Europa

Państwa najbardziej zaangażowane w pomoc Ukrainie: Polska, USA i Wielka Brytania

Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii stworzył wskaźnik The Ukraine Support Tracker, który określa ilościową pomoc wojskową, humanitarną oraz finansową ofiarowaną Ukrainie przez poszczególne kraje. Państwa wspierające Ukrainę to przede wszystkim Polska, USA, Wielka Brytania oraz Estonia. 

Które państwa są najbardziej zaangażowane w pomoc Ukrainie?

Pomoc wojskowa została zdefiniowana jako broń, sprzęt, narzędzia dostarczane dla ukraińskiego wojska, pomoc finansowa jako pożyczki, dotacje i pomoc humanitarna jako pomoc skierowana do ludności cywilnej, w tym żywność i artykuły medyczne.

Autorzy skoncentrowali się na 31 państwach, w szczególności G7 i krajach członkowskich Unii Europejskiej. Nie uwzględniono darowizn prywatnych oraz organizacji międzynarodowych, ponieważ skoncentrowano się wyłącznie na transferach na linii rządowej. Aktualna wersja dotyczy pomocy udzielonej pomiędzy 24.02 a 27.03.2022.

Według analizy najbardziej zaangażowanym państwem w pomoc Ukrainie są Stany Zjednoczone. Na dzień 27 marca przekazano 7,6 mld euro od wybuchu wojny. Kraje wspólnoty unijnej przekazały łącznie 2,9 mld euro i dodatkowo 1,4 mld euro z instytucji unijnych oraz 2 mld euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wielka Brytania, Kanada i Japonia publicznie zobowiązały się do wysłania pomocy o wartości 1 miliarda euro.

Zobacz także: UE wydała 4 razy więcej na import surowców z Rosji niż na pomoc dla Ukrainy

Christoph Trebesch, dyrektor ds. badań w Instytucie w Kilonii i główny autor „Ukrainy Support Tracker”, mówi:

To niezwykłe, że same Stany Zjednoczone dają znacznie więcej niż cała UE, w której bezpośrednim sąsiedztwie szaleje wojna.

Zobacz także: Polska zbuduje na granicy z Ukrainą suchy port? Trwają rozmowy dotyczące usprawnienia eksportu

Państwa wspierające Ukrainę – kto pomaga najwięcej względem PKB?

Utworzono również ranking krajów według skali pomocy dwustronnej jako procentowy udział w PKB każdego donatora. Dane dotyczące PKB pochodzą z Banku Światowego i dotyczą roku 2020.

Pod względem czynników gospodarczych, najbardziej Ukrainę wspierają Estonia, Polska, Litwa oraz Słowacja. USA zajmują 6. miejsce, a Niemcy 12., nie licząc pomocy udzielanej pośrednio przez UE. Jak podkreślili naukowcy, biorąc pod uwagę czynniki geograficzne, oczywiste jest, że największą pomoc wysyłają państwa sąsiadujące z Ukrainą. Na uwagę zasługuje szczególnie pomoc ze strony Wielkiej Brytanii, która aktywnie zaangażowała się we wsparcie ogarniętego wojną państwa zarówno w wartościach bezwzględnych, jak i w stosunku do swoich wyników gospodarczych.

Pomoc Ukrainie można rozpatrywać w kilku kategoriach, jednak trudno ocenić, które wsparcie jest najważniejsze (transport broni, pomoc humanitarna czy wsparcie finansowe). Obecnie nieznacznie rośnie pomoc udzielana przez Niemcy, z uwagi na głosy krytyki, które spadły na kanclerza Scholza (Więcej: Ukraina i USA wzywają do zakazu importu rosyjskiej ropy i gazu. Niemcy odmawiają).

Swap NBP udostępniony Ukrainie w żaden sposób nie zagraża Polsce

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker