Europa

PKB Czech i Niemiec nadal jest poniżej poziomu sprzed pandemii

Polska gospodarka już rok temu nadrobiła straty wynikające z pandemicznego kryzysu gospodarczego. Dziś jesteśmy znacznie powyżej poziomu. Są jednak kraje, które nadal muszą nadrobić te straty. PKB Czech i Niemiec nadal znajduje się poniżej poziomu z IV kwartału 2019 roku.

Światowa gospodarka spowalnia. Wojna na Ukrainie czy lockdown w Chinach to kolejne szoki podażowe, które uderzają w globalną ekonomię. Wiele państw musi mierzyć się z ryzykiem recesji. W I kwartale 2022 roku udało jej się ledwo uniknąć Niemcom. Ich gospodarka urosła o 0,2% q/q, po spadku w IV kwartale 2021 roku. W I kwartale skurczył się m.in. PKB USA. Analitycy spodziewali się, że urośnie on o 1,1%, a spadł o 1,4% w ujęciu annaulizowanym. Polski PKB urósł w I kwartale prawdopodobnie o ponad 8% r/r. Kwartalna dynamika mogła wynieść znacznie ponad 1%. Wstępne dane dostaniemy dopiero 17 maja.

Polska odrobiła pandemiczne straty. PKB Czech i Niemiec jeszcze nie

Jedno jednak nie ulega dyskusji — nasza gospodarka na pewno radzi sobie od wybuchu pandemii  bardzo dobrze. Biorąc jako punkt porównania IV kwartał 2019 roku (ostatni przed wybuchem pandemii), to wiele państw nadal nie odrobiło strat. Przykładem są gospodarki naszych sąsiadów. PKB Czech czy Niemiec nadal znajdują się 1% poniżej poziomu sprzed pandemii. Starty te minimalnie odrobiła pół roku temu strefa euro. Tymczasem PKB Polski już rok temu przebił poziom sprzed pandemii i w IV kwartale 2021 roku znajdował się ponad 5% ponad nim.

Nadchodzące spowolnienie gospodarcze może oznaczać, że odrabianie może zająć Czechom czy Niemcom jeszcze więcej czasu. Ostatnio Fitch obniżył swoje prognozy wzrostu PKB Czech w 2022 r. do 1,5%. Oznacza to, że istnieje ryzyko, że czeska gospodarka odrobi straty dopiero w 2023 roku. Polska będzie znajdować się wtedy ok 8% ponad poziomem sprzed pandemii. Tym samym znacznie zbliżymy się do czeskiego poziomu rozwoju gospodarczego. Poziom PKB względem stanu sprzed pandemii przedstawia poniższy wykres analityków banku PKO BP.

Wykres 1. Poziom PKB względem stanu sprzed pandemii

PKO BP

Zobacz też: Gospodarka Polski w 2022 roku zaskakuje ekspertów. PKB w I kwartale mógł urosnąć o 8% r/r!

Polska należy również do liderów we wzroście poziomu zatrudnienia. Zgodnie z nowymi danymi Eurostatu nie mamy sobie pod tym względem równych w całej Unii Europejskiej. Polska stopa zatrudnienia wzrosła względem 2019 roku aż o 3,1 p.p. Druga Rumunia zanotowała wzrost o 2 p.p. Dane te pokazuje poniższy wykres.

Wykres 2. Stopa zatrudnienia w krajach UE względem 2019 roku.

Eurostat

Dane te pokazują, że mimo wielu trudności nasza gospodarka bardzo dobrze radzi sobie w popandemicznej rzeczywistości. Rosną takie wskaźniki jak zatrudnienie czy PKB, a spada stopa bezrobocia. Niestety inflacja może osiągnąć niedługo 15%, dlatego należy pamiętać, że nie dobre wyniki nie oznaczają braku problemów gospodarczych.

Ekonomiści pokazali wykres, który nie napawa optymizmem. Nadchodzi recesja w Polsce?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker