Europa

Wyższe stopy procentowe nie pomogły? Inflacja w Czechach wynosi już ponad 14%

Mimo większych i znacznie szybciej wprowadzonych podwyżek stóp procentowych inflacja w Czechach jest wyższa niż w Polsce. Dlaczego ceny u naszego południowego sąsiada rosną tak szybko?

Według najnowszego odczytu czeskiego banku centralnego inflacja w Czechach wyniosła w kwietniu 14,2% w ujęciu rocznym. To znaczne więcej niż w marcu, kiedy ceny urosły o 12,7% w ujęciu rocznym. Jest to także więcej niż oczekiwali, że ceny urosną o jedynie 13,2%. Oznacza to, że prognozy okazały się o 1 p.p. za niskie.

Dlaczego inflacja w Czechach tak rośnie?

Co powoduje, że wzrost cen w Czechach jest tak duży? Z pomocą idzie wykres analityków banku PKO BP. Ekonomiści postanowili podzielić inflację CPI pod kątem różnych kategorii. W ten sposób można dobrze zobrazować strukturę inflacji. Taka struktura pozwala na łatwiejszą analizę przyczyn inflacji w danym kraju.

Wykres 1. Struktura inflacji CPI w Czechach.

PKO BP

Pierwszym nasuwającym się wnioskiem jest rozlanie się inflacji. W zasadzie wszystkie kategorie mają obecnie udział we wzroście cen u naszych południowych sąsiadów. Kluczowy jest jednak wzrost w kategorii „użytkowanie mieszkania”. Za wzrost cen w tej kategorii odpowiada w głównej mierze wzrost cen surowców energetycznych. Rosną ceny gazu, a wraz z nim ceny prądu. To powoduje wzrost kosztów związanych z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego. Coraz większą rolę gra także cena żywności. Ta rośnie na całym świecie. Również w Polsce jest ona jedną z przyczyn wysokiej inflacji.

Zobacz też: PKB Czech i Niemiec nadal jest poniżej poziomu sprzed pandemii

Czeska inflacja CPI uwzględnia m. in. imputowane czynsze, czyli koszty właścicieli mieszkań związane z nabyciem, budową i remontami mieszkań. Kategoria ta stanowi 12,2% koszyka, a ceny w kwietniu były wyższe o 17,7% r/r. W Polsce imputowane czynsze nie są uwzględniane w inflacji CPI.

Po bezprecedensowym marcowym wzroście o 13,2% w skali miesiąca, w kwietniu Indeks światowych cen żywności FAO nieznacznie spadł do 158,5 pkt. Z 159,7 pkt. miesiąc wcześniej. Mimo to są one nadal rekordowo wysokie.

Inflacja w Czechach rośnie. Wysokie stopy procentowe nie pomogły?

W tym miejscu wiele osób może zapytać, dlaczego Czesi mają wyższą inflację od nas, mimo że stopy procentowe zostały w tym kraju podniesione wcześniej i mocniej.

Wykres 2. Stopy referencyjne w krajach Europy Środkowej

Warto w tym miejscu pamiętać o tym, że wpływ stóp jest ograniczony. Te oddziałują na inflację w ograniczony sposób. Główny efekt jest widoczny przez umocnienie waluty. I faktycznie, na tle regionu korona czeska jest bardzo mocna. Mimo to inflacja w Czechach jest nadal bardzo wysoka. Dzieje się tak, ponieważ to geopolityka odgrywa największą rolę. Dodatkowo, gdyby nie obniżki podatków, to inflacja w Polsce wynosiłaby dziś ok. 15%.

Ceny nawozów są najwyższe w historii. Są 5-krotnie wyższe niż w 2020!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker