Europa

Bank Światowy zatwierdził 723 mln USD wsparcia finansowego dla Ukrainy!

W związku z działaniami wojennymi Bank Światowy uchwalił pakiet wsparcia budżetowego, dzięki któremu Ukraina zyska 723 mln USD wsparcia.

Bank Światowy – Pakiet wsparcia budżetowego dla Ukrainy

Rada Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego zatwierdziła w poniedziałek, 7 marca, dodatkowy pakiet wsparcia budżetowego dla Ukrainy. Pakiet nazwany został „Finansowanie naprawy po kryzysie gospodarczym na Ukrainie” lub „WOLNA Ukraina”. Zaakceptowany pakiet obejmuje kredyt uzupełniający w wysokości 350 mln USD oraz gwarancje w wysokości 139 mln USD. Mobilizuje również finansowanie dotacyjne w wysokości 134 mln USD i finansowanie równoległe w wysokości 100 mln USD, co daje w sumie zmobilizowane wsparcie w wysokości 723 mln USD.

Szybka wypłata pomocy, ma pozwolić Ukrainie na świadczenie kluczowych usług na rzecz ludności. Mowa przede wszystkim o pensjach pracowników szpitali, emeryturach dla osób starszych oraz programach socjalnych. Początkowe wsparcie zostało zwiększone przez gwarancje z Holandii na 89 mld USD i Szwecji na 50 mld USD. Utworzono również fundusz powierniczy dla wielu darczyńców z wkładami z Wielkiej Brytanii, Danii, Łotwy, Litwy i Islandii w wysokości (do tej pory) 134 mln USD. Do pomocy dołączyła również Japonia, zapewniając 100 mld USD połączonego finansowania równoległego.

Zobacz także: Wrocław i Praga oddadzą Ukrainie stare tramwaje

Prezes Banku Światowego David Malpass, powiedział:

Grupa Banku Światowego podejmuje szybkie działania, aby wesprzeć Ukrainę i jej mieszkańców w obliczu przemocy i ekstremalnych zakłóceń spowodowanych rosyjską inwazją. (…) Grupa Banku Światowego jest z mieszkańcami Ukrainy i regionu. To pierwszy z wielu kroków, które podejmujemy, aby pomóc w radzeniu sobie z daleko idącymi skutkami tego kryzysu dla ludzi i gospodarki.

Zobacz także: Rosja przykładem Iranu, może próbować ominąć sankcje poprzez kryptowaluty

Bank Światowy a Ukraina – planowane pakiety

Jak podano w komunikacie, Bank Światowy planuje w najbliższych miesiącach przygotować pakiet dla Ukrainy o wartości 3 mld USD oraz dla krajów ościennych przyjmujących uchodźców uciekających przed wojną. Jak podaje UNHCR cytowany przez Grupę Banku Światowego, według danych na 7 marca 2022 roku z kraju uciekło 1,7 miliona Ukraińców, głównie kobiet, dzieci i osób starszych.

W związku z trudną sytuacją kluczowe wydaje się zapewnienie pomocy Ukrainie w perspektywie długoterminowej oraz wsparcie dla krajów przyjmujących Ukraińców. Ukraina dołączyła do Banku Światowego w 1992 roku. Od tego momentu zobowiązania Banku wobec państwa wyniosły ponad 14 mld USD w około 90 projektach i programach.

Od początku wojny przyjechało do Polski już ponad MILION osób z Ukrainy!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker