Europa

Bank Światowy zatwierdził 723 mln USD wsparcia finansowego dla Ukrainy!

W związku z działaniami wojennymi Bank Światowy uchwalił pakiet wsparcia budżetowego, dzięki któremu Ukraina zyska 723 mln USD wsparcia.

Bank Światowy – Pakiet wsparcia budżetowego dla Ukrainy

Rada Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego zatwierdziła w poniedziałek, 7 marca, dodatkowy pakiet wsparcia budżetowego dla Ukrainy. Pakiet nazwany został „Finansowanie naprawy po kryzysie gospodarczym na Ukrainie” lub „WOLNA Ukraina”. Zaakceptowany pakiet obejmuje kredyt uzupełniający w wysokości 350 mln USD oraz gwarancje w wysokości 139 mln USD. Mobilizuje również finansowanie dotacyjne w wysokości 134 mln USD i finansowanie równoległe w wysokości 100 mln USD, co daje w sumie zmobilizowane wsparcie w wysokości 723 mln USD.

Szybka wypłata pomocy, ma pozwolić Ukrainie na świadczenie kluczowych usług na rzecz ludności. Mowa przede wszystkim o pensjach pracowników szpitali, emeryturach dla osób starszych oraz programach socjalnych. Początkowe wsparcie zostało zwiększone przez gwarancje z Holandii na 89 mld USD i Szwecji na 50 mld USD. Utworzono również fundusz powierniczy dla wielu darczyńców z wkładami z Wielkiej Brytanii, Danii, Łotwy, Litwy i Islandii w wysokości (do tej pory) 134 mln USD. Do pomocy dołączyła również Japonia, zapewniając 100 mld USD połączonego finansowania równoległego.

Zobacz także: Wrocław i Praga oddadzą Ukrainie stare tramwaje

Prezes Banku Światowego David Malpass, powiedział:

Grupa Banku Światowego podejmuje szybkie działania, aby wesprzeć Ukrainę i jej mieszkańców w obliczu przemocy i ekstremalnych zakłóceń spowodowanych rosyjską inwazją. (…) Grupa Banku Światowego jest z mieszkańcami Ukrainy i regionu. To pierwszy z wielu kroków, które podejmujemy, aby pomóc w radzeniu sobie z daleko idącymi skutkami tego kryzysu dla ludzi i gospodarki.

Zobacz także: Rosja przykładem Iranu, może próbować ominąć sankcje poprzez kryptowaluty

Bank Światowy a Ukraina – planowane pakiety

Jak podano w komunikacie, Bank Światowy planuje w najbliższych miesiącach przygotować pakiet dla Ukrainy o wartości 3 mld USD oraz dla krajów ościennych przyjmujących uchodźców uciekających przed wojną. Jak podaje UNHCR cytowany przez Grupę Banku Światowego, według danych na 7 marca 2022 roku z kraju uciekło 1,7 miliona Ukraińców, głównie kobiet, dzieci i osób starszych.

W związku z trudną sytuacją kluczowe wydaje się zapewnienie pomocy Ukrainie w perspektywie długoterminowej oraz wsparcie dla krajów przyjmujących Ukraińców. Ukraina dołączyła do Banku Światowego w 1992 roku. Od tego momentu zobowiązania Banku wobec państwa wyniosły ponad 14 mld USD w około 90 projektach i programach.

Od początku wojny przyjechało do Polski już ponad MILION osób z Ukrainy!

Polecane artykuły

Back to top button