponownie wdrożona w Chinach polityka zero-covid powoduje, że już zaczynają powstawać znaczne zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw. Rosyjska inwazja nadal trwa, przyczyniając się tym samym do tego, że ceny wielu surowców są obecnie na historycznie wysokim poziomie. Ponadto, banki centralne na całym świecie zaczęły podnosić stopy procentowe, doprowadzając tym samym do podrożenia kredytów. 

Zobacz także: Sklepy Gucci akceptują kryptowaluty w Stanach Zjednoczonych

Ponadto to, co się dzieje na rynku kryptowalut, nadal w dużym stopniu zależy od sytuacji na giełdzie amerykańskiej. Z wyliczeń Bloomberga wynika, że korelacja między ceną Bitcoina a indeksem S&P 500 w ciągu ostatnich 40 dni była na poziomie 0,82. Z kolei na giełdzie amerykańskiej obecnie notowane są spadki. Na skutek tego, że Fed po raz pierwszy od kilku lat podniósł stopy procentowe, inwestorzy zaczęli sprzedawać akcje i za uzyskane w ten sposób środki kupować obligacje. 

Warren Buffet twierdzi, że kryptowaluty są bezwartościowe, a obecnie ich ceny lecą w dół

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker