EuropaGospodarka

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii załamuje się! Sprzedaż domów drastycznie spadła

Sprzedaż domów upada, gdy brytyjscy pożyczkodawcy wycofują oferty kredytów hipotecznych – stwierdza Bloomberg. Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii wchodzi w głęboki kryzys? 

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii przechodzi załamanie

Oferty kupna domów załamały się w zasadzie z dnia na dzień, po tym jak pożyczkodawcy, czyli wszelkie instytucje finansowe wycofały część ofert kredytów hipotecznych. To naturalna reakcja na oczekiwania silnych podwyżek stóp procentowych Banku Anglii, który musi zareagować na Trussonomics (cięcia podatkowe, silny impuls fiskalny, głęboki deficyt) w obliczu rekordowej inflacji.

Mniejsi pożyczkodawcy, tacy jak Kensington, Accord Mortgages i Hodge, byli wśród tych, którzy powiedzieli, że wycofują produkty we wtorek. Wynika to z podjętej w poniedziałek decyzji Lloyds Banking Group Plc – największego brytyjskiego dostawcy kredytów hipotecznych – o wstrzymaniu niektórych ofert, podczas gdy Virgin Money UK Plc tymczasowo zaprzestało oferowania kredytów mieszkaniowych nowym klientom – czytamy na łamach Bloomberga

Zobacz także: Wielka Brytania planuje wprowadzić przepisy dotyczące autonomicznych pojazdów do 2025 roku

Można powiedzieć, ze reakcja rynku nieruchomości przypomina efekt domina. Kolejne instytucje ograniczają akcję kredytową, wycofując oferty. Jak informuje Bloomberg jedna z największych instytucji bankowych w Wielkiej Brytanii i na świecie HSBC Holdings wycofała nowe produkty hipoteczne, a Nationwide Building Society ogłosiło wzrost stawek procentowych w różnych segmentach (pożyczki gotówkowe, kredyty ratalne, kredyty długoterminowe). Podobnie Banco Santander SA (odpowiednik Sandander Bank Polska SA) wycofał niektóre produkty, a na inne podniósł oprocentowanie.

Tylko od piątkowego poranka do wtorkowego poranka liczba ofert hipotecznych na brytyjskim rynku finansowym spadła o 9%. Analitycy Credit Suisse prognozują, że ceny domów mogą spaść nawet o 15% w tym roku.

Nie wiadomo, co będzie dalej z rynkiem. Jeśli Bank Anglii pozostawi stopy procentowe bez zmian przez dwa lub trzy tygodnie, pożyczkodawcy będą mieli większą pewność i więcej produktów hipotecznych zwróci się. Ale jeśli funt ponownie spadnie, istnieje większa szansa na reakcję BOE, a przystępność cenowa po prostu spadnie – powiedział na łamach Bloomberga Geoffrey Yu, starszy strateg w Bank of New York Mellon Corp. w Londynie

Zobacz także: Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii. „Nie zawahamy się”

Dołek na brytyjskim rynku deweloperskim

Jednak od dłuższego czasu rynek nieruchomości znajduje się co najmniej w stagnacji. Silna podwyżka stóp procentowych Banku Anglii (tak jak w Polsce) zmniejszyła popyt na kredyty hipoteczne i zmusiła banki do ograniczenia akcji kredytowej. Wskutek tego cierpi rynek deweloperski, który ma coraz mniej zleceń na rozpoczęcie budowy nowych mieszkań. Jak pokazuje poniższy wykres akcje homebuilderów są na najniższym poziomie od 2013 r., kiedy rynek mieszkaniowy wychodził z kryzysu finansowego.

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii załamuje się.
Źródło: Bloomberg

Zobacz także: Obniżka podatków w Wielkiej Brytanii i jej zgubne skutki

Negatywne efekty Trussonomics na rynku mieszkaniowym

Obecna sytuacja w Wielkiej Brytanii to ramowy przykład jak nieodpowiedzialna polityka fiskalna przelewa się na kryzys w sferze realnej gospodarki. Plan cięcia podatków zapowiedziane przez rząd Liz Truss wywołał drastyczny wzrost brytyjskich rentowności obligacji skarbowych i deprecjację funta, w skali niewidzianej od lat. Zagraniczni inwestorzy stracili zaufanie do brytyjskiego rządu, gdyż ten działa procyklicznie na inflację, poprzez silny impuls fiskalny, gdy bank centralny prowadzi restrykcyjną politykę monetarną.

Dodatkowo spadek dochodów do budżetu zwiększy deficyt, który sfinansowany będzie z emisji długu. To dodatkowo zwiększa obawy o zdolność brytyjskiego rządu do obsługi większych zobowiązań finansowych w okresie rekordowych rentowności obligacji, spadku dochodów budżetowych i stagnacji gospodarczej. Bank Anglii (BOE) zmuszony będzie zareagować bardziej stanowczo i wyżej podnieść stopę procentową (obecnie 2,5 proc.), aby wzmocnić funta i zachęcić rynki finansowe do powrotu na brytyjski rynek obligacji. Sektor bankowy wie o tym działa prewencyjnie, wycofując niektóre oferty wraz ze wzrostem kosztów finansowania zewnętrznego. Jak widać, głównie są to oferty kredytów mieszkaniowych.  Jak informuje Bloomberg, brytyjskie instytucje obstawiają, że Bank Anglii (BOE) podniesie swoją główną stopę procentową do 5,9% w przyszłym roku z 0,1% rok temu.

BOE wydał nawet pilne oświadczenie po zapowiedziach kanclerza skarbu Kwasi’ego Kwartenga, że zobowiązuje się podnieść stopy proc. w miarę potrzeb, aby kontrolować inflację.

Państwa najbardziej zaangażowane w pomoc Ukrainie: Polska, USA i Wielka Brytania

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker