EnergetykaEuropaUSA

Ukraina i USA wzywają do zakazu importu rosyjskiej ropy i gazu. Niemcy odmawiają

Kanclerz Niemiec Olaf Sholz odrzucił wezwanie USA i Ukrainy do nałożenia embarga na rosyjskie surowce energetyczne. Wydał on specjalne oświadczenie w tej sprawie.

Dojdzie do embarga na rosyjskie surowce energetyczne?

Jak informuje portal Politico, kanclerz Niemiec Olaf Sholz odrzucił wezwanie USA i Ukrainy do nałożenia embarga na rosyjskie surowce energetyczne. Rząd Ukrainy oraz niektórzy amerykańscy i europejscy politycy (m.in. polscy) wskazywali, że należy nałożyć embargo na rosyjskie surowce energetyczne (ropa i gaz), aby przestać finansować machinę wojenną Putina.

W niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken podkreślał, że między USA a Unią Europejską trwają rozmowy, aby wprowadzić międzynarodowe sankcje na rosyjską ropę naftową. Ponoć do rozmów włączyła się także Japonia.

Rozmawiałem wczoraj przez telefon z prezydentem i innymi członkami gabinetu na ten temat [zakazu importu rosyjskiej ropy], a teraz rozmawiamy z naszymi europejskimi partnerami i sojusznikami, aby w skoordynowany sposób spojrzeć na perspektywę zakazu importu rosyjskiej ropy przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej podaży ropy na rynkach światowych  – mówił sekretarz stanu USA

Zobacz także: Wenezuelska ropa popłynie do Europy? USA i Wenezuela negocjują zniesienie sankcji

Do bojkotu rosyjskich surowców energetycznych wzywał wczoraj prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jeżeli Rosja nie zrezygnuje ze swoich planów, potrzebny będzie nowy pakiet sankcji. Nowe sankcje przeciwko wojnie na rzecz pokoju. Bojkot rosyjskiego eksportu. W szczególności odrzucenie ropy i produktów naftowych z Rosji.

Niemcy nie chcą sankcji na rosyjską ropę i gaz

Jednak kanclerz Niemiec Olaf Sholz stanowczo odrzucił apele Waszyngtonu i Kijowa o wprowadzenie embarga na rosyjskie surowce energetyczne. Wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie. Swoją decyzję argumentuje przede wszystkim brakiem alternatyw dla rosyjskich surowców. Podkreśla jednak, że unijni urzędnicy nad tym pracują.

Zobacz także: Kolejny udziałowiec Nord Stream 2 wstrzymuje inwestycje w Rosji

Wszystkie kroki podejmowane przez nas są zaprojektowane w ten sposób, że uderzają mocno Rosję i są zrównoważone w długim terminie. Europa celowo wyłączyła dostawy surowców z Rosji z pakietu sankcji. Nie ma obecnie innego sposobu na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego na rzecz ogrzewania, mobilności, dostaw energii i przemysłu. Z tego powodu jest to niezwykle ważne z punktu widzenia interesów i codziennego życia naszych obywateli — pisze Sholz w oświadczeniu

Dodaje również:

Rząd federalny pracował z partnerami w Unii Europejskiej i poza nią przez miesiące w celu wypracowania alternatywy dla surowców rosyjskich, ale ten proces nie zajdzie z dnia na dzień. Z tego bierze się nasza świadoma decyzja o dalszych aktywnych przedsięwzięciach biznesowych w obszarze dostaw surowców we współpracy z Rosją  – podsumowuje kanclerz Niemiec

Kurs euro przebił granicę 5 zł! NBP może przyśpieszyć cykl podwyżek stóp procentowych

 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker